Hlavní obsah
Online

Česko jedná o novém léku na COVID-19, ještě ale neprošel testy

Vláda v pondělí prodloužila omezení pohybu osob do 11. dubna. (Video: ČTK, ČTK)

30. 3. 6:12
aktualizováno • 30. 3. 22:40

V Česku je 2976 lidí s potvrzeným koronavirem. 23 lidí s nemocí zemřelo, 25 se naopak uzdravilo.

Článek

Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, dnes kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 06:00. Opatření platí od 16. března, vláda ho naposledy prodloužila do středy 1. dubna. Rozšířila ho tehdy rovněž o ustanovení, podle kterého nemají lidé na veřejně dostupných místech tvořit skupinky a být nejvíce ve dvou.

Do stejného data zůstávají zavřené restaurace a až na výjimky také platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků.

Ministerstvo obrany předloží vláde ke schválení návrh, podle kterého by v případě neakceschopnosti parlamentu přešlo krizové rozhodování na vládu, případně premiéra. Návrh již v půli března vzala na vědomí Bezpečnostní rada státu a uložila ministru obrany Lubomíru Metnarovi předložit jej vládě. Resort dnes návrh nahrál do vládního systému.

Náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu v čele krizového štábu vystřídal Jan Hamáček. Prymula se má soustředit na chytrou karanténu, vláda o změně rozhodla v pondělí.

Na jižní Moravě v pondělí začalo testování takzvané chytré karantény. Pokud se osvědčí, mohla by se postupně uvolňovat plošná opatření.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Koronavirem se nakazil miliardář Křetínský

  Koronavirem se nakazil miliardář Daniel Křetínský. Uvedl to v rozhovoru pro deník E15. „Neměl jsem žádný z příznaků, který by mi umožnil poznat, že jsem nakažený, žádná teplota ani kašel, jen lehká rýma, normálně jsem pracoval,“ řekl deníku. Podnikatel, který mimo jiné vlastní většinový podíl ve fotbalovém klubu AC Sparta Praha, je v izolaci.

 • Zkouší se chytrá karanténa

  Na jižní Moravě začíná testování takzvané chytré karantény, jejímž základem je podle údajů z mobilního telefonu a platební karty zmapovat pohyb nakaženého člověka. Lidem, se kterými se setkal, pak bude nařízena karanténa a armádní mobilní tým jim odebere vzorek. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení.

 • Budou se testovat noví klienti domovů důchodců

  Všem novým klientům domovů důchodců se bude provádět test na koronavirus. Bude jim také nařízena preventivní karanténa. Poskytovatelé sociálních služeb volají po plošném testování všech klientů, to ale ministr zdravotnictví odmítá.

 • 2 817 případů

  Počet nakažených vystoupal na 2 817. Vyplývá to z údajů, které o půlnoci zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Za neděli přibylo 160 případů. O víkendu se ale provádí méně testů.

 • 5 nových obětí včetně zdravotní sestry

  V Česku je 16 obětí koronaviru, během neděle zemřelo pět lidí. Je mezi nimi také zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice. Pro Seznam Zprávy to uvedl její mluvčí Petr Sulek. „Můžeme potvrdit, že doma zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. S ohledem na přání rodiny nebudeme sdělovat žádné další informace,“ uvedl Sulek.