Hlavní obsah

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

9. 10. 2019
Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • SOHR aktualizovala data o počtu mrtvých

  Turecká ofenziva v severovýchodní Sýrii si po osmi dnech bojů vyžádala životy 224 příslušníků SDF a 183 povstalců podporovaných Tureckem, oznámila dnes exilová organizace SOHR. Boje si podle ní rovněž vyžádaly životy 72 civilistů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

 • Çavuşoglu: De facto nejde o příměří, ale pouze o přestávku v bojových operacích

  Turecko zastaví vojenskou operaci na severu Sýrie teprve poté, co kurdské milice YPG opustí své pozice a odevzdají těžké zbraně. Na tiskové konferenci, která následovala po schůzce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým viceprezidentem Mikem Pencem, to dnes řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Podle něj Spojené státy souhlasily s tím, že Turecko bude mít pod kontrolou bezpečnostní zónu širokou 32 kilometrů, vedoucí východně od řeky Eufrat až k hranici s Irákem.

  Ministr Çavuşoglu uvedl, že de facto nejde o příměří, ale pouze o přestávku v bojových operacích, která má umožnit Kurdům opustit bezpečnostní zónu.

 • Pence: Kurdové zaručili, že se stáhnou

  Americký viceprezident dále uvedl, že dnešní dohoda s Tureckem ukončí násilí. Spojené státy podle něj rovněž dostaly záruky ze strany kurdských oddílů YPG, že se spořádaně stáhnou. Stahování YPG už přitom podle viceprezidenta USA začalo.

  Podle Twitteru „Rojava Information Center“ k žádnému pozastavení násilí ve městě Sere Kaniye, kde probíhaly střety po celý den, nedošlo.

 • USA a Turecko se dohodly na pětidenním příměří, oznámil Pence

  Turecko a Spojené státy se dohodly na pětidenním klidu zbraní v severní Sýrii. Během té doby se mají kurdské milice stáhnout ze zóny, kterou si Turecko přeje zabrat.  Turecko svou operaci ukončí až poté, co se tak stane. Oznámil to dnes v Ankaře podle agentury Reuters americký viceprezident Mike Pence po jednáních s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

  Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že z Turecka přišly „skvělé zprávy”. Budou podle něj ušetřeny „miliony životů”. Tisková konference amerického viceprezidenta Mikea Pence by měla proběhnout v následujících desítkách minut.

 • Bílý dům pozastavil návštěvu prezidenta Erdogana plánovanou na 13. listopadu

 • Pence s Erdoganem si před schůzkou napjatě podali ruce

 • Hakím: Irák přijme ze Sýrie jenom irácké zajatce

  Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po dnešním setkání s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem to prohlásil šéf irácké diplomacie Muhammad Hakím. O zajatce s občanstvím jiných zemí se podle něj musejí postarat státy, odkud tito lidé pocházejí.

 • Do centra Kámišlí spadla střela z minometu, ale nevybuchla

  Do centra města Kámišlí spadla střela z minometu, ale nevybuchla. Turecko město na syrsko-turecké hranici bombarduje od počátku invaze, v úterý zemřeli při výbuchu bomby v autě ve městě Kámišlí na severovýchodě Sýrie nejméně tři civilisté a další desítka osob byla zraněna.

 • SANA: Turecko používá zakázané chemikálie

  Syrská agentura SANA naznačuje, že turecká armáda při ofenzívě používá chemické látky. Rovněž arabsko-kurdská koalice SDF podle SANA už dříve ohlásila, že Turci při bombardování obytných částí Rás al-Ajnu použili zakázaný fosfor. Turecký ministr obrany Hulusi Akar obvinění popřel s tím, že chemické zbraně používají kurdské oddíly.

