Hlavní obsah

Ústav má 322 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19

Foto: penofoto, Shutterstock.com

V Česku se zatím očkuje dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer a BioNTech a od společnosti Moderna.

Reklama

4. 2. 13:18

Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje k úterku 322 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín. Nejčastěji lidé hlásili po očkování reakce, jako je horečka, zimnice, reakce v místě vpichu, únava či bolest hlavy, svalů a kloubů.

Článek

Většinou lidé hlásí očekávané potíže, které jsou popsány v oficiálních dokumentech k vakcínám. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje, že se jedná o podezření, a ne o prokázané nežádoucí účinky. Projevy, které lidé po podání vakcíny měli, nemusí s očkováním souviset.

Zhruba v polovině hlášení, tedy ve 160 případech, SÚKL zaznamenal celkové příznaky, tedy například horečku, třesavku, únavu a slabost nebo reakci v místě vpichu.

Necelá čtvrtina podezření se týkala takových reakcí, jako je bolest hlavy, závrať, třes, pocit na omdlení, mdloba a mravenčení.

Sedm desítek hlášení, jež SÚKL obdržel, popisuje bolesti kloubů, svalů, zad či svalovou slabost a 53 hlášení se týká reakcí majících vliv na trávicí soustavu, tedy například nevolnost, zvracení, průjem či obtížné polykání.

Někteří pacienti měli vyrážku, dušnost, alergickou reakci nebo potíže, které by mohly souviset s ovlivněním cévního a kardiovaskulárního systému.

Pravidelné informace dnes SÚKL zveřejnil na svém webu. Za týden počet evidovaných podezření vzrostl o 124. Podle ústavu je celkový počet reakcí vyšší než počet podezření na nežádoucí účinky. Jedno hlášení, které SÚKL obdrží, totiž může obsahovat i více reakcí. Pokud by se objevil větší počet hlášení určité reakce, která pro používané vakcíny není dosud známa, mohli by odborníci zahájit podrobné hodnocení možného nežádoucího účinku.

V Česku se zatím očkuje dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer a BioNTech a od společnosti Moderna. V příštích dnech by měly do Česka dorazit také první dodávky vakcíny firmy AstraZeneca, kterou jako třetí registrovala pro použití v EU Evropská komise. Vakcínu dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let.

Celkem bylo podle dat ministerstva zdravotnictví ke středečnímu večeru podáno 310 340 dávek a 65 916 lidí už dostalo i potřebnou druhou dávku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované