Hlavní obsah
Online

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

9. 10. 2019 6:30
aktualizováno • 1. 11. 2019 8:00

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Příměří není kapitulace, budeme se bránit, hlásá kurdský vůdce

  „Náš lid nechtěl tuto válku,“ sdělil kurdský politický vůdce Salih Muslim Muhammad syrské televizi. „Vítáme zastavení palby, ale v případě jakéhokoli útoku se budeme bránit. Příměří je jedna věc a kapitulace druhá, my jsme připraveni se bránit. Nehodláme akceptovat okupaci severní Sýrie,“ dodal vrcholný představitel kurdské politické strany PYD.

  Turecko vyhlášeným příměřím získá přesně to, co od začátku chtělo, Kurdové se budou muset stáhnout z oblasti syrské hranice. Podle webu americko-britského časopisu The Week si to myslí většina tamních obyvatel.

 • Je pozoruhodné, že Turci přistoupili vůbec na nějaké příměří, míní analytička

  Dohodnuté příměří může alespoň trochu vylepšit vztahy mezi Ankarou a Washingtonem, které po vpádu Turecka do Sýrie spadly na bod mrazu, myslí si to Rebecca Grantová, analytička zpravodajského webu Fox News. Podle ní je nevšední, že Turci na příměří kývli.

  Samotné čtvrteční dohodě předcházela řada telefonátů. Americká strana v nich urgovala Turecko, aby zastavilo střelbu.

 • Ohledně poklidného ústupu Kurdů jsem skeptický, sdělil expert pro Fox News

  Dočasné zastavení palby, na kterém se Turci shodli s Američany, je jen první krok. Podle analýzy Fox News budou zapotřebí další souvislá jednání, aby se předešlo opakovanému krveprolití. V současnosti není jasné, zda se příměří dodrží nebo co se stane za méně než pět dní, kdy dohoda vyprší.

  K situaci se pro web americké televize vyjádřil také nejmenovaný expert, který se dlouhé roky podílel na utváření vojenských operací na Blízkém východě. V oblastech, které se mají do pěti dnů vysídlit, žijí dlouhodobě desetitisíce Kurdů, je proto těžké uvěřit, že by Kurdové poklidně opustili své domovy, uvedl vojenský veterán.

 • Turecko směnilo příměří za zastavení amerických sankcí

  Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek sdělil, že Washington nebude po smluveném příměří v Sýrii pokračovat v uvalování sankcí na Turecko. Současně s tím také zruší všechny již vyhlášené ekonomické sankce, a to v momentě, kdy Turecko skončí s válečnou operací.

 • USA sjednaly příměří, protože nevěřily, že se Kurdové ubrání

  Spojené státy dojednaly s Tureckem dohodu o příměří a ústupu kurdských milicí YPG (páteřní armády SDF) částečně i proto, že nevěřily, že Kurdové oblast udrží vojenskou silou. Novinářům to ve čtvrtek řekl americký zvláštní zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Turecko ve čtvrtek souhlasilo s tím, že zastaví svou operaci v Sýrii na pět dní, aby Kurdové mohli z „bezpečné zóny“ na severovýchodě Sýrie odejít.

  Turecká armáda podle Jeffreyho velmi rychle obsadila velké území a bez příměří by v tom pokračovala.

 • 17. 10. 2019

 • Syrská vláda: Shoda Washingtonu a Ankary neznamená, že Rusko a Sýrie budou souhlasit

 • Trump: Miliony životů budou ušetřeny

  „Je to velký den pro civilizaci. Jsem hrdý na Spojené státy za to, že při mně stály, když se vydaly nezbytnou, i když poněkud neobvyklou cestou. Lidé se snažili dospět k této ‚Dohodě‘ mnoho let. Miliony životů budou ušetřeny. Blahopřeji VŠEM!” napsal Trump na Twitteru.

 • Prezident Zeman: Turecko se při vojenské operaci na severu Sýrie dopustilo válečných zločinů

  „Turecko se při vojenské operaci na severu Sýrie dopustilo válečných zločinů, nemělo by proto být členem Evropské unie,” řekl dnes prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Země se podle něj pod prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem sbližuje s radikálním, vraždícím islamismem. Zeman poukázal na vraždy kurdských bojovníků a kurdské političky Hevrin Chalafové, které údajně podle videí zveřejněných na sociálních sítích o víkendu spáchala Turecku blízká syrská islamistická ozbrojená skupina Ahrár aš-Šarkíja.

