Článek
Policie zasáhla proti ultraortodoxním věřícím v Izraeli, kteří nedodržují vládní nařízení o zákazu shromažďování.Video: AP
Ti často nerespektují vládní nařízení a řídí se pokyny jen svých rabínů. Policie tak na mnoha místech musela zasahovat – rušení svateb, náboženských setkání nebo pohřbů. Někde dokonce proti vládním zákazům protestující házeli kamení na policisty.
Podle listu The Jerusalem Post je vzpírání se vládním nařízením způsobeno tím, že hlavní rabín této komunity Chaim Kanievsky se k vládním opatřením dlouho nevyjadřoval. Až později řekl, že je důležité dodržovat karanténu.
Dalším důvodem je samotné fungování komunit. Ty jsou velmi uzavřené a skutečnými vůdci jsou starší rabíni, nikoli sekulární úřady nebo politici. Problém je, že tito učenci jsou často ponořeni do náboženského učení a tím odříznuti od skutečného dění. Tyto skupiny také méně sledují média než širší veřejnost. Nemají tak přehled o pandemii v Itálii, USA nebo Číně. Podle údajů tamních úřadů tvoří ultraortodoxní židé skoro třetinu všech izraelských případů koronaviru.
Podívejte se na úvodní video a galerii ze zásahu policie proti ultraortodoxní komunitě v Jeruzalémě.
Izraelský policista dohlíží na zákaz volného pohybu osob během své hlídky v židovské ortodoxní čtvrti Me'a Še'arim v Jeruzalémě.
Billboard s pokyny, jak správně kýchat, v Jeruzalémě 29. března 2020.
Virus se začal rychle šířit v ultraortodoxní komunitě.
Jeruzalém: Izraelští policisté zatýkají ortodoxní věřící v sousedství čtvrti Me'a Še'arim během zákazu vycházení a shromažďování osob. Fundamentalisté nerespektují nařízení vlády, věří, že víra a studium Tóry je ochrání.
V Izraeli k pondělnímu dni na onemocnění COVID-19 způsobované koronavirem zemřelo 15 lidí, nakaženo je 4 347 lidí.
Letecký pohled na přístav Tel Aviv během vládou vyhlášeného nouzového stavu, 29. března 2020, Izrael.
Dezinfekce dětského hřiště.