Hlavní obsah
Online

Srážka vlaků u Domažlic má tři oběti. Už je známa příčina tragédie

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Snímek z místa neštěstí.

Reklama

4. 8. 9:19
aktualizováno • 4. 8. 15:29

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se dnes kolem osmé ráno srazily dva osobní vlaky. Zemřeli oba strojvedoucí a jedna žena z vlaku, několik lidí je ještě ve vážném stavu.

Článek

Co potřebujete vědět:

- Tři lidé zemřeli, pět je vážně zraněných a tři středně těžce zranění. Jeden ze strojvedoucích se po nehodě pohřešoval, nakonec ho ale našli mrtvého ve vlaku.

- Srazil se Západní expres Ex 351 s osobním vlakem Os 7406 (původně uváděno 7413) u obce Milavče krátce po osmé hodině ranní.

- Pravděpodobnou příčinou neštěstí je, že strojvedoucí Západního expresu projel návěstidlo v poloze Stůj.

- Informační linka pro občany postižené touto mimořádnou událostí: 950 330 330

Podle železničářů šlo o srážku vlaku Západní expres Ex 351, který jel z Mnichova do Prahy a cestovali v něm tedy i cizinci, s osobním vlakem Os 7406 (původně uváděno 7413), který mířil z Plzně do Domažlic.

Havárie se stala na jednokolejném úseku, před kterým se vlaky měly minout. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce, škody půjdou do desítek milionů.

Složky integrované záchranné služby si místo nehody rozdělily na dva úseky, kde společně zasahovaly desítky záchranářů. „Lidé na místě jsou potlučení, pomlácení, poškrábaní,“ řekla krátce po nehodě mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

Strojvedoucího našli

Hasiči potvrdili tři mrtvé na místě. Dále evidují pět vážně zraněných a tři středně těžce zraněné. Jeden člověk se po nehodě pohřešoval. Podle zjištění Seznam Zpráv se jednalo o strojvedoucího ze Západního expresu. Tým na místě pracoval i s variantou, že mohl před střetem vyskočit. „Provádíme pátrání ve vlaku i v okolí. Všechny možnosti jsou prozatím reálné,“ uvedla mluvčí plzeňské policie Dagmar Brožová. Později ale policie oznámila, že i tohoto strojvedoucího našli mrtvého ve vlaku.

Nejvážněji zranění byli přepraveni do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a do plzeňské fakultní nemocnice. Domažlická nemocnice, která také přijímá zraněné, zrušila všechny na dnešek plánované operace a uvolnila několik lůžek, pokud by byla potřeba hospitalizovat větší počet raněných.

Co bylo pravděpodobnou příčinou?

Ministr dopravy Karel Havlíček popsal pravděpodobnou příčinu neštěstí: „Vlak Ex 351 projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem,“ napsal na twitteru Havlíček.

To potvrdil i mluvčí drážní inspekce Martin Drápal. Upozornil však, že zatím není jasné, zda šlo o chybu strojvedoucího jednoho z vlaků nebo technickou chybu na vlaku či trati. Podle Drápala je tak nyní brzo na přesnou identifikaci příčin nehody, předběžné závěry by inspekce mohla mít v závěru dnešního dne. Kompletní vyšetřování ovšem potrvá několik měsíců.

Aktuální fotky z místa neštěstí:

+12

 • Policie a hasiči pátrají po strojvedoucím ze Západního expresu

  Policisté a hasiči Plzeňského kraje pátrají po strojvedoucím ze Západního expresu. Ten je jediným pohřešovaným z vlakového neštěstí na Domažlicku. Seznam Zprávám to potvrdila mluvčí plzeňské policie Dagmar Brožová.

  Jestli se strojvedoucí ztratil ve vlaku, nebo vyskočil před neštěstím z lokomotivy, však nevěděla. „Provádíme pátrání ve vlaku i v okolí. Všechny možnosti jsou prozatím reálné,“ uvedla Brožová.

  Čísla zraněných nebo mrtvých by se už ale podle policie neměla navyšovat. „Všem cestujícím už byla poskytnuta pomoc,“ řekla mluvčí.

 • Psychologickou pomoc poskytuje i Policie ČR

 • Hasiči Plzeňského kraje zřídili informační linku pro zasažené

 • Premiér Babiš: Upřímnou soustrast rodinám zemřelých

 • České dráhy zřídily linku psychologické intervence

 • Hejtmanka Mauritzová: Nabídli jsme pomoc i na místě

  Podle hejtmanky Plzeňského kraje Ilony Mauritzové (ODS) spolupracuje Plzeňský kraj se všemi složkami integrovaného záchranného systému. Seznam Zprávám řekla, že aktivovali traumatologický plán druhého stupně.

  „Přes odbor sociálních věcí Plzeňského kraje jsme nabídli sociální a psychologickou pomoc na místě, a to i pro nejbližší dny. Pro nás je aktuálně nejdůležitější, abychom se postarali o všechny zraněné a rozmístili je do nemocnic, až následně se můžeme zabývat tím, kde se stala chyba,“ přiblížila Mauritzová, která je na cestě na místo neštěstí.

  Plzeňský kraj je připravený nabídnout i finanční pomoc pozůstalým a rodinám zraněných cestujících. „Chtěla bych vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým a rodinám. Pokud jde o finanční pomoc, budeme ji zvažovat a na Radě Plzeňského kraje ji projednáme,“ řekla hejtmanka.

 • Na místo vyráží i psychologická pomoc

  Na místo neštěstí míří i psychosociální intervence záchranářů Plzeňského kraje, Seznam Zprávám to řekla jejich mluvčí Mária Svobodová. „Asi pět lidí bude poskytovat psychologickou pomoc lidem postiženým dopravní nehodou.“

  Na místě je podle posledních informací plzeňských záchranářů 31 lehce zraněných, mají potlučení, pohmoždění, malá řezná zranění. Dále čtyři lidé byli transportováni letecky do traumacenter, dva do Plzně a dva do Prahy, šest pozemní cestou. Na místě jsou dva mrtví.

 • Ministr Havlíček popsal pravděpodobnou příčinu neštěstí

 • Záchranáře vyšlou i Němci

  „Za záchrannou službu zasahují čtyři vrtulníky – pražský, královéhradecký, z Plzně-Líní a jihočeský. Máme tam pět vozů pro likvidaci hromadného postižení osob, jsou tam materiály, léky a další pomůcky,“ řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

  Dále tam zasahuje pět vozů rychlé záchranné pomoci, dva lékaři z oblasti, lékaři z vrtulníku. Pomáhají Jihočeši se dvěma záchrannými vozy a pět sanitek vyšlou také Němci.

 • Dva lidé zemřeli, sedm jich je v kritickém stavu

  Při srážce vlaků u Domažlic zemřeli dva lidé, sedm jich je v kritickém stavu, 31 zraněných je mimo ohrožení života. Zasahují čtyři vrtulníky, pomohou Němci.

Sdílejte článek