 • Xelil: Příměří budeme dodržovat, pokud na nás nezaútočí

  Představitel Arabsko-kurdské koalice (SDF) Redur Xelil dnes podle televize Al-Arabíja řekl, že kurdští bojovníci budou příměří dodržovat, ale pokud se stanou terčem útoku, pak se budou bránit. Xelil zároveň vyjádřil obavu, že Erdogan chce podniknout vpád do Sýrie do 32 kilometrů do vnitrozemí. Zastavení bojů na severu Sýrie však politik uvítal.

 • Twitterový účet americké ambasády v Turecku právě zveřejnil sdílené americko-turecké prohlášení

 • SOHR aktualizovala data o počtu mrtvých

  Turecká ofenziva v severovýchodní Sýrii si po osmi dnech bojů vyžádala životy 224 příslušníků SDF a 183 povstalců podporovaných Tureckem, oznámila dnes exilová organizace SOHR. Boje si podle ní rovněž vyžádaly životy 72 civilistů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

 • Çavuşoglu: De facto nejde o příměří, ale pouze o přestávku v bojových operacích

  Turecko zastaví vojenskou operaci na severu Sýrie teprve poté, co kurdské milice YPG opustí své pozice a odevzdají těžké zbraně. Na tiskové konferenci, která následovala po schůzce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým viceprezidentem Mikem Pencem, to dnes řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Podle něj Spojené státy souhlasily s tím, že Turecko bude mít pod kontrolou bezpečnostní zónu širokou 32 kilometrů, vedoucí východně od řeky Eufrat až k hranici s Irákem.

  Ministr Çavuşoglu uvedl, že de facto nejde o příměří, ale pouze o přestávku v bojových operacích, která má umožnit Kurdům opustit bezpečnostní zónu.

 • Pence: Kurdové zaručili, že se stáhnou

  Americký viceprezident dále uvedl, že dnešní dohoda s Tureckem ukončí násilí. Spojené státy podle něj rovněž dostaly záruky ze strany kurdských oddílů YPG, že se spořádaně stáhnou. Stahování YPG už přitom podle viceprezidenta USA začalo.

  Podle Twitteru „Rojava Information Center“ k žádnému pozastavení násilí ve městě Sere Kaniye, kde probíhaly střety po celý den, nedošlo.

 • USA a Turecko se dohodly na pětidenním příměří, oznámil Pence

  Turecko a Spojené státy se dohodly na pětidenním klidu zbraní v severní Sýrii. Během té doby se mají kurdské milice stáhnout ze zóny, kterou si Turecko přeje zabrat.  Turecko svou operaci ukončí až poté, co se tak stane. Oznámil to dnes v Ankaře podle agentury Reuters americký viceprezident Mike Pence po jednáních s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

  Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že z Turecka přišly „skvělé zprávy”. Budou podle něj ušetřeny „miliony životů”. Tisková konference amerického viceprezidenta Mikea Pence by měla proběhnout v následujících desítkách minut.

 • Bílý dům pozastavil návštěvu prezidenta Erdogana plánovanou na 13. listopadu

 • Pence s Erdoganem si před schůzkou napjatě podali ruce

 • Hakím: Irák přijme ze Sýrie jenom irácké zajatce

  Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po dnešním setkání s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem to prohlásil šéf irácké diplomacie Muhammad Hakím. O zajatce s občanstvím jiných zemí se podle něj musejí postarat státy, odkud tito lidé pocházejí.

 • Do centra Kámišlí spadla střela z minometu, ale nevybuchla

  Do centra města Kámišlí spadla střela z minometu, ale nevybuchla. Turecko město na syrsko-turecké hranici bombarduje od počátku invaze, v úterý zemřeli při výbuchu bomby v autě ve městě Kámišlí na severovýchodě Sýrie nejméně tři civilisté a další desítka osob byla zraněna.

 • SANA: Turecko používá zakázané chemikálie

  Syrská agentura SANA naznačuje, že turecká armáda při ofenzívě používá chemické látky. Rovněž arabsko-kurdská koalice SDF podle SANA už dříve ohlásila, že Turci při bombardování obytných částí Rás al-Ajnu použili zakázaný fosfor. Turecký ministr obrany Hulusi Akar obvinění popřel s tím, že chemické zbraně používají kurdské oddíly.