 • Strach mají i lékaři 100 kilometrů od bojů za iráckou hranicí. Není vyloučeno, že Turecko vpadne i tam

  „Oblast Sindžár byla označena naším státem jako červená zóna, to znamená, že útok turecké armády je možný, ale v současné době to také nikdo nedokáže potvrdit, jelikož nikdo neví, co má Turecko přesně v plánu,” řekl Seznamu Shamo Rasho Qolo, lékař z nemocnice v iráckém městě Sindžár, kterou pomáhalo zřídit i české Ministerstvo zahraničí a Diecézní charita Brno. Sindžár leží v iráckém Kurdistánu. „Je strach z útoku Turecka na naši oblast, jelikož jsou zde také jednotky PKK a YPG,” řekl Shamo Rasho Qolo.

  Do města už podle něj před tureckou vojenskou operací dorazili syrští uprchlíci. „Několik uprchlíků ze Sýrie dorazilo do obce Khanasor už před 2 nebo 3 dny a odešli do iráckého Kurdistánu, kde pro ně připravují humanitární pomoc a uprchlické tábory, jelikož v naší oblasti se necítí bezpečně. Oblast u hranic kolem Sindžáru je bránou pro uprchlíky, kteří chtějí opustit Sýrii. Nejdřív musejí přejít do obce Khanasor a poté do Iráckého Kurdistánu, který vnímají jako bezpečnější útočiště.”

 • Kurdská správa: Od minulého týdne zemřelo 218 civilistů

  Kurdská správa severní Sýrie dnes ohlásila novou bilanci civilních obětí. Podle ní od minulého týdne v bojích zemřelo 218 civilistů včetně 18 dětí. Správa požádala o vytvoření humanitárního koridoru pro evakuaci raněných.

 • Islámský stát osvobodil ženy z tábora střeženého Kurdy

  IS dnes prostřednictvím služby Telegram oznámil, že jeho lidé na severu Sýrie osvobodili ženy z tábora střeženého Kurdy. „Jednotka vojáků chalífátu ve středu zaútočila na velitelství kurdských sil u města Rakka a osvobodila muslimky, které unesli kurdští bojovníci,“ stojí ve zprávě IS.

 • Schůzka mezi Erdoganem a Pencem právě skončila

  Setkání trvalo 80 minut. Ministr zahraničí Mike Pompeo a nový Trumpův bezpečnostní poradce Robert O'Brien by brzy měli předstoupit před novináře, aby prezentovali podrobnosti.

 • SDF kvůli bojům zastavila operace proti IS

  Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Napříště se omezí pouze na obranu proti bojovníkům IS. S odvoláním na jednoho z velitelů SDF Maslúma Abdího o tom dnes informovala agentura DPA.

 • Sýrii bude řešit i summit EU

  Před malou chvílí začal summit EU. Prezidenti a premiéři zemí evropského společenství se na něm budou věnovat především brexitu, u večeře by se mělo jednat o situaci na severu Sýrie.

 • Orbán: Evropu budeme bránit silou

  „Pokud Turecko pošle další statisíce lidí, budeme muset použít sílu, abychom ochránili maďarské hranice. Nikomu nepřeji, abychom se k tomu museli uchýlit,” prohlásil ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán. Řekl, že by tak učinil v případě, že by Turecko splnilo své výhrůžky a pustilo syrské uprchlíky ze svého území do Evropy.

 • Pence s Pompeem dorazili do Ankary

  Americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo dorazili do Ankary, aby jednali o ukončení turecké vojenské operace na severu Sýrie, informovala o tom agentura AP.

 • Erdogan prý Trumpův dopis hodil do koše, píše BBC

  Dopis od amerického prezidenta Donalda Trumpa si jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan přečetl, důrazně ho odmítl a hodil do koše, BBC to řekly zdroje z turecké prezidentské kanceláře.

 • Turecká armáda prý obsadila půlku Rás al-Ajnu, podle SOHR tam mohlo dojít k chemickému útoku

  Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském pohraničním městě Rás al-Ajn. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) tyto jednotky ovládají už polovinu města. Syrská agentura SANA oznámila, že do nemocnice v kurdském městě Hasaká dorazili z Rás al-Ajnu těžce popálení lidé. Podle lékařů mohli být zasaženi chemikáliemi.

Doporučujeme

Další zprávy