Hlavní obsah

Trump zrušil sankce proti Ankaře. Kurdové se stahují ze severu Sýrie pod dohledem Turecka a Ruska

9. 10. 2019
Foto: Profimedia.cz

Protest proti turecké agresi vůči Kurdům (ilustrační foto).

Konec sankcí americký prezident oznámil v den, kdy se před ženevským sídlem UNHCR zapálil syrský Kurd. Podle mluvčí UNHCR Liz Throssellové je muž naživu a byl převezen do nemocnice. Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie. Turecko se podle něj dopustilo válečných zločinů.

Článek

Počítáno od středy 23. října mají kurdské milice šest dní na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Syrští kurdští bojovníci v úterý sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

Podle Erdogana se ale Kurdové dostatečně nestáhnuli a před večerním prohlášením o prodlouženém příměří hrozil obnovením ofenzivy. Dřívější příměří, které USA vyjednaly s Tureckem vypršelo v úterý večer. I přes oficiální pětidenní klid zbraní se na severu Sýrie ozývala střelba.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Erdogan označil ujednání s Putinem za „historickou dohodu“

  Erdogan označil ujednání s Putinem za „historickou dohodu“, pokud jde o boj proti terorismu, zachování územní celistvosti a politické jednoty Sýrie, jakož i návratu uprchlíků. Později Erdogan prohlásil, že Spojené státy zatím zcela nedodržely své sliby z dohody o příměří z minulého týdne. „Pokud učiníme kompromisy, otevřeme cestu teroristickým organizacím,“ dodal.

  Americký zvláštní zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey na dnešním slyšení v Senátu prohlásil, že výhled na ukončení turecké ofenzívy je nyní lepší než před týdnem, ale že trvalé příměří bude záviset na splnění podmínek z předchozí dohody, která byla uzavřena minulý týden. Jeffrey také poznamenal, že sankce, které USA na Turecko kvůli vojenské operaci uvalily, budou uvolněny až poté, co Ankara ofenzívu zastaví.

 • Erdogan po jednání s Putinem dal Kurdům dalších 150 hodin

  „Během 150 hodin (kurdské jednotky) opustí třicetikilometrovou zónu. Odpočítávání této lhůty začne zítra ve 12:00 místního času. Po uplynutí poskytnutých 150 hodin (zhruba šest dnů) začne rusko-turecké hlídkování západně a východně od místa operace Pramen míru,“ prohlásil Erdogan podle agentury TASS. Společné hlídky se mají pohybovat do hloubky deseti kilometrů syrského území od tureckých hranic.

 • Ruští a syrští vojáci dle Lavrova vstoupí do oblasti turecké operace

  Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že turecká vojenská operace v Sýrii prozatím nepokračuje a že další vývoj situace závisí na stažení kurdských sil. Tomuto stažení Kurdů mají napomoci i ruští vojenští policisté a syrští vojáci, kteří 23. října po poledni místního času (11:00 SELČ) vstoupí do oblasti turecké operace v Sýrii. Lavrov uvedl také, že Rusko a Turecko budou společně monitorovat situaci, aby zajistili plnění úmluvy ze Soči.

 • Kurdové dostanou na stažení ze severu Sýrie dalších 150 hodin

  Kurdové dostanou na ústup ze severu Sýrie dalších 150 hodin. Podle agentury AP se na tom dnes shodl Erdogan s Putinem. Dosavadní příměří mělo vypršet ve 21 hodin.

 • Erdogan skončil jednání s Putinem

  Po několikahodinovém jednání předstoupil turecký prezident se svým ruským protějškem před novináře. Putin pochválil vzájemnou spolupráci s Erdoganem a sdělil, že se oba snažili najít konsenzus ohledně „vcelku ožehavé situace“ na hranici Turecka a Sýrie. Konkrétní kroky ani jeden ze státníků neprozradil.

 • Milice syrských Kurdů tvrdí, že se stáhly z hranice s Tureckem

  Syrští kurdští bojovníci dnes sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. S odvoláním na nejmenovaného činitele ve Washingtonu o tom informovala agentura AFP. Později stažení kurdských milic potvrdil také kurdský zdroj.

 • Erdogan s Putinem jednají

 • Prodloužení příměří Erdogan Macronovi odmítl, o Sýrii bude jednat s Putinem

  Turecký prezident dnes odmítl výzvu Emmanuela Macrona k prodloužení příměří. Zároveň řekl, že o kurdské otázce bude dnes jednat s Vladimirem Putinem, informovala agentura AFP.

 • Pokud se Kurdové nestáhnou, ofenziva bude pokračovat, varuje znovu Erdogan

  Turecký prezident dnes zopakoval své varování Kurdům. Pokud se nestáhnou z dané zóny, ofenziva podle Erdogana po dnešním vypršení příměří znovu začne, informovala o tom agentura AFP.

