Článek
Pražský magistrát dostal po několika měsících závěry inventury nájemného v městských bytech.
Prověřování zahájil poté, co loni Seznam upozornil, že právě v pražských městských bytech bydlí řada lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy.
Šlo třeba o soudce či státní zástupce. Ti, i když mají často příjmy převyšující 100 tisíc korun měsíčně, platili za byt magistrátu nájemné, jež města obvykle stanovují sociálně slabým.
Plat státní zástupkyně, nájemné pro chudé, říká dokument
Tato prověrka připomněla navíc to, že mezi nájemníky jsou i další lidé s vysokými příjmy. Platí přitom, že v městském bytě je až čtyřikrát nižší nájem, než se ve stejné lokalitě platí soukromému majiteli.
„My jsme si dělali takový průzkum na základě několika desítek nájemníků. A zjistili jsme, že mezi nimi bylo několik podnikatelů, jednatelů firem, které mají stomilionové obraty,“ uvedl pražský zastupitel Adam Zábranský (Piráti).
Praha smlouvy jen tak vypovědět nemůže
Radní Radek Lacko (ANO) o zhruba dvou desítkách podobných případů ví. Praha jim nájemní smlouvu podle něj jen tak vypovědět nemůže.
„Všichni už mají smlouvu na dobu neurčitou. Pokud nedochází k porušování domovního řadu a nájemní smlouva je řádně plněna, nelze takovou nájemní smlouvu vypovědět,“ prohlásil Lacko.
Lze jim tak pouze zvyšovat nájemné: jednou za tři roky, maximálně o dvacet procent. Což v praxi znamená, že se měsíční nájem zvýší o pár korun za metr čtvereční.
„Individuálně s těmito lidmi jednáme o navýšení toho nájemného tak, aby to odpovídalo výši jejich příjmů,“ dodal Lacko.
V současné době nabízí Praha smlouvy nájemníkům už jen na dva roky. Konkrétně v poslední měsících takto rozdělila například zhruba tři sta bytů.
Při podpisu nových smluv začal magistrát prověřovat to, jaké mají nájemníci příjmy.