Hlavní obsah
Online

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

9. 10. 2019 6:30
aktualizováno • 1. 11. 2019 8:00

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Ruský tisk předpovídá, že Moskva se zhostí role vyjednavače

  Moskevský zpravodaj BBC Steve Rosenberg sdílel na Twitteru video s titulními stranami ruských novin. Objevuje se v nich predikce, že Rusko „zachrání NATO z noční můry“. Rusko už pomohlo vyjednat dohodu mezi Kurdy a Bašárem Asadem. Syrská vláda podle ní na sever země vyslala své vojáky, aby čelili „turecké agresi“. Ruský tisk ale předpovídá, že se Moskva vloží i do vyjednávání s Tureckem.

 • CNN: „Zradili jsme Kurdy“. Američtí vojáci promluvili o hněvu na Trumpa

  Americká CNN s odkazem na své zdroje z armády Spojených států napsala, že vojáci vnímají stažení ze severu Sýrie na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa negativně. CNN oslovila přes půl tuctu lidí z armády i ministerstva obrany, mezi nimi i ty, kteří působí přímo v Sýrii. Stažení ze severu Sýrie a vyklizení prostoru pro tureckou armádu vnímají podle CNN jako zradu vůči Kurdům.

 • Turecko zveřejnilo video z dronu ukazující vzdušný útok na kurdské cíle

  Video zveřejněné tureckým ministerstvem obrany ukazuje likvidaci nákladního automobilu s municí a tunelu kurdských milic YPG.

  Turecký dron natočil likvidaci kurdských cílů. (Video: Reuters)

 • Protest za podporu Kurdů v Německu přerostl v násilí

  Nejméně pět lidí včetně policisty se zranilo při násilnostech, ke kterým došlo při pondělní demonstraci za podporu Kurdů v německém městě Herne, informovala o tom na svém webu německá televize Deutsche Welle. K násilí došlo poté, co dav zhruba 350 lidí míjel kiosek tureckých majitelů. Podle policie člověk z kiosku provokoval demonstranty a ukazoval na ně urážlivá gesta, načež dav zaútočil. Později demonstranti ještě poničili tureckou kavárnu.

 • Pence poletí jednat do Turecka, v noci tlumočil výzvu Trumpa k zastavení bojů

  Americký viceprezident Mike Pence dnes v noci středoevropského času prohlásil, že prezident Donald Trump vyzývá svého tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům. Pence rovněž oznámil, že do Turecka osobně odletí jednat.

 • Deník Kommersant odhaduje, že se ruské a syrské vládní jednotky do války reálně nezapojí

  Ruský nezávislý deník Kommersant publikoval článek, ve kterém analyzoval boje na severu Sýrie. Podle rozboru je nepravděpodobné, že by se ruské a syrské vládní jednotky, které přislíbily Kurdům pomoc při válčení proti Turecku, reálně zapojily do bitev. Podle Kommersantu se strany spíše dohodnou na diplomatickém řešení.

  Analýza se mimo jiné opírá o pondělní vyjádření lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který pro německou televizi BR řekl, že z napadení Turecka by muselo vyvodit závěry celé NATO. „Pro mě je to dost nepředstavitelné. Představte si, že Sýrie nebo spojenci Sýrie útočí na Turecko,“ sdělil Asselborn. „Dle stanov NATO by musely ostatní státy aliance vojensky podpořit Turecko. To mi přijde nepředstavitelné.“

 • Trump se vysmál televizi ABC News

  K přešlapu americké televize ABC News, která odvysílala video cvičné palby na americké střelnici a vydávala jej za video tureckého útoku na kurdské civilisty, se mezi jinými vyjádřil také prezident Donald Trump.

  „Velký skandál ABC News. Byli přistiženi při používání falešných záběrů tureckého útoku v Sýrii. Velká ostuda,“ napsal americký prezident na Twitter. „Zítra se budou ptát Huntera, syna Joea Bidena, na otázky typu, proč vám Ukrajina a Čína platí miliony dolarů, když nic nevíte?“

  Ve svém tweetu Trump narážel na telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, ve kterém naléhal na Ukrajinu, aby prošetřila možné Hunterovy korupční kauzy. Více o celém případu zde.

 • Íránský prezident vyzval k zastavení turecké ofenzivy

  Hasan Rúhání se v noci vyjádřil k probíhajícímu tureckému tažení do Sýrie. „Neakceptujeme způsob, jakým Turecko situaci řeší. Je zde mnoho lepších způsobů,“ pronesl íránský prezident na tiskové konferenci v Teheránu. „Máme starosti o situaci v Sýrii. Někteří lidé byli zabiti, další byli vyhnáni. Doufám, že turecká vláda přestane s operací a se svým vměšováním do regionu.“

 • 14. 10. 2019

 • ABC se omluvila za video ze střelnice, označila ho za turecký útok v Sýrii

  Americká televize ABC News odvysílala video, které označila za turecký útok na kurdské civilisty na severovýchodě Sýrie. Záznam ale podle všeho zachycuje cvičnou palbu na střelnici v americkém státě Kentucky. ABC News dnes video stáhla a za jeho použití, které považuje za chybu, se omluvila.

  „ABC News této chyby lituje,“ napsala televize na Twitteru. Záznam, na kterém je vidět noční palba a silné výbuchy, byl použit v neděli ve večerním pořadu World News Tonight a dnes v pořadu Good Morning America.

  Na videu s doprovodným titulkem Vraždění v Sýrii komentář ABC News uvádí, že televizi se podařilo získat tuto nahrávku, na které je zřejmě turecký útok na syrské město Tal Abjád. Komentář dále poznamenává, že syrští Kurdové, kteří byli spojencem Spojených států v boji proti teroristickému hnutí Islámský stát, nyní čelí útoku turecké armády.

