Hlavní obsah
Online

Srážka vlaků u Domažlic má tři oběti. Už je známa příčina tragédie

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Snímek z místa neštěstí.

Reklama

4. 8. 9:19
aktualizováno • 4. 8. 15:29

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se dnes kolem osmé ráno srazily dva osobní vlaky. Zemřeli oba strojvedoucí a jedna žena z vlaku, několik lidí je ještě ve vážném stavu.

Článek

Co potřebujete vědět:

- Tři lidé zemřeli, pět je vážně zraněných a tři středně těžce zranění. Jeden ze strojvedoucích se po nehodě pohřešoval, nakonec ho ale našli mrtvého ve vlaku.

- Srazil se Západní expres Ex 351 s osobním vlakem Os 7406 (původně uváděno 7413) u obce Milavče krátce po osmé hodině ranní.

- Pravděpodobnou příčinou neštěstí je, že strojvedoucí Západního expresu projel návěstidlo v poloze Stůj.

- Informační linka pro občany postižené touto mimořádnou událostí: 950 330 330

Podle železničářů šlo o srážku vlaku Západní expres Ex 351, který jel z Mnichova do Prahy a cestovali v něm tedy i cizinci, s osobním vlakem Os 7406 (původně uváděno 7413), který mířil z Plzně do Domažlic.

Havárie se stala na jednokolejném úseku, před kterým se vlaky měly minout. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce, škody půjdou do desítek milionů.

Složky integrované záchranné služby si místo nehody rozdělily na dva úseky, kde společně zasahovaly desítky záchranářů. „Lidé na místě jsou potlučení, pomlácení, poškrábaní,“ řekla krátce po nehodě mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

Strojvedoucího našli

Hasiči potvrdili tři mrtvé na místě. Dále evidují pět vážně zraněných a tři středně těžce zraněné. Jeden člověk se po nehodě pohřešoval. Podle zjištění Seznam Zpráv se jednalo o strojvedoucího ze Západního expresu. Tým na místě pracoval i s variantou, že mohl před střetem vyskočit. „Provádíme pátrání ve vlaku i v okolí. Všechny možnosti jsou prozatím reálné,“ uvedla mluvčí plzeňské policie Dagmar Brožová. Později ale policie oznámila, že i tohoto strojvedoucího našli mrtvého ve vlaku.

Nejvážněji zranění byli přepraveni do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a do plzeňské fakultní nemocnice. Domažlická nemocnice, která také přijímá zraněné, zrušila všechny na dnešek plánované operace a uvolnila několik lůžek, pokud by byla potřeba hospitalizovat větší počet raněných.

Co bylo pravděpodobnou příčinou?

Ministr dopravy Karel Havlíček popsal pravděpodobnou příčinu neštěstí: „Vlak Ex 351 projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem,“ napsal na twitteru Havlíček.

To potvrdil i mluvčí drážní inspekce Martin Drápal. Upozornil však, že zatím není jasné, zda šlo o chybu strojvedoucího jednoho z vlaků nebo technickou chybu na vlaku či trati. Podle Drápala je tak nyní brzo na přesnou identifikaci příčin nehody, předběžné závěry by inspekce mohla mít v závěru dnešního dne. Kompletní vyšetřování ovšem potrvá několik měsíců.

Aktuální fotky z místa neštěstí:

+12

 • Reportér z místa neštěstí: Hasiči ještě stále vyprošťují strojvedoucího

  Na místo srážky Západního expresu a lokálního osobního vlaku dorazil i náš reportér Vojtěch Gavriněv. „Na místě zemřela cestující z osobního vlaku a oba strojvedoucí. Toho ze Západního expresu hasiči ještě stále vyprošťují. Až se jim to podaří, místo neštěstí přenechají Drážní inspekci a policii na vyšetřování příčiny nehody,“ říká reportér.

  Asi padesát metrů od nehody je kulturní dům v Milavčích, ve kterém byli shromážděni všichni zranění z vlaků. „V tuto chvíli jsou již ale všichni odvezeni do nemocnic nebo propuštěni,“ popsal místo neštěstí reportér Seznam Zpráv.

 • České dráhy srážku vlaků vyšetřují

 • Policie už po dalších cestujících nepátrá

 • Na místo neštěstí dorazil i reportér Seznam Zpráv Vojtěch Gavriněv

  Video od reportéra Seznam Zpráv Vojtěcha Gavriněva. (Video: )

 • Aktuální stav zraněných

  V nemocnicích v Plzeňském kraji je po ranní srážce vlaků na Domažlicku zatím 14 lidí. Čtyři z nich mají těžká zranění. Sedm pacientů je v nemocnici v Domažlicích a sedm v plzeňské fakultní nemocnici, řekli jejich mluvčí. Počet se s ohledem na vývoj události může ještě v průběhu dne zvýšit. Dva zranění byli převezeni do pražských nemocnic.

 • Nejtragičtější nehoda na železnici od roku 1995

  Dnešní nehoda na Domažlicku se třemi mrtvými je nejtragičtější srážkou vlaků od kolize u Krouny na Chrudimsku v roce 1995, kterou nepřežilo 19 lidí.

 • Drážní inspekce: Jeden z vlaků vjel na trať nepovoleně

  Ranní nehodu dvou vlaků na Domažlicku na místě řeší Drážní inspekce, přesné příčiny nehody zatím nestanovila, jeden z vlaků však vjel na úsek bez povolení. ČTK to řekl mluvčí inspekce Martin Drápal. Zda šlo o chybu strojvedoucího, nebo závadu techniky, zatím podle něho není jasné. Nehoda se stala na jednokolejném úseku, před kterým se vlaky měly minout.

  Po srážce jsou tři mrtví, desítky zraněných a škody do desítek milionů korun.

 • ČD budou odškodňovat

  Na místo neštěstí do Milavčí na Domažlicku dorazil kromě jiných i místopředseda představenstva Českých drah Václav Nebeský.

  „Na místě jsou zástupci společnosti z nejvyššího vedení i regionální pracovníci, kteří jsou zapojeni do vyprošťovacích a záchranných prací a organizují také náhradní dopravu. Úlohou vedení společnosti je koordinace pomoci, poskytneme odškodnění osobám nebo zraněným, kteří přišli o své blízké, ale také lidem, kterým vznikla hmotná škoda,“ řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

  Výši odškodnění a škod, jež srážkou dvou vlaků vznikly, mluvčí ČD nechtěl konkretizovat. „Je to zatím předčasné. Škody budeme teprve zjišťovat,“ řekl Seznam Zprávám.

 • Hasiči vyzývají cestující, kteří opustili soupravy před jejich příjezdem, aby je kontaktovali

 • Na místě neštěstí jsou i bavorští záchranáři

 • Zemřeli oba strojvedoucí

  Dnešní srážka vlaků na Domažlicku má tři oběti, uvedli policisté. Zemřeli oba strojvůdci, z toho jeden Němec. Třetí obětí je žena cestující ve vlaku.

 • Policie a hasiči pátrají po strojvedoucím ze Západního expresu

  Policisté a hasiči Plzeňského kraje pátrají po strojvedoucím ze Západního expresu. Ten je jediným pohřešovaným z vlakového neštěstí na Domažlicku. Seznam Zprávám to potvrdila mluvčí plzeňské policie Dagmar Brožová.

  Jestli se strojvedoucí ztratil ve vlaku, nebo vyskočil před neštěstím z lokomotivy, však nevěděla. „Provádíme pátrání ve vlaku i v okolí. Všechny možnosti jsou prozatím reálné,“ uvedla Brožová.

  Čísla zraněných nebo mrtvých by se už ale podle policie neměla navyšovat. „Všem cestujícím už byla poskytnuta pomoc,“ řekla mluvčí.

 • Psychologickou pomoc poskytuje i Policie ČR

 • Hasiči Plzeňského kraje zřídili informační linku pro zasažené

 • Premiér Babiš: Upřímnou soustrast rodinám zemřelých

 • České dráhy zřídily linku psychologické intervence

 • Hejtmanka Mauritzová: Nabídli jsme pomoc i na místě

  Podle hejtmanky Plzeňského kraje Ilony Mauritzové (ODS) spolupracuje Plzeňský kraj se všemi složkami integrovaného záchranného systému. Seznam Zprávám řekla, že aktivovali traumatologický plán druhého stupně.

  „Přes odbor sociálních věcí Plzeňského kraje jsme nabídli sociální a psychologickou pomoc na místě, a to i pro nejbližší dny. Pro nás je aktuálně nejdůležitější, abychom se postarali o všechny zraněné a rozmístili je do nemocnic, až následně se můžeme zabývat tím, kde se stala chyba,“ přiblížila Mauritzová, která je na cestě na místo neštěstí.

  Plzeňský kraj je připravený nabídnout i finanční pomoc pozůstalým a rodinám zraněných cestujících. „Chtěla bych vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým a rodinám. Pokud jde o finanční pomoc, budeme ji zvažovat a na Radě Plzeňského kraje ji projednáme,“ řekla hejtmanka.

 • Na místo vyráží i psychologická pomoc

  Na místo neštěstí míří i psychosociální intervence záchranářů Plzeňského kraje, Seznam Zprávám to řekla jejich mluvčí Mária Svobodová. „Asi pět lidí bude poskytovat psychologickou pomoc lidem postiženým dopravní nehodou.“

  Na místě je podle posledních informací plzeňských záchranářů 31 lehce zraněných, mají potlučení, pohmoždění, malá řezná zranění. Dále čtyři lidé byli transportováni letecky do traumacenter, dva do Plzně a dva do Prahy, šest pozemní cestou. Na místě jsou dva mrtví.

 • Ministr Havlíček popsal pravděpodobnou příčinu neštěstí

Sdílejte článek

Hlavní zprávy