Hlavní obsah

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

9. 10. 2019
Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Česká Sněmovna odsoudila tureckou invazi do Sýrie

  Sněmovna odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš (ANO) má podle usnesení, pro které hlasovalo všech 147 přítomných poslanců, prosazovat v Evropské unii ekonomicko-politická opatření proti Turecku. Opatření by měla být taková, aby donutila Turecko vojenské operace zastavit.

 • Ministři obrany USA a Ruska telefonicky jednali o situaci v Sýrii

  Ministři obrany Spojených států a Ruska dnes telefonicky jednali o situaci v Sýrii. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Ministři Mark Esper a Sergej Šojgu spolu hovořili jen den po telefonátu náčelníků generálních štábů obou zemí Gennadije Gerasimova a Marka Milleyho, kteří se rovněž zabývali situací v Sýrii po tureckém vpádu.

  Ve stručné zprávě ruského ministerstva se uvádí, že Šojgu a Esper „posoudili otázky, které jsou v kontextu situace v Sýrii předmětem oboustranného zájmu“. Zda se rozhovor uskutečnil z iniciativy Moskvy nebo Washingtonu, není známo.

  Rusko se po turecké intervenci ocitlo v obtížné situaci, protože Kreml v syrském konfliktu podporuje režim Bašára Asada, ovšem turecké armádě navzdory protestům NATO dodává moderní výzbroj. Moskva dává stále víc najevo, že s tureckou operací v Sýrii nesouhlasí a nebyla o ní předem informována. Stejné výtky zaznívají na adresu Ankary i z Washingtonu.

 • Američtí vojáci se ze Sýrie stáhnou v řádu dnů až týdnů

  Hlavní prioritou nazvali stažení amerických jednotek ze Sýrie ministr obrany Mark Esper a náčelník generálního štábu Mark Milley. Nařízení prezidenta Donalda Trumpa znamená stažení téměř všech z 1000 vojáků na území Sýrie.

 • Podle Francie povedou boje v Sýrii k obnově IS

  Ofenziva Turecka a odchod Spojených států ze Sýrie bude mít vážné důsledky pro celý region a umožní obnovení teroristické organizace Islámský stát. To dnes sdělil francouzský premiér Édouard Philippe. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian následně oznámil, že Francie bude jednat s Kurdy a Iráčany o tom, jak zabezpečit věznice s bojovníky IS.

 • Ankara nepovažuje omezení dovozu zbraní z ČR za vstřícný krok, dopadů se ale neobává

  Tuto informaci dnes podle ČTK oznámil turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali na setkání s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Turecko podle něj také ohledně svého působení v Sýrii žádá od zemí NATO solidaritu, nikoliv kritiku.

 • Američtí vojáci se stahují z Manbidže

  Vojenská koalice pod vedením Spojených států dnes oznámila, že se stáhla z Manbidže. O město v severovýchodní Sýrii začaly včera boje mezi tureckou armádou a syrskými vládními silami. „(Američtí vojáci) se záměrně stahují ze severovýchodní Sýrie. Opustili jsme Manbidž,“ uvedl mluvčí amerických sil plukovník Myles B. Caggins.

 • Turecká ofenziva je nepřípustná, zaznělo z Ruska

  Ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev dnes označil tureckou ofenzivu v severovýchodní Sýrii za nepřípustnou a poznamenal, že Moskva operaci neschválila. Informovala o tom agentura Interfax. Lavrenťjev také potvrdil, že Rusko zprostředkovalo dohodu mezi syrskou vládou a syrskými Kurdy, na jejímž základě kurdské milice předaly vládním vojskům kontrolu nad územím v regionu.

 • K zákazu vývozu zbraní se přidala Itálie

  Vedle Velké Británie pozastaví ode dneška dodávky zbraní do Turecka i Itálie. Oznámil to ministr zahraničí Luigi Di Maio. „Řešení syrské krize musí být diplomatické, nikoli vojenské,“ uvedl Di Maio v parlamentu.

 • Británie pozastavila vývoz zbraní do Turecka

  Britská vláda suspendovala exportní licence na zbraně do Turecka týkající se „předmětů, které by mohly být použity pro vojenské operace v Sýrii“.

 • O Sýrii dnes budou jednat čeští poslanci

  Sněmovní strany se chtějí dnes v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Novinářům to před začátkem jednání Sněmovny řekli jejich představitelé. Poslanci by měli situaci v Sýrii projednat v rámci mimořádného bodu už dnes, poté co projednají zákony vrácené ze Senátu. Shodlo se na tom vedení dolní komory. TOP 09 současně žádá vládu, aby na jednání Evropské rady prosazovala jednoznačné stanovisko k ukončení bojů s využitím „veškerého politického a ekonomického potenciálu Evropské unie“.