  Televize Fox News poznamenala, že nahrávka se shoduje s videem z roku 2017, které bylo pořízeno na kentucké střelnici Knob Creek Gun Range.

 • Trump ohlásil brzké uvalení sankcí na Turecko za Sýrii

  Americký prezident Donald Trump brzy vydá příkaz k uvalení sankcí na současné i dřívější turecké vládní představitele a další osoby zodpovědné za destabilizační akce na severovýchodě Sýrie. Trump to dnes oznámil na Twitteru s tím, že Spojené státy rovněž opět uvalí až 50% clo na dovoz turecké oceli a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě.

 • Turecká lira je říjnovou nejslabší světovou měnou

  Propad turecké liry nastal v důsledku tureckého vojenského postupu do Sýrie, politických nejistot a hrozeb uvalení sankcí ze strany Spojených států.

  Donald Trump v neděli varoval, že chystá na Turecko uvalit velké sankce v případě, že útok Ankary na kurdské síly v Sýrii zajde příliš daleko. Sankce mají být v takovém rozsahu, že mohou tureckou ekonomiku „vyhladit“.

 • „Ať si říká, kdo chce, co chce.“ Turecko ofenzivu neukončí, dokud nedosáhne „konečného vítězství“

  Turecko neustoupí z ofenzivy proti kurdským bojovníkům v severovýchodní Sýrii „bez ohledu na to, kdo co říká“, řekl v pondělí prezident Erdogan.

  „Jsme rozhodnutí pokračovat v ofenzivě až do konce, aniž bychom věnovali pozornost hrozbám. Dokončíme práci, kterou jsme začali. Naše bitva bude pokračovat, dokud nebude dosaženo konečného vítězství,“ řekl Erdogan během projevu v Baku.

  Odsoudil i Evropskou unii a Arabskou ligu za jejich kritiku vůči turecké akci a požádal o mezinárodní finanční prostředky na plány Ankary v „bezpečné zóně“ v severovýchodní Sýrii.

 • ANHA: Další mrtví, o život přišli turečtí žoldáci

  Rozbroje mezi silami syrské koalice v Manbidži a žoldáky turecké armády ve vesnici Džat mají na svědomí čtyři mrtvé. Podle informací zpravodajů agentury ANHA přišli o život turečtí žoldáci. Jedno auto patřící manbidžskému armádnímu koncilu bylo zničeno.

  Momentálně je podle informací agentury v oblasti klid.

 • Armádní velitelé Ruska a USA spolu hovořili o situaci v Sýrii

  Náčelníci generálních štábů Ruska a Spojených států dnes spolu telefonicky hovořili „o otázkách zajímajících obě strany“. Bez dalších podrobností to oznámila agentura TASS. Gennadij Gerasimov a Mark Milley spolu hovořili nedlouho po začátku turecké invaze na sever Sýrie, odkud americká armáda začala stahovat své jednotky. Gerasimov dnes rovněž hovořil se svým tureckým partnerem.

  Občasné kontakty náčelníků generálních štábů mají podle amerických i ruských zdrojů zabránit nedorozuměním a podpořit transparentnost. Ruské jednotky, které v Sýrii podporují režim Bašára Asada, jsou podle ruských médií s americkým velením v pravidelném kontaktu, aby se vyvarovaly nežádoucích konfliktů.

 • Havlíček: Přerušujeme dodávky zbraní, vyčkáme, jak se bude vyvíjet stav v následujících dnech

  Ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček pro Seznam Zprávy okomentoval rozhodnutí České republiky přerušit dodávky zbraní do Turecka.

  „Rozjednaná licenční řízení se přerušují, nová se nebudou schvalovat a vyčkáme, jak se bude vyvíjet stav v následujících dnech. Potom se budeme rozhodovat opětovně v návaznosti na to, jak se bude vyvíjet situace v Turecku a jak se bude vyvíjet situace s představiteli NATO a Evropské unie.“

 • Česká republika s okamžitou platností pozastavuje vývoz zboží obranného průmyslu do Turecka

  Česká republika s okamžitou platností pozastavuje vývoz zboží obranného průmyslu do Turecka. Pro Seznam Zprávy to řekli ministři Karel Havlíček a Jan Hamáček. Opatření bude platit do odvolání.

 • Zaorálek: Chování Evropy je cesta do pekel

  Ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tvrdě odsoudil Turecko, ale i reakci Evropy. Podle něj se evropské státy nechávají Tureckem vydírat. „Na Rusko jsme reagovali ekonomickým embargem a tady se necháme vydírat. To je postupná cesta Evropy do pekel,” rozčílil se Zaorálek. Je podle něj nepřijatelné, aby Německo říkalo, že zastaví vývoz zbraní, ale zároveň plánovalo přesunutí výroby Škody Superb do Turecka.

  Vyjádření Lubomíra Zaorálka (ČSSD). (Video: Seznam.cz)

 • Rusko v Sýrii nechce zvažovat možnost střetu s Tureckem

  Moskva nechce zvažovat možnost, že by se ruští vojáci v Sýrii dostali do střetu s tureckou armádou. Podle agentury Reuters to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zdůraznil, že Rusko je s Tureckem v úzkém kontaktu.

 • EU vyzvala všechny členské státy, aby zastavily prodej zbraní Turecku

  Ministři zahraničí evropských států se dnes v Lucemburku jednomyslně shodli na odsouzení turecké ofenzivy v Sýrii. Agenturu AP o tom informoval španělský ministr zahraničí Josep Borrell. Všechny členské státy EU by podle závěrů schůzky rovněž měly skončit s dodávkami jakýchkoliv zbraní do Turecka.