Hlavní obsah
Online

Česko jedná o novém léku na COVID-19, ještě ale neprošel testy

Vláda v pondělí prodloužila omezení pohybu osob do 11. dubna. (Video: ČTK, ČTK)

30. 3. 6:12
aktualizováno • 30. 3. 22:40

V Česku je 2976 lidí s potvrzeným koronavirem. 23 lidí s nemocí zemřelo, 25 se naopak uzdravilo.

Článek

Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, dnes kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 06:00. Opatření platí od 16. března, vláda ho naposledy prodloužila do středy 1. dubna. Rozšířila ho tehdy rovněž o ustanovení, podle kterého nemají lidé na veřejně dostupných místech tvořit skupinky a být nejvíce ve dvou.

Do stejného data zůstávají zavřené restaurace a až na výjimky také platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků.

Ministerstvo obrany předloží vláde ke schválení návrh, podle kterého by v případě neakceschopnosti parlamentu přešlo krizové rozhodování na vládu, případně premiéra. Návrh již v půli března vzala na vědomí Bezpečnostní rada státu a uložila ministru obrany Lubomíru Metnarovi předložit jej vládě. Resort dnes návrh nahrál do vládního systému.

Náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu v čele krizového štábu vystřídal Jan Hamáček. Prymula se má soustředit na chytrou karanténu, vláda o změně rozhodla v pondělí.

Na jižní Moravě v pondělí začalo testování takzvané chytré karantény. Pokud se osvědčí, mohla by se postupně uvolňovat plošná opatření.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Pražští strážníci o víkendu řešili tisíce přestupků

  Pražští strážníci řešili od pátečního do pondělního rána 2497 případů, kdy lidé neměli zakrytá ústa a nos nebo porušovali zákaz shlukování. Ve svých řadách má městská policie čtyři zaměstnance s potvrzeným koronavirem a 65 zaměstnanců v karanténě.

 • Nakazil se chirurg táborské nemocnice

  Testy na koronavirus prokázaly onemocnění u chirurga táborské nemocnice. Kvůli tomu byla dočasně uzavřena místní chirurgická ambulance. Nemocnice nechala otestovat 158 pacientů i zaměstnanců, zatím zná výsledky 140 případů a všechny byly negativní.

 • Na Bulovce mají nakaženého lékaře a sestru

  Dva zdravotníci z Nemocnice Na Bulovce mají koronavirus, jsou v domácí karanténě. „Je to lékařský pár - lékař a sestra. Jejich kolegům je několikrát denně měřena teplota, sledují si případné příznaky a pracují v FFP3 respirátorech, který mají i výdechový ventil. Tedy mají nejvyšší možnou ochranu,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí nemocnice Simona Krautová.

  V Nemocnici Na Bulovce je kvůli koronaviru hospitalizováno přes 50 pacientů, je tedy nejexponovanější v celé republice. Nakažený lékař je z oddělení ortopedie, sestra z neurologie.

 • Pošta se vrátí k výplatě důchodů na pobočkách

  Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů. Ukázalo se, že část důchodců preferuje návštěvu pošty.

 • Pro nemocné seniory mají najít místo kraje

  V krajích mají v případě potřeby vznikat zvláštní kapacity pro pacienty z těch domovů pro seniory, které nebudou schopny zajistit desetinu míst pro izolaci nemocných novým typem koronaviru. Dohodli se na tom podle ministra vnitra Jana Hamáčka hejtmani se zástupci vlády během videokonference. Kraje budou také distribuovat ochranné pomůcky pro potřeby domovů pro seniory

 • V pražském domově pro seniory je 10 nakažených

  V domově pro seniory na pražském Chodově je deset klientů nakažených koronavirem. Všichni jsou bez příznaků nemoci a zůstávají v karanténě. Přítomnost viru odhalilo testování celého domova. Z tohoto zařízení pocházel pětadevadesátiletý muž, který byl první obětí koronaviru v Česku ohlášenou v neděli 22. března.

 • Onkologický ústav vyčlenil lůžka

  Masarykův onkologický ústav v Brně má od pondělí připraveno 44 lůžek pro pacienty s rakovinou, kteří se nakazí koronavirem. Osm z nich bude na oddělení ARO s plicním ventilátorem, 36 na standardních lůžkách bez ventilátoru.

 • V Česku je 2 859 potvrzených případů koronaviru

 • Žaloba na zrušení vládních opatření

  Ke správnímu soudu míří žaloba, ve které se Ondřej Dostál domáhá zrušení opatření Ministerstva zdravotnictví o zákazu volného pohybu a uzavření některých obchodů. Dostál ve vyjádření, které zaslal Seznam Zprávám, píše, že nepopírá pravomoc státu omezit svobody v epidemii. „Brojím ale proti faulu na živnostníky přenesením těchto zákazů pod Ministerstvo zdravotnictví z dřívějších usnesení vydaných vládou, čímž se ztížilo uplatnění náhrad škod,“ píše Dostál.

 • Brněnská nemocnice má další 3 kritické pacienty

  V brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny o víkendu přibyli další tři pacienti v těžkém stavu s koronavirem. Na anesteziologicko-resuscitační klinice je nyní sedm lidí s COVID-19, jeden z nich napojený na přístroj pro mimotělní oběh. Dva pacienti, kteří byli v minulém týdnu odpojeni od plicní ventilace, se pomalu zotavují. „Stav těchto dvou pacientů je výrazně lepší, dostávají již pouze nízké dávky kyslíku a v nejbližších dnech budou přesunuti z anesteziologicko-resuscitační kliniky na intermediární péči,“ uvedl přednosta kliniky Vladimír Šrámek.

 • Dodávky přivezou 2 letouny An-124 Ruslan

 • Podpůrný dopravní balíček

  Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček představí na jednání vlády balíček na podporu dopravy.

 • Cvičení s armádou

 • 50 pacientů je ve vážném stavu

  Do nemocnice muselo kvůli koronaviru 277 lidí, z toho je ve vážném stavu přibližně 50 pacientů.

 • Češi strávili denně u médií přes 9 hodin

  Češi v minulém týdnu sledovali média v průměru více než 9 hodin denně, o víkendu dokonce 10 hodin. Vyplývá to z šetření agentury Median. „V republice v podstatě nebyl člověk, který by denně alespoň na chvíli nepřišel do kontaktu s TV, rozhlasem, webovými stránkami či mobilními aplikacemi. Oproti předminulému týdnu opět posilují nejvíce televize a internet,“ píše se ve zprávě.

 • Darujte školám vybavení na on-line výuku, vyzývá kraj firmy

  Ne všechny děti, které se kvůli uzavřeným školám musí učit doma, mají potřebné vybavení pro výuku přes internet. „Stále jsou ještě žáci, kteří doma nemají k dispozici potřebnou elektrotechniku,“ upozorňuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Královéhradecký kraj proto prosí regionální firmy, aby školám darovaly přebytečnou techniku. Tu následně mohou ředitelé zapůjčit dětem. Techniku mohou školám nabízet přes web Darujmedoskol.cz, který Královéhradecký kraj spustil letos v lednu.

Další články