Hlavní obsah

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

9. 10. 2019
Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Američtí vojáci se nevrátí domů. Kdo nezůstane v Sýrii, přesune se do Iráku

  Prezident Donald Trump před dvěma týdny prohlásil, že stahuje své vojáky z „nekončící války“ na Blízkém východě zpět do Spojených států. Podle amerického ministra obrany Marka Espera to ale není pravda. Zatímco dvě stovky jednotek zůstanou na severu Sýrie, zbytek vojáků se přesune přes hranice do Iráku.

  V oblasti mají američtí vojáci nadále bojovat proti hrozbám Islámského státu a zamezit jeho obnovení. Informovala o tom agentura AP.

  „Jejich prvním úkolem je nadále bránit Irák, zadruhé budou provádět operace proti Islámskému státu,“ sdělil Esper pro AP. „Věci se můžou samozřejmě změnit, kdykoli se můžeme stáhnout úplně, ale takový je plán právě teď,“ dodal ministr obrany.

  V Iráku v současnosti působí více než pět tisíc vojáků.

 • Kurdové se stahují z pohraničního města Sari Kani

  Turky obležené město Sari Kani, ze kterého se i přes vyhlášený klid zbraní ozývala střelba, opustili kurdští vojáci. Páteřní jednotky Syrských demokratických sil (SDF) tak dodržují podmínky příměří, které jim de facto nařídilo stáhnout se ze severu Sýrie (respektive z oblasti mezi Eufratem a hranicí s Irákem).

  „Ve městě už nemáme žádné bojovníky,“ sdělil mluvčí SDF Kino Gabriel. Kurdové doufají, že stažení z místa bojů uvolní napětí v regionu.

 • Dvě stovky amerických vojáků nakonec zůstanou na severu Sýrie

  Prezident Donald Trump před časem vyhlásil kompletní stažení přibližně tisícovky vojáků ze severní Sýrie. Po silné politické kritice, kterou toto opatření na americké půdě vyvolalo, se Trump chystá schválit nový válečný plán, který počítá s rozmístěním dvou stovek vojáků na východě severní Sýrie (u hranic s Irákem). Informovaly o tom americké New York Times.

  Jednotky mají primárně hlídat zajaté přívržence takzvaného Islámského státu. Jejich úkolem je také zbrzdit vojenské rozpínání syrské vlády a ruských sil v regionu bohatém na ropu. Vojáci se pravděpodobně nezapojí do probíhajícího konfliktu mezi Kurdy a Turky.

 • 20. 10. 2019

 • Nezdržujte, nebo obnovíme boje, vzkázal Erdogan

  Turecko očekává, že Spojené státy dodrží slib a nepoužijí zdržovací taktiku, aby donutily Ankaru pozastavit operaci na severovýchodě Sýrie. Pokud se kurdští bojovníci z oblasti nestáhnou do pěti dnů, jak bylo dohodnuto, obnoví Turecko boje, řekl podle agentury Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

  Příměří bylo vyhlášeno ve čtvrtek večer a má platit 120 hodin, tedy do úterního večera. Kurdové se podle něj mají stáhnout z pohraničního pásma, kde chce Turecko zřídit bezpečný prostor pro přesídlení syrských uprchlíků ze svého území. Příměří je označováno za nestabilní, boje v původním rozsahu ale zatím obnoveny nebyly.

 • 18. 10. 2019

 • Trump volal Erdoganovi, ten ho prý ujistil, že příměří „hodně chce”

  Erdogan hovořil telefonicky s Trumpem, který sdělil, že ho turecký prezident ujistil, že je odhodlán zajistit plnění příměří.

  „Právě jsem hovořil s prezidentem Erdoganem. Opravdu chce, aby příměří fungovalo. Kurdové si to přejí také,” tweetoval Trump. K dnešním bojům mu prý Erdogan řekl, že tam bylo „menší odstřelování a minometná palba, která rychle skončila”. Trump také dodal, že jsou „některé” evropské státy připraveny přijmout zpět islámské radikály zadržené nyní v Sýrii. „Je to dobrá zpráva, velký pokrok!!!” napsal Trump.

 • Video: Kouř nad Sari Kani. Klid porušily turecké vzdušné útoky

  Agentura AFP sdílela video, které ukazuje kouř nad městem Sari Kani, kde podle ní klid zbraní porušilo Turecko.

 • Erdogan: Boje v Sýrii budou obnoveny, když se Kurdové nestáhnou

  Turecká ofenzíva na severu Sýrie bude v úterý večer obnovena, pokud se kurdské oddíly nestáhnou, jak to předpokládá dohoda o příměří. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ve čtvrtek dohodl s USA 120hodinové příměří. Kurdské oddíly YPG se mají stáhnout z pohraničního pásma širokého kolem 30 kilometrů.

 • V Sýrii se znovu střílí, příměří navzdory

  V pohraničním syrském městě Sari Kani se znovu ozývá střelba. Porušuje se tak pětidenní příměří, které včera s Erdoganem vyjednali vyslanci Spojených států. Podle tamních svědků se z města ozývá dělostřelecká i kulometná palba. Informoval o tom britský deník The Guardian.

