Hlavní obsah
Online

Klid zbraní v Izraeli je na dosah. Víkend má patřit diplomatům

Foto: Profimedia.cz

Záběry z Gazy, kde proběhl izraelský letecký útok.

Reklama

14. 5. 6:30
aktualizováno • 14. 5. 22:55

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den. Konflikt popisujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět:

- Nejhorší konflikt mezi Izraelci a Palestinci za posledních deset let vstoupil do další fáze. Izraelské pozemní síly se připravily na případný vstup do Gazy. Což by se stalo prvně od roku 2014. Zatím jen izraelská armáda zesílila osřelování cílů Hamásu.

- V diplomatických kruzích podle zdroje izraelského listu The Times of Israel panuje opatrný optimismus, že v nadcházejících dvou dnech dojde ke klidu zbraní mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás.

- Mnoho smíšených arabsko-židovských měst v Izraeli v posledních dnech zachvátilo etnické násilí a nová vlna násilí byla hlášena také z Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu.

- Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který skončil ve čtvrtek. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.

 • Nebudeme tolerovat jakékoliv etnické násilí, říká šéf služby Šin bet

  Šéf izraelské bezpečnostní služby Šin bet informoval, že organizace nebude tolerovat etnické násilí jak ze strany Arabů, tak ze strany Židů. Podle Nadava Argamana nyní Šin bet ve „smíšených“ městech spolupracuje s izraelskou policií a pohraniční hlídkou. Úsilí jejích členů je zaměřeno na identifikaci, dopadení a stíhání těch, kteří se pokusí ublížit izraelským občanům, Židům i Arabům, a to do doby, než nastane mír, píše agentura AP.

 • Palestinské skupiny plánují na sobotu protest v Berlíně

  Kvůli eskalaci násilí na Blízkém východě chce v sobotu v Berlíně protestovat několik palestinských skupin, napsala agentura DPA. Policie uvedla, že bude dohlížet i na dodržování opatření proti šíření koronaviru. Palestinci si 15. května připomínají nakbu, katastrofu. Tou je pro ně vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. Po jeho založení z nového státu uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

 • Pražský hrad vyvěsil na podporu Izraele jeho vlajku

  Pražský hrad vyvěsil na podporu Izraele na prvním hradním nádvoří vedle české vlajky izraelskou vlajku. Nahradili jí vlajku Evropské unie, která dosud na Hradě vlála. O výměně, kterou Kancelář prezidenta republiky živě vysílala na své facebookové stránce, rozhodl prezident Miloš Zeman, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman již tento týden Izrael podpořil telegramem.

  „Z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana byla dnes na čestném dvoře, I. nádvoří Pražského hradu, vyvěšena jako výraz jednoznačné podpory a solidarity vlajka Státu Izrael,“ napsal Ovčáček na Twitteru.

 • BBC: Rusko je konfliktem znepokojeno

  Podle britského webu BBC News se Rusko obává konfliktu mezi Izraelci a Palestinci, který ovlivňuje právě i ruskou bezpečnost. Na zasedání Rady bezpečnosti Ruska o tom měl hovořit sám tamní prezident Vladimir Putin.

  „Rád bych slyšel váš názor na to, jak se vyvíjí situace na Středním východě,“ pronesla podle tiskové agentury Interfax na setkání ruská hlava státu. „Mám na mysli stupňující se izraelsko-palestinský konflikt. Děje se to v bezprostřední blízkosti našich hranic a má to přímý dopad na zájmy naší bezpečnosti.“

 • Izraelský ministr jednal se zástupci Facebooku a TikToku

  Ministr obrany Benny Ganc hovořil se zástupci společností Facebook a TikTok. Podle deníku The Times of Israel je ministr vyzval aby proaktivněji odstraňovali obsah podněcující k násilí a terorismu. „Jedná se o opatření, která přímo zabrání násilí, jež je prostřednictvím sociálních médií záměrně mícháno s extremismem, který se snaží poškodit naši zemi. Jsme ve stavu sociální nouze a očekáváme vaši pomoc,“ uvedl ve svém prohlášení Ganc, jenž je také ministrem spravedlnosti.

  V prohlášení získaném deníkem se uvádí, že vedoucí pracovníci obou společností slíbili, že se budou nenávistným příspěvkům věnovat „rychle a efektivně“.

 • Neklid na hranicích Izraele se Sýrií a Libanonem

  Značné napětí je dnes také na hranicích Izraele s Libanonem a Sýrií, uvádí The Guardian. Včera v noci mířily nejméně tři rakety z jižního Libanonu na Izrael, nakonec ale přistály ve Středomoří. Libanonská armáda uvedla, že v souvislosti s incidentem zatkla palestinského státního příslušníka. Dnes ráno se pak izraelské síly podle The Guardian zaměřily na vozidlo přepravující zbraně v syrské provincii Homs.

