Hlavní obsah

EU dá Británii odklad. Ale kratší, než chtěla Mayová

21. 3. 2019

Další kolo jednání o brexitu komentoval Jiří Hošek v pátečních poledních zprávách přímo z Londýna. (Video: Seznam.cz)

Po několikahodinovém jednání 27 zemí Evropské unie v Bruselu se lídři shodli na dvou variantách odkladu brexitu, a to buď na 22. května, nebo 12. dubna. Nevyhověli tak žádosti Theresy Mayové odložit brexit do 30. června. Obě varianty znamenají, že Británie nemusí v pátek 29. března opustit unii bez dohody.

Článek

Aby se brexit mohl odložit na květen, musí Dolní sněmovna britského parlamentu schválit během příštího týdne dohodu o podmínkách brexitu. Pak by Británie přestala být členskou zemí EU k 22. květnu. Druhá varianta považuje za klíčové datum 12. dubna kvůli otázce, zda se Britové zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu. K druhé variantě dojde v případě, že se ani tentokrát nepodaří schválit brexitovou dohodu. Londýn by pak musel Evropské radě do dubna upřesnit, jak si představuje další postup.

Předseda Evropské rady Donald Tusk novinářům v noci na pátek potvrdil, že s dosaženou dohodou sedmadvacítky souhlasí i britská premiérka. S Mayovou se kvůli tomu v průběhu večera několikrát setkal. Podle Mayové ukazuje rozhodnutí šéfů a vlád ostatních zemí 27 zemí unie varianty, které nyní před Británií a před britskými poslanci stojí. Zopakovala, že i nadále preferuje odchod své země z unie na základě její vládou dojednané dohody. Ocenila, že summit ve čtvrtek potvrdil doplňující dokumenty k irské pojistce, kterou dojednala s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem 11. března ve Štrasburku.

„Dnešní dohoda (summitu EU) podtrhuje potřebu, aby Dolní sněmovna příští týden schválila smlouvu o vystoupení, abychom tak ukončili nejistotu a odešli hladkým a spořádaným brexitem,“ prohlásila premiérka na tiskové konferenci.

Donald Tusk označil jednání za pozitivní a konstruktivní. „V praxi to znamená, že do tohoto data zůstanou všechny možnosti otevřené a hraniční datum bude odloženo,“ vysvětlil Tusk. Londýn se podle něj může do té doby stále rozhodnout pro odchod podle zatím odmítané dohody, pro brexit bez dohody, pro úplné stažení svého rozhodnutí odejít či pro další dlouhé prodloužení brexitu. Poslední možnost by ale automaticky padla pod stůl, pokud by se britská strana rozhodla na svém území nepořádat květnové volby do europarlamentu.

Britská premiérka Mayová je toho názoru, že by bylo chybou tři roky po referendu o vystoupení z unie žádat britské občany o to, aby si ve volbách vybrali své nové europoslance.

Brexit ve 100 vteřinách. (Video: Kuba Bernáth, Seznam.cz)

Podle českého premiéra Andreje Babiše se lídři EU27 shodli na velkorysejším řešení ohledně odkladu brexitu, než jak se předpokládalo v původně předloženém návrhu. Premiérka Mayová dostane bez dalších podmínek více času na to, aby se ještě pokusila dohodu o brexitu prosadit v parlamentu. „Původní návrhy, že do týdne musí být souhlas parlamentu, jinak končíme, se v průběhu debaty ukázaly jako špatné,“ řekl novinářům Babiš.

 • DUP zatím nemění stanovisko k dohodě

  Poslanec irské Demokratické unionistické strany Sammy Wilson řekl pro stanici RTE, že strana sice bude nadále jednat s premiérkou Mayovou, nic jejich desetičlenný poslanecký klub ale nepřesvědčilo, aby se rozhodli v příštím hlasování podpořit její návrh brexitové dohody.

 • Barnier: Londýn musí konat

  Šéf vyjednávacího týmu pro brexit Evropské unie Michel Barnier byl před summitem stručný. Novinářům řekl, že řada je nyní na Britech, aby situaci kolem brexitu vyřešili.

  „My jsme udělali, co jsme mohli. Řešení musí najít Londýn,“ prohlásil.

 • Macron: Hlasy proti dohodě jsou hlasy pro tvrdý brexit

  Francouzský Emmanuel Macron při příchodu do sídla Evropské rady novinářům řekl, že podle něj může odklad fungovat pouze za předpokladu, že britští poslanci odhlasují dohodu premiérky Mayové. Hlasy proti ní jsou pro Macrona hlasy pro odchod Spojeného království z EU bez dohody.

 • Mayová chce po odkladu vystoupit s dohodou

  Theresa Mayová při příjezdu na summit EU potvrdila, že požádá o odklad brexitu do června. Pokud bude její žádost sedmadvacítkou schválena, chce předsedkyně vlády čas využít k finalizaci takové dohody, kterou parlament odhlasuje. Ujistila, že to je jejím jasným cílem.

 • Merkelová je pro podmíněný souhlas s odkladem brexitu

  Berlín je připravený podpořit britskou žádost o krátký odklad odchodu Británie z Evropské unie, pokud britský parlament podpoří brexitovou dohodu, kterou mu předloží premiérka Theresa Mayová. Prohlásila to ve čtvrtek v německém Spolkovém sněmu před summitem EU v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová.

  „Myslím, že můžeme říct, že jako Německo té žádosti můžeme vyhovět,“ prohlásila kancléřka. „Můžeme o tomto přání diskutovat příští týden, pokud tu budeme mít pozitivní hlasování o exitové dohodě v britském parlamentu,“ citovala šéfku německé vlády agentura Reuters.

 • Slovensko podporuje pouze krátkodobý odklad brexitu, řekl premiér

  Slovensko podporuje pouze krátkodobý posun termínu odchodu Británie z EU, a to nanejvýše do květnových voleb do Evropského parlamentu. Za klíčové Bratislava v této záležitosti považuje schválení dohody o spořádaném brexitu. Před summitem členských zemí EU to ve čtvrtek ráno řekl premiér Peter Pellegrini poslancům evropského výboru slovenského parlamentu.

 • Mayová podle domácího tisku útočí na parlament a z nezdaru viní jen ostatní

  Současný chaos kolem brexitu není moje vina, za všechno může parlament. Takto shrnují domácí deníky večerní projev britské premiérky Theresy Mayové, který je pro všechny seriózní listy a i většinu bulvárních osm dní před plánovaným datem brexitu hlavní zprávou dne. Slova předsedkyně vlády o „politických hrách a tajuplných procedurálních tahanicích“ řadu zákonodárců pobouřila.

  „Theresa Mayová viní za brexitové fiasko všechny kromě sebe,“ píše bulvární Daily Mirror, který její vystoupení označil za arogantní. Probrexitový The Sun uvádí, že Mayová spustila na zákonodárce zuřivý útok, a na titulní stránce ji zobrazuje jako revolucionáře se zdviženou pěstí, černým baretem a odznáčkem s obličejem Ernesta Che Guevary na hrudi.

  Deníky jako The Guardian zase zdůrazňují znechucenou reakci některých poslanců, a to z obou stran Dolní sněmovny. Sam Gyimah, který byl donedávna členem vlády, na Twitteru klasifikoval ukazování na viníka v podání premiérky jako toxické. Konzervativec a někdejší generální prokurátor Dominic Grieve vyjádřil nad „agresivním tónem“ jejího projevu politování.

Doporučujeme

Další zprávy