Hlavní obsah
Online

Zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice

Foto: ČTK

Pražská Thomayerova nemocnice

29. 3. 6:50
aktualizováno • 29. 3. 22:33

Česko má první oběť nemoci COVID-19 z řad zdravotníků. Zemřela sestra z pražské Thomayerovy nemocnice. V Česku je už 2805 potvrzených případů nákazy koronavirem. Šestnáct lidí zemřelo.

Článek

V nemocnicích je 227 pacientů, z nichž 45 má těžký průběh nemoci.

Nakažené hlásí domovy seniorů v Českém Krumlově, v Litoměřicích nebo pražské Michli. Nejnovějších je 29 potvrzených případů v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu.

Do karantény musí kvůli pozitivnímu testu u biskupa Herbsta také primas český, Dominik Duka.

Politici vládního ANO, nejnověji Adam Vojtěch v ČT, od víkendu přes média vzkazují, že by kabinet rád prodloužil nouzový stav o dalších 30 dnů. Takový návrh vlády by musela schválit Sněmovna.

 • Vysočina žádá o nasazení armády v domově důchodců

  Kraj Vysočina dnes požádal Ministerstvo obrany o nasazení armádních sil a prostředků v domově důchodců v Břevnicích u Havlíčkova Brodu zasaženém koronavirem. Podle tiskové zprávy na krajském webu na reakci ministerstva kraj čeká. Nákaza se podle hygieniků potvrdila u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná chronická onemocnění, dnes zemřela v nemocnici. Domov se zvláštním režimem se stará o lidi s demencemi. Hygienici tam do odvolání nařídili karanténu.

 • Distribuce ochranných prostředků do domovů pro seniory nefunguje, říká odborářka

  Distribuce ochranných prostředků stále nefunguje, uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková v pořadu Otázky Václava Moravce. Poskytovatelé sociálních služeb nemohli nakoupit respirátory poté, co vláda zakázala jejich volný prodej, řekla Žitníková. Měli se průběžně zásobovat i poskytovatelé sociálních služeb, dodala. Domovy pro seniory podle ní stále nemohou sehnat například bezkontaktní teploměry, přestože je ministerstvo nabádá k jejich používání.

 • Konec karantény pro Litovelsko

  Hygienici se rozhodli od pondělka zrušit mimořádná opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel, Uničov a dalších 19 obcí kvůli šíření koronaviru. Podle nich opatření splnilo svůj účel, řekla novinářům ředitelka olomoucké krajské hygienické stanice Lenka Pešáková. Hlídky policie a vojenské policie se stáhnou po půlnoci, doplnil hejtman kraje Ladislav Okleštěk (ANO). Oblast se zhruba 24 000 obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března. Lidé nemohli opustit katastrální území a striktně měli podle nařízení omezen také pohyb.

 • Zemřela třetí seniorka z domova v Michli

  Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřela žena (ročník 1940) s novým koronavirem. Šlo o klientku domova pro seniory v Michli. Dvě seniorky z tohoto domova zemřely již dříve. Podle nemocnice u ní ale COVID-19 nebyl příčinou úmrtí. „Bezprostřední příčinou jejího úmrtí nebyla nákaza COVID-19, byť ji vyšetření u ní potvrdilo. Jednalo se onkologickou pacientku. Ve VFN byla krátce hospitalizována na I. klinice tuberkulózy a respiračních nemocí,“ uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

 • 6 miliard na kurzarbeit

  Ministerstvo práce žádá vládu o šest miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na kurzarbeit. Peníze se využijí na příspěvky na mzdy ve firmách, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru. Požadavek by měl v pondělí projednat kabinet.

 • Schillerová chce pozastavit splátky hypoték

  Ministryně financí Alena Schillerová plánuje navrhnout plošné pozastavení splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku. Asi se sníží i úroky, uvedla Česká televize. Na co vše máte v době koronaviru nárok, si prostudujte v přehledném manuálu:

 • 18 nakažených klientů domova je v dobrém stavu

  Osmnáct nakažených klientů, kteří zůstali v domově v Břevnici, je v dobrém stavu. Jediní dva senioři, u nichž se nákaza neprokázala, jsou izolovaní na samostatném pokoji. V nemocnici je v tuto chvíli jedna klientka domova.

 • Videonávod na přípravu dezinfekce

  Olomoučtí vědci na speciálních stránkách s podtitulem COVID-19 aneb Jak vyzrát nad pandemií radí, jak nákaze účinně předcházet. Také zveřejnili instruktážní video pro přípravu dezinfekčního roztoku. Vycházeli tak ze svých zkušeností s mícháním dezinfekce, kterou v několika stovkách litrů již připravili pro sociální a zdravotnická zařízení v regionu.

 • Graf denního růstu

 • Česko pomáhá Itálii a Španělsku

  Česko zahájilo pomoc Španělsku a Itálii, které jsou nejvíc zasažené koronavirem. Posílá 20 000 ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic. Dodávka je rozdělená napůl, každá země dostane 10 000 kusů jednorázových ochranných obleků, které Česko obdrželo z Číny.

 • Pražští hasiči natočili video pro nemocné kolegy

 • 13 mrtvých

  Podle webu Ministerstva zdravotnictví zemřelo na koronavirus už 13 lidí.

 • V Břeclavi se otevírá ARO a ORL

  Břeclavská nemocnice po dvou týdnech znovu otevřela anesteziologicko-resuscitační oddělení ARO a do plného provozu se vrací i oddělení ušní-nosní-krční (ORL). Lékařům a sestrám skončila karanténa, ve které museli být kvůli pozitivním testům na nemoc u některých kolegů. Nemoc se objevila u dvou lékařů a dvou sester.

 • 2669 nakažených

  Přibyli další 3 nakažení koronavirem. Celkem jich je k nedělnímu ránu 2669.

 • Babiš radí Trumpovi

  Premiér Andrej Babiš poradil na Twitteru americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby bojoval s koronavirem „českou cestou“. Doporučil mu zavést nošení roušek na veřejnosti, které Česko nařídilo všem jako povinnost. Že si Češi roušky musí šít sami, nezmínil. Na závěr vzkázal: Bůh žehnej Americe.