Hlavní obsah
Online

Bez roušky může do auta už celá rodina, úřady se zpřístupní lidem od 20. dubna

Tisková konference po jednání vlády. (Video: ČTK, ČTK)

9. 4. 6:38
aktualizováno • 9. 4. 21:48

V Česku je 5335 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. Dění kolem koronavirové pandemie sledujeme on-line.

Článek

- s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo v nemocnicích od začátku epidemie 104 lidí. Naopak 243 pacientů se podle údajů Ministerstva zdravotnictví uzdravilo.

- vláda ve čtvrtek prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebudou muset nosit roušky, stejně tak členové domácnosti jedoucí v jednom autě.

- poslanci v noci po 18 hodinách jednání schválili zákony spojené s koronavirovou epidemií. Ve čtvrtek je má projednat Senát.

- premiér Andrej Babiš v proslovu vysílaném třemi hlavními televizemi a Radiožurnálem vyzval Čechy, aby o Velikonocích dodržovali pravidla a zůstali doma. Následující dny budou podle Babiše klíčové, „zatím nemáme vyhráno,“ řekl.

 • Silničáři během svátků omezí údržbu

  Silničáři během velikonočních svátků omezí běžnou údržbu dálnic a silnic. Podle nich by to mělo přispět k větší plynulosti dopravy. Dlouhodobé uzavírky, včetně oprav na dálnici D1, však budou pokračovat beze změn.

 • Senioři budou s rodinami komunikovat přes internet

  Aby mohli být obyvatelé izolovaných domovů důchodců stále v kontaktu se svými blízkými, pořizují kraje i města do svých zařízení tablety, přes něž se mohou senioři s rodinou slyšet i vidět. Pardubická radnice s podporou dvou místních firem za téměř 100 tisíc korun zajistila 12 tabletů pro své klienty domovů U Kostelíčka a Na Dubině. Tablety do svých domovů rozváží i Královéhradecký kraj, který je získal od jednoho z operátorů.

 • Královéhradecký kraj po Velikonocích obnoví odbavení v hromadné dopravě

  Řidiči autobusů zřizovaných Královéhradeckým krajem po Velikonocích opět otevřou přední dveře a budou odbavovat cestující. Pro ty tak skončí jízdné zdarma. Kraj zároveň znovu zavede kontroly ve vlacích a možnost nákupu jízdenky u průvodčího. Dodržování bezpečnostních opatření je stále povinné. Kraj v nouzovém stavu snížil autobusovou dopravu o 15 procent, vlakovou o 30 procent, i přesto jezdí většina spojů minimálně obsazená. Cestující tak mají možnost dodržovat bezpečný odstup od ostatních.

 • Komunikační a reklamní firmy čekají propad obratu až o 85 miliard

  Komunikačnímu a reklamnímu průmyslu by mohl kvůli opatřením souvisejícím s bojem proti koronaviru klesnout obrat až o polovinu, tedy o 85 miliard korun za rok. Obor, který zaměstnává kolem 100 000 lidí, z čehož polovinu tvoří zaměstnanci a polovinu návazné živnosti OSVČ, očekává pokles pracovních míst o čtvrtinu a snížení počtu OSVČ až o 40 procent. Vyplývá to z výzvy vládě, kterou podepsalo deset nejvýznamnějších asociací v odvětví.

 • Věřitelé: Změny na ochranu dlužníků omezují vymahatelnost práv

  Změny na ochranu dlužníků, které ve středu schválila Sněmovna, nejsou pro věřitele příznivé, neboť omezují vymahatelnost jejich práv. ČTK to dnes sdělil prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk. S přihlédnutím k aktuální situaci a k ostatním návrhům, které byly původně zvažovány, však asociace větší část z nich vnímá jako akceptovatelný kompromis.

 • Měsíční ztráty charit ACHO kvůli pandemii přesáhly šest milionů

  Na více než šest milionů korun vyčíslila Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) měsíční ztráty svých charit. Způsobeny jsou zvýšenými náklady například i na zajištění ochranných prostředků proti koronaviru a na druhé straně značnými výpadky v příjmech. Více než třetina zdravotních a sociálních služeb je mimo provoz nebo pracuje v omezeném režimu, sdělil ČTK ředitel ACHO Václav Keprt.

 • Informace z pražského letiště

 • V Česku je 5 335 nakažených, počet úmrtí stoupl na 104

  V Česku je 5 335 nakažených lidí. Počet úmrtí je 104, celkový počet uzdravených stoupl na 243 lidí. Celkově bylo provedeno 106 845 testů. Ve čtvrtek ráno to uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

 • Dnes se otevírají další obchody

 • Lidé zuří kvůli hluku, nechte sbíječky odpočívat, žádá město

  Mnoho lidí uzavřených nyní v domácnostech se pustilo do oprav a rekonstrukcí bytů. Často jde o velmi hlučné stavební a bourací práce. Hygienici kvůli tomu dostávají od jejich sousedů řadu stížností. „V běžné populaci se sice vyskytuje až 20 % tolerantních lidí vůči hluku, ale stejný počet, tedy až 20 % lidí, je naopak senzitivních,“ konstatuje vedení libereckého magistrátu. Vystavení hluku může vést k rozmrzelosti, nespokojenosti, podrážděnosti, pocitu nepohody, špatné náladě a někdy až k depresi. „Lidé, kteří nemohou opustit byt a vyhnout se nechtěné expozici hluku, by měli možnost si od hluku odpočinout. Toho lze docílit například prováděním prací na etapy, střídáním hlučných a přípravných prací, pravidelným zařazováním období klidu. Apelujeme na to, aby se tyto práce neprováděly v žádném případě v noční době, a vhodné je vynechat tyto činnosti o víkendech a svátcích,“ doporučilo město.

 • Automobilky se chystají na rozjezd

  Automobilky se připravují na den, kdy se znovu rozjedou, Škoda Auto ale už potřetí termín odsunula. Tentokrát na 27. dubna. Dodavatelé do automotivu čekají na den D a tuší, že výroba teď nebude taková jako před pandemií nemoci covid-19.

 • Brněnský Majáles v květnu nebude

  Brněnský Majáles, akce s návštěvností v řádu desítek tisíc lidí, se letos neuskuteční v tradičním květnovém termínu. Organizátoři hledají náhradní termín, který bude pravděpodobně v září. Pro odklad se rozhodli kvůli nejisté situaci spojené s opatřeními proti šíření koronaviru.

 • VŠ v Praze studentům snížily kolejné nebo budou vracet peníze

  Na vysokoškolských kolejích v Praze pobývá měsíc po uzavření škol v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru jen zlomek studentů. Většinou jsou to cizinci nebo Češi, kteří v Praze pracují. Studentům, kteří z kolejí odjeli nebo se zapojili do dobrovolnických aktivit, pražské univerzity snížily kolejné nebo jim budou vracet peníze.

 • Senát začne jednat ve 14:00

  Od 14:00 zasedne horní komora parlamentu. V rámci pružného zavedení protikrizových opatření vlády do praxe rozhodne ve zrychleném řízení o první čtveřici Sněmovnou schválených zákonů. Jedná se o návrhy, které poslanci schválili přednostně v úterý v noci – o kompenzační bonus pro živnostníky, změnu v evidenci nezaměstnaných a některá opatření pro úřady práce v souvislosti s vyplácením dávek a příspěvků.