 • Příměří vyprší ve 21:00

  Pětidenní příměří mezi Tureckem a Kurdy vyprší dnes ve 21:00 středoevropského času.

 • Amerika je lhář, křičí Syřané na ustupující Američany

  Američtí vojáci, kteří se už několik dní stahují ze svých postů v severní Sýrii, překročili syrsko-iráckou hranici a vstoupili do irácké provincie Dahúk. S odvoláním na svědky o tom v úterý informovala agentura Reuters. Agentura AP uvedla, že obyvatelé východní Sýrie dávají při průjezdu amerického konvoje najevo zlobu. V Kámišlí házeli na americké obrněnce brambory.

 • 21. 10. 2019

 • Použilo Turecko chemické zbraně?

  V posledních dnech se množí dohady o tom, zda Turecko použilo při bojích v pohraničí chemické zbraně, konkrétně bílý fosfor. Médii kolují fotografie, na kterých jsou údajně zachyceni popálení kurdští vojáci. Pravost těchto fotografií nikdo oficiálně nepotvrdil, Turecko jakékoli použití chemikálií odmítá.

 • Příměří v Sýrii skončí zítra v devět večer

  Vyhlášené pětidenní příměří v Sýrii, které dojednali američtí a turečtí státníci, vyprší zítra večer.

  „Příměří začalo platit ve čtvrtek ve 22:00 (21:00 SELČ), takže končí v úterý ve 22:00 (21:00 SELČ),“ sdělil dnes zdroj z turecké armády. Potvrdil, že v první fázi chce Ankara zřídit bezpečnou zónu na syrském území u turecké hranice v délce 120 kilometrů. Turecko tak očekává, že se z tohoto úseku do konce příměří stáhnou kurdské oddíly YPG.

  Turecká armáda také oznámila, že stahování Kurdů bedlivě sleduje. Zatím zaznamenala, že z oblasti odjeli bojovníci ve 125 autech.

 • Kurdští civilisté házejí kameny a rajčata na ustupující americké vojáky

  Většina americké armády, která roky působila v Sýrii, se dnes přesouvá do Iráku. Trump chtěl původně převelet všechny vojáky, podle amerického ministerstva obrany jich ale na severu Sýrie dvě stovky zůstanou. Nicméně daleko od probíhajícího střetu. Mnozí Kurdové vnímají odchod spojence z válečné zóny jako zradu. Civilisté házejí na odjíždějící kolony rajčata a kameny.

  V neděli večer se před jeden z amerických transportů postavila dvojice civilistů s transparentem: „Řekněte svým potomkům, že kurdské děti zabili Turkové a vy jste neudělali nic, abyste je zachránili.“

 • Během operace Pramen míru nepřišel o život ani jeden civilista, tvrdí Turecko

  „Při působení na syrském území v rámci operace Pramen míru nedošlo k žádné civilní oběti,“ sdělila na pondělní tiskové konferenci mluvčí tureckého ministerstva obrany Nadide Sebnem Aktopová. Resort rovněž odmítl, že by turecká armáda používala bílý fosfor nebo jiné chemické zbraně, které zakazuje mezinárodní válečné právo. O prohlášení informovaly turecké noviny BirGün.

 • Írán odsoudil tureckou agresi, spor by se měl podle Teheránu řešit diplomaticky

  Írán odmítl myšlenku, že by se Turecko na severu Sýrie natrvalo vojensky usadilo. Podle něj se mají respektovat hranice mezi oběma státy. Spory mezi Kurdy a Tureckem by se měly podle mínění Teheránu vyřešit diplomaticky.

  „Jsme proti tomu, aby se Ankara v Sýrii vojensky usídlila. Syrská integrita by se měla respektovat,“ sdělil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbas Mousavi pro tamní televizi. Informoval o tom web rádia Svobodná Evropa.

 • Ankara pohrozila, že znovu udeří. Viní Kurdy ze smrti tureckého vojáka

  Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu varoval, že Turecko obnoví vojenskou ofenzivu, pokud kurdští bojovníci neuposlechnou podmínky příměří a nestáhnou se ze severu Sýrie.

  „Pokud neustoupí, naše operace začne znovu,“ sdělil Cavusoglu a obvinil kurdské skupiny z třiceti případů střelby porušující příměří. Při údajné kurdské agresi přišel včera o život jeden turecký voják, tvrdí Ankara.

 • V Sýrii zůstalo bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, tvrdí Rusko

  V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru dvanáct věznic se zajatými islámskými radikály z teroristické organizace Islámský stát. Informoval o tom ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Kurdové, kteří doposud věznice zajišťovali, totiž ze severu Sýrie ustupují.

  Ruská armáda spolu se syrskou mezitím začala obsazovat posty, ze kterých kurdští bojovníci ustoupili.

Doporučujeme

Další zprávy