Hlavní obsah
Online

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

9. 10. 2019 6:30
aktualizováno • 1. 11. 2019 8:00

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • USA bombardovaly vlastní skrýš s municí

  Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou technikou, kterou po sobě zanechali američtí vojáci stahující se na pokyn Bílého domu ze severovýchodní Sýrie. K náletům byly podle plukovníka Mylese Cagginse, který je mluvčím koalice vedené USA, využity bojové letouny F-15E. Ty bombardovaly cementárnu Lafarge, která se nachází jižně od Kobani poté, co oblast opustili koaliční vojáci.

  Ve středu Trump novinářům v Bílém domě řekl, že USA nejsou policejním orgánem a že nadešel čas, aby se američtí vojáci vrátili domů. Americká Sněmovna reprezentantů krátce nato schválila prohlášení odsuzující prezidentovo rozhodnutí stáhnout vojáky ze Sýrie. Dokument podpořili demokraté i Trumpovi republikáni.

 • 16. 10. 2019

 • Nebuďte tvrďák a hlupák! Zavolám vám. Americká média zveřejnila dopis, který Trump poslal tureckému prezidentovi

  „Nechcete být zodpovědný za zmasakrování tisíců životů a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky. Pracoval jsem velmi tvrdě na vyřešení vašich problémů.“ Americký prezident Donald Trump napsal tureckému prezidentu Erdoganovi dopis. Některá média ho ve svých komentářích označují za jeden z nejdivnějších v historii světové diplomacie.

  Pravost dopisu, který končí větami „Nebuďte hlupák. Zavolám vám později“ a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

 • Američané se stahují z někdejších center Islámského státu

  Vojenská koalice v čele se Spojenými státy dnes oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a Tabka a cementárny Lafarge jižně od Kobani. Americký prezident Donald Trump minulý týden nařídil americkým vojákům, aby opustili severovýchodní Sýrii.

  „Koaliční síly pokračují v úmyslném stahování ze severovýchodní Sýrie, 16. října jsme opustili cementárnu Lafarge, Rakku a Tabku,“ uvedl na Twitteru mluvčí koalice, plukovník Myles B. Caggins. Tabku, u které se nachází důležitá přehrada, spolu s Rakkou do října 2017 kontroloval IS.

 • Erdogan: Boje mohou skončit „dnes večer“, pokud se „stáhnou teroristé“

  Turecko sdělilo Spojeným státům jasně, že v Sýrii nevyhlásí příměří a nebude vyjednávat s kurdskými bojovníky. S odvoláním na mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana to dnes oznámila agentura Reuters. Turecká strana tak odmítla výzvu k příměří a okamžitému ukončení bojů, kterou jí dnes na půdě OSN adresovaly Spojené státy.

  Erdogan podle mluvčího prohlásil, že turecká vojenská operace by mohla skončit „dnes večer“, pokud by se „teroristé“ stáhli z pohraničí, kde chce jeho země vytvořit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků.

 • OSN: Obavy nad humanitární situací a únikem bojovníků IS

  Rada bezpečnosti OSN vyjádřila znepokojení nad humanitární situací v severovýchodní Sýrii a únikem bojovníků Islámského státu.

  Rada 15 členů se sešla za zavřenými dveřmi podruhé od zahájení turecké operace. Rada bezpečnosti OSN „vyjádřila hluboké znepokojení nad rizikem rozptylu teroristů a je rovněž znepokojena rizikem dalšího zhoršení humanitární situace“.

  „Velmi litujeme, že Turecko dosud na tyto opakované výzvy svých spojenců neodpovědělo, protože si nemyslíme, že by jednostranná vojenská akce Turecka vyřešila jeho základní bezpečnostní obavy,“ uvedla v prohlášení. „Probíhající vojenská akce Turecka podkopává stabilitu a bezpečnost celého regionu, což má za následek větší civilní utrpení, vysílení a vážné omezení přístupu k humanitární pomoci.“

  Minulý týden v dopise Radě bezpečnosti OSN Turecko sdělilo, že jeho vojenská operace v Sýrii bude „přiměřená, mírná a zodpovědná“.

  Foto: Reuters

  Diplomat Geir Pedersen.

 • V Praze se protestuje na podporu Kurdů

  Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí.

 • Syrská armáda se za doprovodu ruských vojáků dostala do Kobani

  Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Příchod syrských vládních vojsk se uskutečnil poté, co se z města stáhli američtí vojáci a Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF), která město kontroluje a uzavřela s Damaškem dohodu, v níž se syrská armáda zavázala, že na severovýchodě země pomůže odrazit tureckou ofenzivu.

 • ANHA: Turečtí žoldáci osvobodili členy IS

  Skupina tureckých žoldáků se dostala do severní části tábora v Ain Issa a po střetu s vojáky SDF propašovala ven žoldáky Islámského státu. Poté tábor vypálila. Informaci přinesla agentura ANHA.

 • Trump: Pramen míru není náš problém

  Donald Trump na dnešní tiskové konferenci mimo jiné zhodnotil zapojení Ruska do válečného konfliktu.

  „Rusko se angažovalo v Afghánistánu jako Sovětský svaz. Teď změnili název na Rusko z dobrého důvodu. Protože ztratili v Afghánistánu tolik peněz, že se museli zmenšit, hodně se museli zmenšit. Pokud se chce Rusko zapojit do konfliktu v Sýrii, je to na nich. Mají problém s Tureckem, mají problém na hranici, která není naší hranicí. Neměli bychom na ní ztrácet životy my.“

  Dodal, že strategická pozice USA na hranicích je „brilantní“, konflikt v Sýrii s nimi „nemá co dělat“ a Kurdové „nejsou žádní andílci“.

 • Ruští vojáci na severu Sýrie překročili Eufrat a jsou u Kobani

  Ruské jednotky, které vstoupily tento týden do konfliktu na severu Sýrie, dnes překročily řeku Eufrat a směřují na východ. V úterý Rusové hlídkovali u Manbidže, který je západně od řeky, a oddělili syrské vojáky od tureckých. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že nyní Rusové překročili řeku a dostali se k pohraničnímu městu Kobani. Postupují společně s arabsko-kurdskou koalicí SDF.

 • Americké speciální jednotky zapálily jednu ze svých základen

  Na Twitter se dostala fotografie hořícího zařízení LaFarge Cement v severovýchodní Sýrii. Místo patřilo speciálním jednotkám Spojených států, kde měly uložené i své vybavení a další materiály. Drony zachytily doutnající zařízení v momentě odchodu speciálních jednotek. Zapálení objektu tak mohlo být záměrem před převzetím místa jinou armádou.

 • SOHR: Při invazi Ankary v Sýrii zemřelo 71 civilistů, včetně dětí

  Při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí, informovala dnes Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle této organizace, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, muselo také už na 300 000 lidí v oblasti opustit své domovy.

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval, že operace jeho armády bude pokračovat, dokud všichni teroristé nesloží zbraně. Za teroristy označuje Erdogan syrské kurdské milice. Turecký prezident rovněž řekl, že jeho armáda od začátku operace 9. října „vyčistila“ 1 220 kilometrů od „teroristů“.

 • Erdogan se odmítl sejít s Pencem

  Turecký prezident Erdogan se odmítl sejít s viceprezidentem Spojených států Mikem Pencem během jeho návštěvy země. Erdogan prohlásil, že se bude o situaci v Sýrii bavit pouze s prezidentem Donaldem Trumpem.

 • Trump vyzval Erdogana k zastavení palby

  Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům na severovýchodě Sýrie. „Spojené státy americké nedaly Turecku zelenou k invazi do Sýrie,“ řekl viceprezident Mike Pence novinářům před Bílým domem. Dodal, že Trump je velice znepokojen nestabilitou v regionu, proto USA tureckou ofenzivu v Sýrii tolerovat nebudou.

  Foto: ČTK/AP/Hussein Malla, ČTK

  Americký prezident Donald Trump – v neděli pozdě večer – oznámil rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severu Sýrie.

 • Druhý novinář zemřel během turecké invaze do Sýrie

  V odpoledních hodinách 13. října zasáhla turecká armáda civilní konvoj, ve kterém jeli místní i zahraniční novináři. Podle serveru CPJ letecký nálet nepřežil reportér a kameraman Mohammed Hussein Rasho z Cira TV. Druhým novinářem, který útok nepřežil, byl kurdský novinář Saad Ahmed, reportér tamní zpravodajské agentury Hawar News.

  „Novináři byli napadeni Asadovým režimem, jeho spojenci a nyní i tureckou armádou. Vyzýváme turecké úřady, aby okamžitě zastavily své bezohledné útoky na novináře a jiné civilisty,“ řekl pro CPJ novinář Ignacio Miguel Delgado.

  Není to ale první případ. Před několika dny se stala tragická událost, kdy členové Syrské svobodné armády (FSA, oficiálně také Syrská národní armáda, pozn. red.) přepadli pětatřicetiletou Hevrin Chalafovou na severosyrské silnici M4 mezi městy Tal Abjád a Kámišlí.

  V autě jela se svým řidičem. Islamisté oba vytáhli z vozu a brutálně zavraždili. Kurdský novinář s twitterovým účtem Botin Kurdistani tvrdí, že ji napřed znásilnili a pak ukamenovali.

 • Babiš slíbil, že v EU navrhne přijetí opatření vůči Turecku

  Premiér Andrej Babiš (ANO) na summitu Evropské unie v závěru týdne přednese návrh na přijetí společných evropských opatření vůči Turecku kvůli postupu Ankary vůči Kurdům v severní Sýrii. Je ale skeptický k tomu, zda se podaří najít společnou pozici. Ve středu to řekl na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Sněmovna v úterý jednomyslným hlasováním Babiše vyzvala, aby o prosazení ekonomicko-politických opatření vůči Turecku usiloval.

  Babiš poslancům evropského výboru slíbil, že výzvě Sněmovny vyhoví. „Evropská rada rozhoduje konsenzem, všichni musí souhlasit,“ upozornil ale premiér. Vyjádřil pochybnosti, zda se ke společnému postoji proti Turecku připojí například Německo, pro které je podle Babiše klíčovým exportním trhem pro německý zbrojní průmysl.

 • Americký ministr zahraničí Pompeo a viceprezident Pence ve středu poletí na schůzku do Turecka

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a viceprezident Mike Pence ve středu poletí na schůzku do Turecka. Budou jednat o ofenzivě v Sýrii. Uvedl to americký prezident Donald Trump.

 • Erdogan: Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků

  Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to ve středu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

  „Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí,“ prohlásil prezident.