Hlavní obsah
Online

Zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice

Foto: ČTK

Pražská Thomayerova nemocnice

29. 3. 6:50
aktualizováno • 29. 3. 22:33

Česko má první oběť nemoci COVID-19 z řad zdravotníků. Zemřela sestra z pražské Thomayerovy nemocnice. V Česku je už 2805 potvrzených případů nákazy koronavirem. Šestnáct lidí zemřelo.

Článek

V nemocnicích je 227 pacientů, z nichž 45 má těžký průběh nemoci.

Nakažené hlásí domovy seniorů v Českém Krumlově, v Litoměřicích nebo pražské Michli. Nejnovějších je 29 potvrzených případů v domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu.

Do karantény musí kvůli pozitivnímu testu u biskupa Herbsta také primas český, Dominik Duka.

Politici vládního ANO, nejnověji Adam Vojtěch v ČT, od víkendu přes média vzkazují, že by kabinet rád prodloužil nouzový stav o dalších 30 dnů. Takový návrh vlády by musela schválit Sněmovna.

 • Babiš: Když se podaří projekt chytré karantény, virus porazíme

  Premiér Andrej Babiš v České televizi znovu apeloval na veřejnost, aby dodržovala přijatá opatření. Vyzdvihl projekt tzv. chytré karantény, který startuje v pondělí. Začíná v Jihomoravském kraji a Babiš věří v jeho úspěch. „Když se projekt zdaří, tak ten virus porazíme,“ uvedl předseda vlády s tím, že v terénu bude vzorky odebírat 33 armádních týmů.

  Podle Babiše se budou v Česku nosit roušky minimálně do Velikonoc. Premiér také slíbil, že „umravní“ ministry Hamáčka s Vojtěchem, kteří si vjeli do vlasů na Twitteru kvůli dodávkám zdravotnických pomůcek. „Požádám je, aby prali prádlo doma,“ prohlásil doslova Andrej Babiš.

 • Premiérův tým „vylepšil“ Kramářovu vilu o vlajku a slogan

  Premiér Andrej Babiš se svým týmem pověsil na plot Kramářovy vily dvě české vlajky a heslo „Zvládneme to!“ Podle Babiše se tak stalo na počest pondělního výročí, kdy uplyne 100 let od uzákonění naší vlajky.

 • Počet obětí koronaviru se v Česku zvýšil na 16

  Ministerstvo zdravotnictví vydalo v neděli večer další statistiku řádění nového typu koronaviru. V Česku je podle nové bilance už 16 mrtvých. Počet nakažených mírně stoupl na 2743.

 • Karlovarský kraj má první oběť koronaviru i prvního uzdraveného

  Karlovarský kraj má první oběť koronaviru. Je jí 82letý muž z Chebska s dalším chronickým onemocněním. Kraj má ale už také prvního vyléčeného pacienta. Celkem počet potvrzených případů onemocnění COVID-19 dnes stoupl na 86, informovala ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Prvním vyléčeným pacientem je sedmadvacetiletý muž z okresu Karlovy Vary.

 • V chebské nemocnici testy potvrdily nákazu u pěti zaměstnanců

  „V minulém týdnu se nemocnice setkala se čtyřmi pacienty s COVID-19 hospitalizovanými na interním oddělení. Vzhledem k tomu, že se na pozitivitu pacientů přišlo až s časovým odstupem, byla v první fázi plošně testována většina zaměstnanců interního a ARO oddělení. Tedy celkem 70 zaměstnanců,“ uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, pod kterou chebská spadá, Vladislav Podracký. Testy následně odhalily, že pět zaměstnanců má onemocnění COVID-19. Jeden zaměstnanec interního oddělení chebské nemocnice se nakazil přenosem v rodině a zřejmě pak nakazil dalšího pracovníka ve směně. Všichni pozitivně testovaní jsou v domácí karanténě.

 • V hradecké fakultní nemocnici stoupl počet pacientů s COVID-19 na šest

  U jednoho pacienta je průběh onemocnění těžký, u ostatních středně těžký, řekl dnes odpoledne ČTK náměstek hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Novinkou je i to, že dva pracovníci oddělení hematologie, kde se onemocnění vyskytlo u několika pacientů, mají potvrzený COVID-19. V sobotu šlo o jednu pracovnici oddělení. Oba jsou v léčení v domácí izolaci.

