Hlavní obsah

EU dá Británii odklad. Ale kratší, než chtěla Mayová

21. 3. 2019

Další kolo jednání o brexitu komentoval Jiří Hošek v pátečních poledních zprávách přímo z Londýna. (Video: Seznam.cz)

Po několikahodinovém jednání 27 zemí Evropské unie v Bruselu se lídři shodli na dvou variantách odkladu brexitu, a to buď na 22. května, nebo 12. dubna. Nevyhověli tak žádosti Theresy Mayové odložit brexit do 30. června. Obě varianty znamenají, že Británie nemusí v pátek 29. března opustit unii bez dohody.

Článek

Aby se brexit mohl odložit na květen, musí Dolní sněmovna britského parlamentu schválit během příštího týdne dohodu o podmínkách brexitu. Pak by Británie přestala být členskou zemí EU k 22. květnu. Druhá varianta považuje za klíčové datum 12. dubna kvůli otázce, zda se Britové zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu. K druhé variantě dojde v případě, že se ani tentokrát nepodaří schválit brexitovou dohodu. Londýn by pak musel Evropské radě do dubna upřesnit, jak si představuje další postup.

Předseda Evropské rady Donald Tusk novinářům v noci na pátek potvrdil, že s dosaženou dohodou sedmadvacítky souhlasí i britská premiérka. S Mayovou se kvůli tomu v průběhu večera několikrát setkal. Podle Mayové ukazuje rozhodnutí šéfů a vlád ostatních zemí 27 zemí unie varianty, které nyní před Británií a před britskými poslanci stojí. Zopakovala, že i nadále preferuje odchod své země z unie na základě její vládou dojednané dohody. Ocenila, že summit ve čtvrtek potvrdil doplňující dokumenty k irské pojistce, kterou dojednala s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem 11. března ve Štrasburku.

„Dnešní dohoda (summitu EU) podtrhuje potřebu, aby Dolní sněmovna příští týden schválila smlouvu o vystoupení, abychom tak ukončili nejistotu a odešli hladkým a spořádaným brexitem,“ prohlásila premiérka na tiskové konferenci.

Donald Tusk označil jednání za pozitivní a konstruktivní. „V praxi to znamená, že do tohoto data zůstanou všechny možnosti otevřené a hraniční datum bude odloženo,“ vysvětlil Tusk. Londýn se podle něj může do té doby stále rozhodnout pro odchod podle zatím odmítané dohody, pro brexit bez dohody, pro úplné stažení svého rozhodnutí odejít či pro další dlouhé prodloužení brexitu. Poslední možnost by ale automaticky padla pod stůl, pokud by se britská strana rozhodla na svém území nepořádat květnové volby do europarlamentu.

Britská premiérka Mayová je toho názoru, že by bylo chybou tři roky po referendu o vystoupení z unie žádat britské občany o to, aby si ve volbách vybrali své nové europoslance.

Brexit ve 100 vteřinách. (Video: Kuba Bernáth, Seznam.cz)

Podle českého premiéra Andreje Babiše se lídři EU27 shodli na velkorysejším řešení ohledně odkladu brexitu, než jak se předpokládalo v původně předloženém návrhu. Premiérka Mayová dostane bez dalších podmínek více času na to, aby se ještě pokusila dohodu o brexitu prosadit v parlamentu. „Původní návrhy, že do týdne musí být souhlas parlamentu, jinak končíme, se v průběhu debaty ukázaly jako špatné,“ řekl novinářům Babiš.

 • Britští poslanci dostali radu, aby nechodili sami a brali si taxi

  Místopředseda britského parlamentu Lindsay Hoyle dnes doporučil poslancům, aby se pokud možno nepohybovali venku sami a na cesty do práce nebo domů si raději brali taxi. Důvodem je vyhrocená atmosféra kolem brexitu a skutečnost, že mnoho členů Dolní sněmovny už bylo kvůli svým postojům zastrašováno nebo slovně napadáno.

  „Za dobu, co jsem ve sněmovně, jsem nikdy nezaznamenal takové napětí. A vím, že ostatní kolegové cítí totéž,“ uvedl podle BBC labourista Hoyle, jenž v parlamentu zasedá od roku 2010. Poslankyni Anně Soubryové z Liberálně demokratické strany na základě množství výhrůžek smrtí, které dostala, policie doporučila nechodit dnes domů.

 • BBC: Jednání se nadále protahuje, ve hře je možnost dlouhého odkladu

  Politická editorka stanice BBC Laura Kuenssbergová píše, že jednání sedmadvacítky se značně protahuje. Napomáhá tomu i prý debata ohledně možnosti dlouhého odkladu brexitu.

 • V sídle Evropské rady se tvrdě pracuje za i před zavřenými dveřmi

  Takto vypadají právě teď chodby v sídle Evropské rady. Napilno mají i novináři.