 • Z domovů podle kurdských úřadů odešlo už 275 000 lidí

  Podle kurdské administrativy ze svých domovů na severu Sýrie kvůli turecké ofenzivě uteklo už přes 275 000 lidí, z nichž asi 70 000 byly děti.

 • Ruský tisk předpovídá, že Moskva se zhostí role vyjednavače

  Moskevský zpravodaj BBC Steve Rosenberg sdílel na Twitteru video s titulními stranami ruských novin. Objevuje se v nich predikce, že Rusko „zachrání NATO z noční můry“. Rusko už pomohlo vyjednat dohodu mezi Kurdy a Bašárem Asadem. Syrská vláda podle ní na sever země vyslala své vojáky, aby čelili „turecké agresi“. Ruský tisk ale předpovídá, že se Moskva vloží i do vyjednávání s Tureckem.

 • CNN: „Zradili jsme Kurdy“. Američtí vojáci promluvili o hněvu na Trumpa

  Americká CNN s odkazem na své zdroje z armády Spojených států napsala, že vojáci vnímají stažení ze severu Sýrie na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa negativně. CNN oslovila přes půl tuctu lidí z armády i ministerstva obrany, mezi nimi i ty, kteří působí přímo v Sýrii. Stažení ze severu Sýrie a vyklizení prostoru pro tureckou armádu vnímají podle CNN jako zradu vůči Kurdům.

 • Turecko zveřejnilo video z dronu ukazující vzdušný útok na kurdské cíle

  Video zveřejněné tureckým ministerstvem obrany ukazuje likvidaci nákladního automobilu s municí a tunelu kurdských milic YPG.

  Turecký dron natočil likvidaci kurdských cílů. (Video: Reuters)

 • Protest za podporu Kurdů v Německu přerostl v násilí

  Nejméně pět lidí včetně policisty se zranilo při násilnostech, ke kterým došlo při pondělní demonstraci za podporu Kurdů v německém městě Herne, informovala o tom na svém webu německá televize Deutsche Welle. K násilí došlo poté, co dav zhruba 350 lidí míjel kiosek tureckých majitelů. Podle policie člověk z kiosku provokoval demonstranty a ukazoval na ně urážlivá gesta, načež dav zaútočil. Později demonstranti ještě poničili tureckou kavárnu.

 • Pence poletí jednat do Turecka, v noci tlumočil výzvu Trumpa k zastavení bojů

  Americký viceprezident Mike Pence dnes v noci středoevropského času prohlásil, že prezident Donald Trump vyzývá svého tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům. Pence rovněž oznámil, že do Turecka osobně odletí jednat.

 • Deník Kommersant odhaduje, že se ruské a syrské vládní jednotky do války reálně nezapojí

  Ruský nezávislý deník Kommersant publikoval článek, ve kterém analyzoval boje na severu Sýrie. Podle rozboru je nepravděpodobné, že by se ruské a syrské vládní jednotky, které přislíbily Kurdům pomoc při válčení proti Turecku, reálně zapojily do bitev. Podle Kommersantu se strany spíše dohodnou na diplomatickém řešení.

  Analýza se mimo jiné opírá o pondělní vyjádření lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který pro německou televizi BR řekl, že z napadení Turecka by muselo vyvodit závěry celé NATO. „Pro mě je to dost nepředstavitelné. Představte si, že Sýrie nebo spojenci Sýrie útočí na Turecko,“ sdělil Asselborn. „Dle stanov NATO by musely ostatní státy aliance vojensky podpořit Turecko. To mi přijde nepředstavitelné.“

 • Trump se vysmál televizi ABC News

  K přešlapu americké televize ABC News, která odvysílala video cvičné palby na americké střelnici a vydávala jej za video tureckého útoku na kurdské civilisty, se mezi jinými vyjádřil také prezident Donald Trump.

  „Velký skandál ABC News. Byli přistiženi při používání falešných záběrů tureckého útoku v Sýrii. Velká ostuda,“ napsal americký prezident na Twitter. „Zítra se budou ptát Huntera, syna Joea Bidena, na otázky typu, proč vám Ukrajina a Čína platí miliony dolarů, když nic nevíte?“

  Ve svém tweetu Trump narážel na telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, ve kterém naléhal na Ukrajinu, aby prošetřila možné Hunterovy korupční kauzy. Více o celém případu zde.

 • Íránský prezident vyzval k zastavení turecké ofenzivy

  Hasan Rúhání se v noci vyjádřil k probíhajícímu tureckému tažení do Sýrie. „Neakceptujeme způsob, jakým Turecko situaci řeší. Je zde mnoho lepších způsobů,“ pronesl íránský prezident na tiskové konferenci v Teheránu. „Máme starosti o situaci v Sýrii. Někteří lidé byli zabiti, další byli vyhnáni. Doufám, že turecká vláda přestane s operací a se svým vměšováním do regionu.“

Doporučujeme

Další zprávy