 • Vojtěch slibuje 300 000 respirátorů týdně pro zdravotníky v terénu

 • Česko má kapacity na výrobu milionů filtrů, uvádí výzva libereckých studentů

  V Česku jsou podle Technické univerzity v Liberci kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných roušek denně. Díky nim by bylo možné výrazně zvýšit účinnost roušek a ochranu obyvatel, ale také třeba pracovníků sociálních ústavů, kterým ochranné prostředky chybí. Zatím se ale využívá jen zlomek kapacit. Proto vznikla na liberecké univerzitě studentská výzva „Roušky s filtrem pro všechny“, která se snaží zapojit do výroby ochranných prostředků co nejvíc českých firem.

 • Z Indie se vrátilo 136 Čechů, informoval Petříček

 • Vojtěch pošle respirátory do krajů

  Ministerstvo zdravotnictví pošle praktickým lékařům, pediatrům a zubařům v krajích 300 000 respirátorů. Dostat by je měli v úterý. V České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jeho úřad tak podle něj chce vypomoct lékařům v krajích, kde vázne zásobování ochrannými pomůckami.

 • Biskup Herbst není v ohrožení života

  Emeritní biskup Karel Herbst, u kterého se v sobotu potvrdila nákaza novým typem koronaviru, je mimo ohrožení života, řekl Radiožurnálu kardinál Dominik Duka. Arcibiskup je s dalšími biskupy, kteří se s Herbstem tento týden setkali, v karanténě. Příznaky onemocnění nemá. „Díky bohu, zdravotní stav pana biskupa Karla Herbsta je dobrý, dá-li se tak říci, uklidněný a není v ohrožení života,“ řekl Duka.

 • Klienti Břevnice se přesunou do Lázní Toušeň

  Senioři z domova Břevnice, kde se nakazili téměř všichni klienti a část personálu, budou přesunuti do Lázní Toušeň. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • Táborská nemocnice omezuje chirurgii

  Nemocnice v Táboře dočasně omezila příjem pacientů na chirurgii, uvedla Česká televize. Testy potvrdily nákazu COVID-19 u lékaře z chirurgického oddělení. Podle vedení nemocnice měl desítky kontaktů, které aktuálně prověřují hygienici.

 • Vysočina žádá o nasazení armády v domově důchodců

  Kraj Vysočina dnes požádal Ministerstvo obrany o nasazení armádních sil a prostředků v domově důchodců v Břevnicích u Havlíčkova Brodu zasaženém koronavirem. Podle tiskové zprávy na krajském webu na reakci ministerstva kraj čeká. Nákaza se podle hygieniků potvrdila u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná chronická onemocnění, dnes zemřela v nemocnici. Domov se zvláštním režimem se stará o lidi s demencemi. Hygienici tam do odvolání nařídili karanténu.

 • Distribuce ochranných prostředků do domovů pro seniory nefunguje, říká odborářka

  Distribuce ochranných prostředků stále nefunguje, uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková v pořadu Otázky Václava Moravce. Poskytovatelé sociálních služeb nemohli nakoupit respirátory poté, co vláda zakázala jejich volný prodej, řekla Žitníková. Měli se průběžně zásobovat i poskytovatelé sociálních služeb, dodala. Domovy pro seniory podle ní stále nemohou sehnat například bezkontaktní teploměry, přestože je ministerstvo nabádá k jejich používání.

 • Konec karantény pro Litovelsko

  Hygienici se rozhodli od pondělka zrušit mimořádná opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel, Uničov a dalších 19 obcí kvůli šíření koronaviru. Podle nich opatření splnilo svůj účel, řekla novinářům ředitelka olomoucké krajské hygienické stanice Lenka Pešáková. Hlídky policie a vojenské policie se stáhnou po půlnoci, doplnil hejtman kraje Ladislav Okleštěk (ANO). Oblast se zhruba 24 000 obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března. Lidé nemohli opustit katastrální území a striktně měli podle nařízení omezen také pohyb.

 • Zemřela třetí seniorka z domova v Michli

  Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřela žena (ročník 1940) s novým koronavirem. Šlo o klientku domova pro seniory v Michli. Dvě seniorky z tohoto domova zemřely již dříve. Podle nemocnice u ní ale COVID-19 nebyl příčinou úmrtí. „Bezprostřední příčinou jejího úmrtí nebyla nákaza COVID-19, byť ji vyšetření u ní potvrdilo. Jednalo se onkologickou pacientku. Ve VFN byla krátce hospitalizována na I. klinice tuberkulózy a respiračních nemocí,“ uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.