Hlavní obsah
Online

99letý Kanaďan se zotavil z koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

29. 3. 7:23
aktualizováno • 29. 3. 23:20

Počet případů nákazy celosvětově překonal hranici 700 000. Jen Spojené státy registrují více než 120 000 případů nákazy koronavirem. Přes 2000 lidí infekci podlehlo, včetně ani ne ročního dítěte. V Itálii překonal počet obětí 10 000.

Článek

Již více než 2000 lidí zemřelo v USA na nákazu koronavirem. V sobotu před půlnocí to na svém webu uvedla americká Univerzita Johnse Hopkinse. Infikovaných je ve Spojených státech přes 121 000, což je nejvíc na světě. Nejvíce obětí nemoci COVID-19 má zatím Itálie, kde v neděli počet mrtvých přesáhl 10 000.

V Číně, kde na přelomu roku pandemie začala, za sobotu přibylo 45 nových případů nákazy, o devět méně než v pátek. S výjimkou jednoho případu měly koronavirus osoby, které do Číny přicestovaly ze zahraničí.

 • Koronavirus podkopává prodej tištěných novin v Británii

  Prodej celostátních tištěných novin se v Británii propadl až o 30 procent poté, co byly zavedeny kroky mající zamezit šíření koronaviru. Informoval o tom na svých internetových stránkách list The Guardian s odvoláním na zdroje z mediálního průmyslu. Podle listu panují obavy, že stovky novinářů v Británii by se v důsledku kolapsu trhu s reklamou mohly ocitnout bez práce.

 • V New Yorku do týdne dojdou ventilátory, uvedl starosta

  V New Yorku do týdne dojdou zásoby těch nejkritičtějších zdravotnických pomůcek, včetně ventilátorů. Upozornil na to dnes starosta velkoměsta Bill de Blasio. „Tady v New Yorku si připadáte jak za války,“ řekl de Blasio americké televizi CNN. Stát New York je nyní nejvíce postiženým regionem v USA, podle sobotní bilance tam úřady evidovaly přes 52 000 nakažených koronavirem. Nejméně 728 lidí zemřelo, z toho 672 přímo ve městě New York.

  Problémy se zásobami hlásí i další velké americké městské aglomerace. Zatímco v New Yorku mají podle starosty zásoby do 5. dubna, v New Orleans zřejmě dojdou ventilátory už 4. dubna. Guvernér Louisiany pak uvedl, že zatím neví, kdy získají z federálních zásob vůbec nějaké zásoby. Louisiana se pokusila objednat si asi 12 000 ventilátorů od nejrůznějších firem, zatím jich ale obdržela jen 192, uvedl guvernér John Bel Edwards v televizi CBS.

 • Počet nakažených v Rusku roste

  Rusko hlásí další případy nákazy koronavirem. Nemocných v zemi je tak celkem už 1534. Informovala o tom ruská agentura TASS s odvoláním na krizový štáb.

 • Mexiko kvůli viru vyzvalo lidi, aby do 19. dubna zůstali doma

  Mexické úřady ve snaze zastavit šíření koronaviru vyzvaly obyvatele, aby zůstali až do 19. dubna ve svých domovech a nikam nechodili. „Toto nelze odložit, je to naše poslední šance teď něco udělat… A vyžaduje to, že se budeme muset zásadně omezit a zůstat doma,“ citovala americká CNN náměstka mexického ministra zdravotnictví Huga Lópeze-Gatella.

  Podle Lópeze-Gatelly je potřeba zásadně snížit pohyb všech obyvatel, omezit pracovní i školní aktivity a zabránit koncentraci velkého množství lidí na veřejných místech. Jak dodal, šíření koronaviru v zemi je potřeba kontrolovat, než bude příliš pozdě.

  Mexické úřady v sobotu evidovaly 848 nakažených a 16 obětí nemoci COVID-19. Odhadují ale, že ve skutečnosti by mohlo být případů infekce v Mexiku mnohem více, až 2 600.

 • V Británii stoupl počet obětí koronaviru o 209 na 1228

  V Británii se počet obětí koronavirové nákazy vyšplhal na 1228, za poslední den tak přibylo 209 mrtvých. Nakažených je 19 522, přičemž testováno bylo více než 127 000 osob. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.

  V sobotu britské úřady ohlásily, že nemoci COVID-19 podlehlo dalších 260 pacientů, což bylo dosud nejvyšší zvýšení bilance za jediný den. Počet potvrzených případů infekce se dnes oproti sobotě zvýšil o zhruba 2 500.

 • Češka v Madridu: Z nákazy se zotavuji, už mám jen trochu kašel

  Atmosféra v Madridu kvůli koronavirové pandemii je mnohem dramatičtější, než byla před dvěma týdny, a nikdo neví, kdy šíření nákazy dosáhne vrcholu, řekla dnes ČTK třicetiletá Češka žijící v Madridu. I ona sama nemoc COVID-19 prodělala, ale testy jí nedělali, protože neměla těžké symptomy. Kvůli nedostatku testů jsou ve Španělsku na koronavirus testovány jen vážné případy a zdravotníci.