 • Izraelské tanky na hranicích s Pásmem Gazy

  Živý přenos nabízí twitterový účet španělského deníku El Mundo.

 • Obyvatelé Gazy prchají ze svých domovů

  Palestinské rodiny v pátek vzaly své děti a věci a uprchly ze čtvrtí na okraji města Gazy, informuje agentura AP. Palestinci žijící mimo město Gaza poblíž severní a východní hranice s Izraelem v pátek uprchli před intenzivním bombardováním. Rodiny dorazily do škol vedených OSN na pick-upech, oslech i pěšky, popisuje situaci agentura. „Plánovali jsme opustit naše domovy v noci, ale izraelské letouny nás bombardovaly, takže jsme museli počkat až do rána,“ cituje AP Hedaiu Maaroufovou, která uprchla se svou početnou devatenáctičlennou rodinou.

 • AFP: Německo nebude tolerovat antisemitské protesty

  Podle agentury AFP to uvedl mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

 • Izraelská armáda zneškodnila útočníka s nožem na území Západního břehu

  Izraelská armáda uvedla, že obdržela zprávy o pokusu o útok nožem poblíž osady Ofra na Západním břehu Jordánu. Podle izraelských obranných sil byl útočník na místě „neutralizován“, několik vojáků ale bylo zraněno, uvádí The Times of Israel.

 • Na rakouském kancléřství vlaje izraelská vlajka

  Podle rakouských médií jde ze strany kancléře Sebastiana Kurze o projev solidarity s Izraelem.

 • Macron: Násilí na Blízkém východě musí skončit

  Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém tweetu, napsaném v hebrejštině a arabštině, vyzval k okamžitému příměří a uvedl, že „spirála násilí musí být zastavena“.

 • Izraelská armáda pokračuje v bombardování zařízení Hamásu

  Izraelská armáda podle The Times of Israel pokračuje v úderech na odpalovací zařízení raket v Gaze, izraelské stíhačky pak mají od brzkého rána pokračovat v útocích na podzemní systémy Hamásu. Stíhací letouny podle armády rovněž bombardovaly „odpalovací zařízení pro letouny namířené na střední Izrael“, což podle deníku byla zařízení pro sebevražedné drony, jež Hamás odpaloval na Izrael.

 • Noční izraelský útok trval 40 minut

  Namířený byl hlavně proti systému tunelů zvanému metro, jakémusi několikakilometrovému podzemnímu městu, které Hamás budoval několik let a je pro něj strategicky důležité. Izraelská armáda uvedla, že Hamás ho využívá k útokům proti Izraeli a k přesunu zbraní. Izraelská armáda se stále snaží zjistit, do jaké míry se síť tunelů podařilo poškodit nebo zničit. Cílem bombardování byly i sklady zbraní Hamásu a místa, odkud jeho příslušníci odpalují rakety.

 • Počet obětí na straně Gazy vzrostl na 119, uvedlo ministerstvo

  Po poslední izraelské operaci vzrostl počet obětí v Gaze na 119, je mezi nimi i 31 dětí a 19 žen, uvedlo místní ministerstvo zdravotnictví. Počet zraněných pak podle úřadu vystoupal na 830. Izrael eviduje osm obětí, naposledy zemřela starší žena při snaze dostat se do krytu.

 • V Izraeli pokračovaly v noci nepokoje

  V Tel Avivu zaútočili dva radikální Židé na novináře pokrývajícího shromáždění ultranacionalistů, uvádí agentura AFP. Ke střetům došlo také ve městě Lod, kde arabský mladík postřelil a vážně zranil židovského muže. V Jaffě byl pak izraelský voják napaden skupinou radikálních Arabů a byl ve vážném stavu hospitalizován v místní nemocnici, uvádí agentura.

 • Snímek AFP zachytil raketový útok i obranu

  Agentura AFP snímek, na kterém je zachycený raketový útok z Pásma Gazy (vpravo) a reakce izraelského protiraketového systému Iron Dome (vlevo), zveřejnila na sociálních sítích.

 • Izrael v noci nasadil 160 letadel a zničil kilometry podzemních tunelů

  „Během noci zasáhlo přibližně 160 letadel Izraelských obranných sil z 12 letek přes 150 podzemních cílů v severním Pásmu Gazy. Souběžně s údery letectva se pozemní síly, dělostřelectvo a obrněné jednotky rozmístily podél hranice a vypálily stovky dělostřeleckých granátů na cíle v Pásmu Gazy. Během operace, jejímž cílem bylo vážně poškodit strategicky důležité podzemní tunely Hamásu, bylo zničeno mnoho kilometrů této podzemní sítě,“ cituje deník The Guardian vyjádření izraelské armády.

Sdílejte článek
Související témata: