Hlavní obsah
Online

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

9. 10. 6:30
aktualizováno • 1. 11. 8:00

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Islámský stát osvobodil ženy z tábora střeženého Kurdy

  IS dnes prostřednictvím služby Telegram oznámil, že jeho lidé na severu Sýrie osvobodili ženy z tábora střeženého Kurdy. „Jednotka vojáků chalífátu ve středu zaútočila na velitelství kurdských sil u města Rakka a osvobodila muslimky, které unesli kurdští bojovníci,“ stojí ve zprávě IS.

 • Schůzka mezi Erdoganem a Pencem právě skončila

  Setkání trvalo 80 minut. Ministr zahraničí Mike Pompeo a nový Trumpův bezpečnostní poradce Robert O'Brien by brzy měli předstoupit před novináře, aby prezentovali podrobnosti.

 • SDF kvůli bojům zastavila operace proti IS

  Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Napříště se omezí pouze na obranu proti bojovníkům IS. S odvoláním na jednoho z velitelů SDF Maslúma Abdího o tom dnes informovala agentura DPA.

 • Sýrii bude řešit i summit EU

  Před malou chvílí začal summit EU. Prezidenti a premiéři zemí evropského společenství se na něm budou věnovat především brexitu, u večeře by se mělo jednat o situaci na severu Sýrie.

 • Orbán: Evropu budeme bránit silou

  „Pokud Turecko pošle další statisíce lidí, budeme muset použít sílu, abychom ochránili maďarské hranice. Nikomu nepřeji, abychom se k tomu museli uchýlit,” prohlásil ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán. Řekl, že by tak učinil v případě, že by Turecko splnilo své výhrůžky a pustilo syrské uprchlíky ze svého území do Evropy.

 • Pence s Pompeem dorazili do Ankary

  Americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo dorazili do Ankary, aby jednali o ukončení turecké vojenské operace na severu Sýrie, informovala o tom agentura AP.

 • Erdogan prý Trumpův dopis hodil do koše, píše BBC

  Dopis od amerického prezidenta Donalda Trumpa si jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan přečetl, důrazně ho odmítl a hodil do koše, BBC to řekly zdroje z turecké prezidentské kanceláře.

 • Turecká armáda prý obsadila půlku Rás al-Ajnu, podle SOHR tam mohlo dojít k chemickému útoku

  Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském pohraničním městě Rás al-Ajn. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) tyto jednotky ovládají už polovinu města. Syrská agentura SANA oznámila, že do nemocnice v kurdském městě Hasaká dorazili z Rás al-Ajnu těžce popálení lidé. Podle lékařů mohli být zasaženi chemikáliemi.

 • Při ofenzivě zemřely čtyři děti, devět je zraněných a 70 000 vysídlených, píše UNICEF

  Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) na Twitteru zveřejnil statistiku újmy na dětech, ke které na severovýchodě Sýrie došlo za poslední týden.

 • Trump: Za Obamy v Sýrii umřelo 500 000 lidí a média si toho nevšímala

  „V Sýrii bylo zabito kolem 500 000 lidských bytostí během vlády Baracka Obamy,“ napsal Trump dnes na Twitter. „Média jsou za posledních 72 hodin nad politikou USA v Sýrii více pobouřená, než byla kdykoliv během sedmiletého masakru,“ napsal Trump.

 • USA bombardovaly vlastní skrýš s municí

  Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou technikou, kterou po sobě zanechali američtí vojáci stahující se na pokyn Bílého domu ze severovýchodní Sýrie. K náletům byly podle plukovníka Mylese Cagginse, který je mluvčím koalice vedené USA, využity bojové letouny F-15E. Ty bombardovaly cementárnu Lafarge, která se nachází jižně od Kobani poté, co oblast opustili koaliční vojáci.

  Ve středu Trump novinářům v Bílém domě řekl, že USA nejsou policejním orgánem a že nadešel čas, aby se američtí vojáci vrátili domů. Americká Sněmovna reprezentantů krátce nato schválila prohlášení odsuzující prezidentovo rozhodnutí stáhnout vojáky ze Sýrie. Dokument podpořili demokraté i Trumpovi republikáni.

 • 16. 10. 2019

 • Nebuďte tvrďák a hlupák! Zavolám vám. Americká média zveřejnila dopis, který Trump poslal tureckému prezidentovi

  „Nechcete být zodpovědný za zmasakrování tisíců životů a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky. Pracoval jsem velmi tvrdě na vyřešení vašich problémů.“ Americký prezident Donald Trump napsal tureckému prezidentu Erdoganovi dopis. Některá média ho ve svých komentářích označují za jeden z nejdivnějších v historii světové diplomacie.

  Pravost dopisu, který končí větami „Nebuďte hlupák. Zavolám vám později“ a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

 • Američané se stahují z někdejších center Islámského státu

  Vojenská koalice v čele se Spojenými státy dnes oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a Tabka a cementárny Lafarge jižně od Kobani. Americký prezident Donald Trump minulý týden nařídil americkým vojákům, aby opustili severovýchodní Sýrii.

  „Koaliční síly pokračují v úmyslném stahování ze severovýchodní Sýrie, 16. října jsme opustili cementárnu Lafarge, Rakku a Tabku,“ uvedl na Twitteru mluvčí koalice, plukovník Myles B. Caggins. Tabku, u které se nachází důležitá přehrada, spolu s Rakkou do října 2017 kontroloval IS.

 • Erdogan: Boje mohou skončit „dnes večer“, pokud se „stáhnou teroristé“

  Turecko sdělilo Spojeným státům jasně, že v Sýrii nevyhlásí příměří a nebude vyjednávat s kurdskými bojovníky. S odvoláním na mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana to dnes oznámila agentura Reuters. Turecká strana tak odmítla výzvu k příměří a okamžitému ukončení bojů, kterou jí dnes na půdě OSN adresovaly Spojené státy.

  Erdogan podle mluvčího prohlásil, že turecká vojenská operace by mohla skončit „dnes večer“, pokud by se „teroristé“ stáhli z pohraničí, kde chce jeho země vytvořit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků.

 • OSN: Obavy nad humanitární situací a únikem bojovníků IS

  Rada bezpečnosti OSN vyjádřila znepokojení nad humanitární situací v severovýchodní Sýrii a únikem bojovníků Islámského státu.

  Rada 15 členů se sešla za zavřenými dveřmi podruhé od zahájení turecké operace. Rada bezpečnosti OSN „vyjádřila hluboké znepokojení nad rizikem rozptylu teroristů a je rovněž znepokojena rizikem dalšího zhoršení humanitární situace“.

  „Velmi litujeme, že Turecko dosud na tyto opakované výzvy svých spojenců neodpovědělo, protože si nemyslíme, že by jednostranná vojenská akce Turecka vyřešila jeho základní bezpečnostní obavy,“ uvedla v prohlášení. „Probíhající vojenská akce Turecka podkopává stabilitu a bezpečnost celého regionu, což má za následek větší civilní utrpení, vysílení a vážné omezení přístupu k humanitární pomoci.“

  Minulý týden v dopise Radě bezpečnosti OSN Turecko sdělilo, že jeho vojenská operace v Sýrii bude „přiměřená, mírná a zodpovědná“.

  Foto: Reuters

  Diplomat Geir Pedersen.

 • V Praze se protestuje na podporu Kurdů

  Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí.

 • Syrská armáda se za doprovodu ruských vojáků dostala do Kobani

  Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Příchod syrských vládních vojsk se uskutečnil poté, co se z města stáhli američtí vojáci a Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF), která město kontroluje a uzavřela s Damaškem dohodu, v níž se syrská armáda zavázala, že na severovýchodě země pomůže odrazit tureckou ofenzivu.

 • ANHA: Turečtí žoldáci osvobodili členy IS

  Skupina tureckých žoldáků se dostala do severní části tábora v Ain Issa a po střetu s vojáky SDF propašovala ven žoldáky Islámského státu. Poté tábor vypálila. Informaci přinesla agentura ANHA.

 • Trump: Pramen míru není náš problém

  Donald Trump na dnešní tiskové konferenci mimo jiné zhodnotil zapojení Ruska do válečného konfliktu.

  „Rusko se angažovalo v Afghánistánu jako Sovětský svaz. Teď změnili název na Rusko z dobrého důvodu. Protože ztratili v Afghánistánu tolik peněz, že se museli zmenšit, hodně se museli zmenšit. Pokud se chce Rusko zapojit do konfliktu v Sýrii, je to na nich. Mají problém s Tureckem, mají problém na hranici, která není naší hranicí. Neměli bychom na ní ztrácet životy my.“

  Dodal, že strategická pozice USA na hranicích je „brilantní“, konflikt v Sýrii s nimi „nemá co dělat“ a Kurdové „nejsou žádní andílci“.