Hlavní obsah

USA rozšířily obvinění vůči zakladateli WikiLeaks Assangeovi, hrozí mu 175 let vězení

Julian Assange.Video: Jana Lipská, AP, Reuters

 

Reklama

aktualizováno •

Nová obvinění, kterým Assange čelí, jsou daleko vážnější než ta, kterým čelil donedávna. Zakladatel WikiLeaks se před vydáním do USA dlouhá léta bránil – pobýval na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Článek

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z dalších téměř dvou desítek trestných činů, včetně spiknutí za účelem získání tajných informací o národní bezpečnosti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Nová obvinění jsou podle AP mnohem závažnější než ta, která Spojené státy vznesly vůči Assangeovi minulý měsíc, kdy byl zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně. Tehdy ho USA obvinily z průniku do počítačů amerického ministerstva obrany, za což mu hrozí maximálně pět let vězení.

Sedmačtyřicetiletý Assange je nyní v britské vazbě a USA žádají jeho vydání. Pokud by byl Assange ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let za mřížemi, jinými slovy doživotí, píše list The Guardian.

V dubnu USA obvinily sedmačtyřicetiletého Assange z průniku do počítačů amerického ministerstva obrany, za což mu hrozí maximálně pět let vězení. Nová obvinění zahrnují mimo jiné spiknutí za účelem získání informací o národní bezpečnosti. Toho se měl Assange dopustit s bývalým specialistou vojenské tajné služby Bradleym Manningem, který mu pomohl získat tajné dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu.

Podle obvinění Assange „vážně ohrozil“ Spojené státy zveřejněním tisíců dokumentů, v nich byla i jména tajných zdrojů amerických bezpečnostních složek v Afghánistánu, Číně, Íránu, Iráku či Sýrii, a Assange tak ohrozil jejich životy. Assangeův advokát označil obvinění vznesená proti jeho klientovi za bezprecedentní s tím, že všem novinářům ukazují, co se může stát, pokud budou chtít informovat veřejnost o činnosti americké vlády. Server WikiLeaks na Twitteru označil obvinění za „šílenství“ a doplnil, že to představuje konec žurnalistiky týkající se národní bezpečnosti a konec ústavního práva na svobodu slova a tisku.

Manning, který po změně pohlaví vystupuje jako Chelsea Manningová, byl v roce 2013 odsouzen na 35 let vězení za to, že serveru WikiLeaks poskytl v letech 2009 a 2010 více než 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí. Z vězení Manningová vyšla v roce 2017 po zkrácení trestu, nyní je opět ve vězení, neboť odmítla svědčit před velkou porotou.

Assange je v britské vazbě od 11. dubna, kdy byl zatčen na ekvádorské ambasádě. Tam se skrýval od roku 2012 díky azylu od předchozí ekvádorské vlády. Současná ekvádorská vláda mu ale minulý měsíc azyl odebrala a britská policie ho zatkla na základě žádosti o vydání do USA a kvůli porušení podmínek kauce v Británii. Za porušení podmínek kauce, na niž ho v roce 2012 londýnský soud propustil z vazby během řízení o vydání ke stíhání do Švédska, byl Assange tento měsíc v Británii odsouzen k trestu 50 týdnů vězení.

Švédsko žádalo tehdy vydání Assange kvůli obvinění ze znásilnění, ale předloni švédské úřady případ odložily. Tento měsíc Švédsko oznámilo, že bude Assange znovu stíhat.

Podporu Assangeovi vyjádřila herečka Pamela Anderson, podle které je nyní potřeba, aby byli jeho podporovatelé slyšet.

Reklama

Doporučované