Hlavní obsah

V boji s koronavirem pomohou i látkové roušky, potvrdila německá studie

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

9. 11. 2020 7:08

Předcházet šíření koronaviru pomáhají podle německé studie i ty nejobyčejnější textilní roušky, ačkoli nejsou tak spolehlivé jako certifikované jednorázové roušky či respirátory.

Článek

Zjištění vyplývá ze studie Německého střediska pro letectví a vesmír (DLR), která se věnovala tomu, zda má i improvizovaná ochrana nosu a úst vůbec smysl.

„Testy jasně ukázaly pozitivní přínos nezdravotnických roušek, ačkoli menší aerosoly dokázaly přes látku proniknout,“ uvedl Andreas Schröder z institutu aerodynamiky DLR.

Velká část vydechovaných aerosolů měří méně než pět mikrometrů (0,005 milimetru), zatímco oka v tkanině jsou výrazně větší, takže kapénky mohly nerušeně rouškou pronikat. Zásadní ale bylo to, že látková rouška i tak dokázala zpomalit a odklonit směr vydechovaných látek.

Potenciálně infekční částice, které se díky roušce udržely v blízkosti těla, následně za pomoci tělesného tepla vystoupaly ke stropu, odkud se šířily místností. Další pohyb kapének prostorem spolu s dopady vzdušného víření pak ještě více snižují potenci těchto částic.

Studie uvádí, že je nadále i přes nošení roušek důležité pravidelně v místnostech větrat, aby se zabránilo zvyšování koncentrace aerosolů ve vzduchu. DLR na základě svých zjištění doporučuje, aby lidé od sebe udržovali odstup i tehdy, když mají roušky nasazené.

Reklama

Doporučované