 • Počet případů nákazy koronavirem v Nizozemsku překročil 10 000

  Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Nizozemsku podle dnešní bilance vzrostl o více než tisícovku a překročil hranici 10 000. Počet úmrtí stoupl o 132 na 771, uvedly dnes podle agentury Reuters nizozemské úřady.

  Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) dnes oznámil dalších 1104 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkový počet potvrzených případů tak vzrostl o 11 procent na 10 866. Reálný počet nakažených je ale podle RIVM pravděpodobně mnohem vyšší, protože testy absolvují pouze velmi nemocní lidé a zdravotničtí pracovníci.

 • V Japonsku vzrostl počet nakažených, nemocných přibývá v Tokiu

  Úřady v japonské metropoli Tokio opět zaznamenaly rekordní denní přírůstek nakažených, testy nově potvrdily nákazu u 68 obyvatel. Japonsko se až dosud koronavirové krizi, která zasáhla evropské státy nebo USA, spíše vyhýbalo, píše agentura Reuters. Japonské úřady k dnešnímu dni evidují 1800 případů nákazy a 55 mrtvých. Od soboty nemoci COVID-19 podlehli další tři pacienti.

 • Roušky bude vyrábět i luxusní značka Chanel

  Módní značka Chanel v neděli oznámila, že se připojí k francouzskému národnímu boji s koronavirem. Začne s výrobou ochranných roušek. Také se zavázala, že nepropustí žádného ze svých 4500 zaměstnanců.

 • Koronavirus má na světě přes 30 000 obětí, polovina je z Evropy

  Pandemie koronaviru si na světě vyžádala už přes 30 000 obětí, více než polovinu z nich tvoří obyvatelé evropských zemí. Nejkritičtější situace panuje nadále na jihu Evropy a v USA. Ve Španělsku za poslední den přibylo 838 mrtvých, což je zatím nejvyšší denní nárůst, nakažených tam evidují už skoro 80 000. Nejvíce infikovaných - skoro 125 000 - mají ve Spojených státech, kde nákaze podlehlo přes 2000 pacientů.

 • V Singapuru mohou lidé za porušení opatření čelit až půl roku ve vězení

  V rámci nových opatření, která Singapur zavedl v pátek, by lidé mohli čelit až půlročnímu vězení, pokud budou stát příliš blízko jiné osoby. Singapur eviduje 802 potvrzených případů nákazy koronavirem a 3 úmrtí.

 • Papež volá po sjednocení celého světa a zastavení válek

  Papež František v neděli vyzval celý svět k přerušení válčení a apeloval na sjednocení lidstva proti pandemii koronaviru. „Společný závazek proti pandemii může vést všechny k uznání naší potřeby posílit bratrská pouta jako členy jedné lidské rodiny,“ uvedl papež. Reagoval tak na výzvu generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN), který vybízel k přerušení válek, protože koronavirus neuznává žádné hranice.

 • Téměř 4000 potvrzených případů hlásí Afrika

  Africký kontinent čítá v neděli téměř 4000 potvrzených případů a 117 úmrtí na COVID-19. V Mali se dnes i přes pandemii konají volby do sněmovny. Země včera zaznamenala první oběť koronaviru.

  Nejvyšší počet případů se nachází v Jihoafrické republice. Podle posledních dat je ve státě 1187 infikovaných. Země vyhlásila před třemi dny zákaz vycházení. Do služby byli povoláni studenti medicíny. Zákaz vycházení vyhlásily také Zimbabwe a Ghana. V Zimbabwe, kde začne třítýdenní karanténa platit v pondělí, evidují 7 potvrzených případů a jedno úmrtí. Informovala o tom BBC.

 • Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

  Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy podobným tempem jako v roce 2009, kdy ji zasáhla globální finanční krize. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

 • Ve Švýcarsku překonal počet úmrtí 250

  Ve Švýcarsku se zvýšil počet obětí za den o 22, celkem v zemi na COVID-19 zemřelo 257 lidí. Vzrostl také počet potvrzených případů. Z 13 213 nakažených je k nedělnímu dni 14 336. Informovala o tom agentura Reuters.

 • Na koronavirus zemřel známý francouzský politik

  V neděli zemřel na koronavirus známý francouzský politik Patrick Devedjian. Byl ministrem průmyslu a také poradcem bývalého francouzského prezidenta Jacquese Chiraca a posléze i Nicolase Sarkozyho. Zemřel ve věku 75 let.

 • Francouzské vlaky TGV začnou sloužit jako pojízdné nemocnice

  Francouzské vysokorychlostní vlaky TGV budou v některých z nejhůře postižených regionů sloužit jako provizorní pojízdné nemocnice. Mají ulehčit přetíženým nemocnicím a převážet pacienty v kritickém stavu do jiných nemocničních zařízení. Kvůli své prostornosti se na to hodí lépe než helikoptéry nebo ambulance.