 • K situaci v Sýrii se v Bruselu vyjádřil také premiér Andrej Babiš

  Babiš v Bruselu. (Video: Seznam.cz)

 • Trump považuje spor mezi Tureckem a Kurdy za dětské bojůvky

  Při další zastávce své prezidentské kampaně se Trump v Dallasu mimo jiné vyjádřil také k situaci v Sýrii. Krvavý střet mezi Kurdy a Turky připodobnil americký prezident ke sporu dvou dětí. „Někdy je musíte nechat zápasit jako dvě děti, zkrátka je necháte bojovat a pak je od sebe odeženete.“ Informoval o tom americký list The New York Times.

 • Příměří není kapitulace, budeme se bránit, hlásá kurdský vůdce

  „Náš lid nechtěl tuto válku,“ sdělil kurdský politický vůdce Salih Muslim Muhammad syrské televizi. „Vítáme zastavení palby, ale v případě jakéhokoli útoku se budeme bránit. Příměří je jedna věc a kapitulace druhá, my jsme připraveni se bránit. Nehodláme akceptovat okupaci severní Sýrie,“ dodal vrcholný představitel kurdské politické strany PYD.

  Turecko vyhlášeným příměřím získá přesně to, co od začátku chtělo, Kurdové se budou muset stáhnout z oblasti syrské hranice. Podle webu americko-britského časopisu The Week si to myslí většina tamních obyvatel.

 • Je pozoruhodné, že Turci přistoupili vůbec na nějaké příměří, míní analytička

  Dohodnuté příměří může alespoň trochu vylepšit vztahy mezi Ankarou a Washingtonem, které po vpádu Turecka do Sýrie spadly na bod mrazu, myslí si to Rebecca Grantová, analytička zpravodajského webu Fox News. Podle ní je nevšední, že Turci na příměří kývli.

  Samotné čtvrteční dohodě předcházela řada telefonátů. Americká strana v nich urgovala Turecko, aby zastavilo střelbu.

 • Ohledně poklidného ústupu Kurdů jsem skeptický, sdělil expert pro Fox News

  Dočasné zastavení palby, na kterém se Turci shodli s Američany, je jen první krok. Podle analýzy Fox News budou zapotřebí další souvislá jednání, aby se předešlo opakovanému krveprolití. V současnosti není jasné, zda se příměří dodrží nebo co se stane za méně než pět dní, kdy dohoda vyprší.

  K situaci se pro web americké televize vyjádřil také nejmenovaný expert, který se dlouhé roky podílel na utváření vojenských operací na Blízkém východě. V oblastech, které se mají do pěti dnů vysídlit, žijí dlouhodobě desetitisíce Kurdů, je proto těžké uvěřit, že by Kurdové poklidně opustili své domovy, uvedl vojenský veterán.

 • Turecko směnilo příměří za zastavení amerických sankcí

  Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek sdělil, že Washington nebude po smluveném příměří v Sýrii pokračovat v uvalování sankcí na Turecko. Současně s tím také zruší všechny již vyhlášené ekonomické sankce, a to v momentě, kdy Turecko skončí s válečnou operací.

 • USA sjednaly příměří, protože nevěřily, že se Kurdové ubrání

  Spojené státy dojednaly s Tureckem dohodu o příměří a ústupu kurdských milicí YPG (páteřní armády SDF) částečně i proto, že nevěřily, že Kurdové oblast udrží vojenskou silou. Novinářům to ve čtvrtek řekl americký zvláštní zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Turecko ve čtvrtek souhlasilo s tím, že zastaví svou operaci v Sýrii na pět dní, aby Kurdové mohli z „bezpečné zóny“ na severovýchodě Sýrie odejít.

  Turecká armáda podle Jeffreyho velmi rychle obsadila velké území a bez příměří by v tom pokračovala.

 • 17. 10. 2019

 • Syrská vláda: Shoda Washingtonu a Ankary neznamená, že Rusko a Sýrie budou souhlasit

 • Trump: Miliony životů budou ušetřeny

  „Je to velký den pro civilizaci. Jsem hrdý na Spojené státy za to, že při mně stály, když se vydaly nezbytnou, i když poněkud neobvyklou cestou. Lidé se snažili dospět k této ‚Dohodě‘ mnoho let. Miliony životů budou ušetřeny. Blahopřeji VŠEM!” napsal Trump na Twitteru.

 • Prezident Zeman: Turecko se při vojenské operaci na severu Sýrie dopustilo válečných zločinů

  „Turecko se při vojenské operaci na severu Sýrie dopustilo válečných zločinů, nemělo by proto být členem Evropské unie,” řekl dnes prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Země se podle něj pod prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem sbližuje s radikálním, vraždícím islamismem. Zeman poukázal na vraždy kurdských bojovníků a kurdské političky Hevrin Chalafové, které údajně podle videí zveřejněných na sociálních sítích o víkendu spáchala Turecku blízká syrská islamistická ozbrojená skupina Ahrár aš-Šarkíja.

 • Xelil: Příměří budeme dodržovat, pokud na nás nezaútočí

  Představitel Arabsko-kurdské koalice (SDF) Redur Xelil dnes podle televize Al-Arabíja řekl, že kurdští bojovníci budou příměří dodržovat, ale pokud se stanou terčem útoku, pak se budou bránit. Xelil zároveň vyjádřil obavu, že Erdogan chce podniknout vpád do Sýrie do 32 kilometrů do vnitrozemí. Zastavení bojů na severu Sýrie však politik uvítal.

Doporučujeme

Další zprávy