 • „Situace je nestabilní“

  Zpravodajka stanice DW News Barbara Weselová pro stanici BBC řekla, že situace na jednání je nestabilní. To je způsobené tím, že ve hře je hned několik dat, do kterých by mohl být brexit odložen.

 • Jednání se zřejmě vrací k původním stanoviskům

  Podle bruselského zpravodaje stanice BBC se nyní jednání posunulo směrem k původní dnešní dohodě, přičemž z té by v konečné verzi měl být vynechán dodatek vylučující další prodloužení brexitu dále než na 22. květen, a tudíž účast Spojeného království ve volbách do europarlamentu.

 • Jednání bylo přerušeno

  Podle Prebena Aamana, mluvčího předsedy summitu Donalda Tuska, asi ve 20:45 SEČ lídři jednání na krátkou chvíli přerušili. Pokračovat budou ve stejné sestavě – tedy bez premiérky Theresy Mayové – v debatě o odkladu brexitu i u pracovní večeře. Té se původně měla šéfka britské vlády účastnit, protože se na ní měla probírat strategická budoucnost vztahů mezi Evropou a Čínou.

 • Jednání se může protáhnout až o dvě hodiny

  Podle novinářů v Bruselu se může jednání kvůli nečekanému vývoji protáhnout až o dvě hodiny. Odsouvají se tak i tisková prohlášení Tuska a Mayové.

 • Prohlášení se odsouvá, schválení odkladu brexitu bylo možná změněno

  Podle informací v sídle Evropské rady přítomných novinářů jednatelé pracují na změně konečného stanoviska. Tony Connelly z RTE píše, že dohoda na odkladu brexitu do 22. května byla úplně zrušena a nahrazena nespecifikovanou „novou konfigurací“.

 • Obchodní komora a průmyslová konfederace varují Mayovou

  Dvě instituce zveřejnily společné prohlášení, ve kterém apelují na Theresu Mayovou, aby v brexitových vyjednáváních dbala na ochranu britských pracujících.

 • Mayová předstoupí před novináře do hodiny

  Podle informací reportérů přítomných v Bruselu bude britská premiérka Mayová do hodiny hovořit na konferenci s novináři.

 • Britské ministerstvo obrany připravilo speciální operaci pro tvrdý brexit

  Ministerstvo obrany v prohlášení potvrdilo, že připravilo speciální operační řídící středisko pro „Operaci Redland“, která započne v případě, že Velká Británie opustí EU bez dohody. V jejím rámci bude tři a půl tisíce vojáků v pohotovosti pro případ nouze.

 • EU umožní odklad brexitu do 22. května

  Prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí Evropské unie by dnes měli rozhodnout, že umožní odklad brexitu nejdéle do 22. května, vyplývá z diplomatických informací ČTK. Podmínkou je, že do příštího pátku britská Dolní sněmovna na třetí pokus schválí už od prosince hotový text dohody o spořádaném britském vystoupení z evropského bloku.

 • Labouristé nepodpoří zrušení brexitu

  Jeremy Corbyn dnes v Bruselu sice jednoznačně nevyloučil zájem opoziční Labour Party o deaktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Udělal to za něj ale mluvčí strany, který pro deník The Sun řekl, že labouristé zrušení brexitu nepovažují v žádném případě za nutné.

 • Sturgeonová: Mayová musí změnit kurz

  Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v rámci jednání prohlásila, že Mayová musí změnit uvažování a přijmout, že je zodpovědná za brexitový chaos.

  „Pokud vše ostatní selže, měla by odvolat aktivaci článku 50,“ řekla.

 • Mayová jednala s Varadkarem

  Tiskový mluvčí premiérky Mayové James Slack potvrdil, že předsedkyně vlády v rámci summitu jednala s irským premiérem Leo Varadkarem.

 • Tajani: Brexit by měl být odložen do 18. dubna

  Podle předsedy europarlamentu Antonio Tajaniho by měl odklad brexitu trvat do 18. dubna. To je datum, kdy musí Spojené království rozhodnout, zda se zúčastní voleb do Evropského parlamentu či nikoliv.

 • DUP zatím nemění stanovisko k dohodě

  Poslanec irské Demokratické unionistické strany Sammy Wilson řekl pro stanici RTE, že strana sice bude nadále jednat s premiérkou Mayovou, nic jejich desetičlenný poslanecký klub ale nepřesvědčilo, aby se rozhodli v příštím hlasování podpořit její návrh brexitové dohody.

 • Barnier: Londýn musí konat

  Šéf vyjednávacího týmu pro brexit Evropské unie Michel Barnier byl před summitem stručný. Novinářům řekl, že řada je nyní na Britech, aby situaci kolem brexitu vyřešili.

  „My jsme udělali, co jsme mohli. Řešení musí najít Londýn,“ prohlásil.

Doporučujeme

Další zprávy