Hlavní obsah
Online

Bez roušky může do auta už celá rodina, úřady se zpřístupní lidem od 20. dubna

Tisková konference po jednání vlády. (Video: ČTK, ČTK)

9. 4. 6:38
aktualizováno • 9. 4. 21:48

V Česku je 5335 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. Dění kolem koronavirové pandemie sledujeme on-line.

Článek

- s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo v nemocnicích od začátku epidemie 104 lidí. Naopak 243 pacientů se podle údajů Ministerstva zdravotnictví uzdravilo.

- vláda ve čtvrtek prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebudou muset nosit roušky, stejně tak členové domácnosti jedoucí v jednom autě.

- poslanci v noci po 18 hodinách jednání schválili zákony spojené s koronavirovou epidemií. Ve čtvrtek je má projednat Senát.

- premiér Andrej Babiš v proslovu vysílaném třemi hlavními televizemi a Radiožurnálem vyzval Čechy, aby o Velikonocích dodržovali pravidla a zůstali doma. Následující dny budou podle Babiše klíčové, „zatím nemáme vyhráno,“ řekl.

 • Krajské hygienické stanice od státu obdrží 165 milionů na odměny

  Krajské hygienické stanice a zdravotní ústavy obdrží od státu 165 milionů korun. Peníze mají být zejména určeny na mimořádné odměny pro zaměstnance. U krajských hygien to vychází zhruba na 50 000 korun na osobu.

 • Senát odmítl samostatně řešit opatření vlády proti koronaviru

  Senát nebude na nynější schůzi schvalovat usnesení k vládním opatřením proti epidemii koronaviru s ohledem na prodloužení stavu nouze do konce dubna. Navrhoval to předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Pro návrh získal hlasy jen 14 ze 41 přítomných členů horní komory. Senátoři dnes chtějí přednostně projednat trojici zákonů souvisejících s epidemií, které v úterý přijala Sněmovna.

 • Vláda zařadila výrobce léčiv do režimu kritické infrastruktury

  Vláda rozhodla o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Na tiskové konferenci to po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Léčiva jsou podle něj strategickou komoditou. Do budoucna bude muset stát podle Vojtěcha pracovat na tom, aby na svém území farmaceutické firmy udržel, a nebyl tak závislý na dovozu.

 • Vláda schválila balíček na pomoc kultuře

  Vláda na pomoc kultuře zasažené opatřeními proti koronaviru uvolní přes miliardu korun. Nezávislé umění z toho dostane 440 milionů korun, na podporu regionální kultury půjde 300 milionů korun. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucí patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, dostanou z balíčku zatím 300 milionů korun.

 • Pracovníci ve zdravotnictví už nebudou mít zakázanou dovolenou

  Pracovníci ve zdravotnictví už nebudou mít zakázáno čerpat dovolenou po dobu nouzového stavu, který byl v Česku vyhlášen kvůli epidemii nového typu koronaviru. Vláda dnes s přihlédnutím k epidemiologické situaci podpořila zrušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které zákaz zavedlo, řekl novinářům po zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 • Armáda posílí policii o dalších 2 000 vojáků

  Vláda dnes rozhodla o zvýšení počtu vojáků vyčleněných ve prospěch policie o 2 000 až na 4 096 osob. Pomáhat budou po dobu nouzového stavu, uvedl na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Vláda dnes rozhodla o zvýšení počtu vojáků vyčleněných ve prospěch Policie ČR o 2 000, tedy na 4 096 osob. Toto nařízení je platné po dobu trvání nouzového stavu,“ uvedl Metnar. Dodal, že armáda pomáhá, kde je třeba, a bude v tom pokračovat.

 • Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády

  Vláda dnes obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové sféry. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Hlavním úkolem rady má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by také měla vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

 • V autě může být bez roušky celá rodina

  Řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebudou muset nosit roušky, stejně tak členové domácnosti jedoucí v jednom autě. O uvolnění povinnosti nosit v době epidemie koronaviru na veřejnosti přes ústa a nos roušky či jiné ochranné prostředky pro vybrané skupiny informoval po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimku dostali i autisté. Nosit roušku už podle dřívější úpravy opatření nemusejí také děti ve věku do dvou let.

 • Příští týden otevřou další obchody

  Příští týden budou otevřeny další obchody, jejich seznam doladí ministerstva průmyslu a zdravotnictví během Velikonoc. Po dnešním jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr dopravy i průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Pracovní tým podle něj nebude navrhovat uvolňování opatření podle oborů, ale podle velikosti ploch obchodů s přihlédnutím k tomu, do jaké míry se podaří eliminovat shlukování osob v provozovnách.

 • Vědci z ČVUT vylepšují roboty pro testování v Motole

  Roboty, kteří přispějí k rychlému a bezpečnému testování vzorků na koronavirus, dokončují výzkumníci na ČVUT. Roboti také dovedou využít nové testovací sady vyvinuté vědci v Česku. V laboratořích Fakultní nemocnice v Motole by mohli pracovat už o Velikonocích. V dnešní tiskové zprávě to uvedla mluvčí Fakulty elektrotechnické ČVUT Libuše Petržílková.

 • ČR může osvobodit od cel a DPH zdravotnický materiál

  Česká republika získala od Evropské komise souhlas s osvobozením od cla a daně z přidané hodnoty (DPH) zdravotnický materiál určený pro boj proti epidemii koronaviru, který země doveze ze zemí mimo EU a který rozdává zdarma nebo je dává nemocnicím. Osvobození platí zpětně od 30. ledna do konce července. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). MF požádalo o souhlas Komisi 24. března.

 • Poláci ilegálně překročili státní hranici

  Dnes dopoledne zajistili policisté v lese nedaleko hraničního přechodu Petrovice v Libereckém kraji dva Poláky. Muži ve věku 36 a 29 let v Trojzemí, kde se protínají hranice České republiky, Polska a Německa, nelegálně překročili hranice ze Saska přes takzvanou zelenou hranici. „Naše hlídka zpozorovala jejich vůz s polskou poznávací značkou a posádku ihned prověřila. Cizince jsme omezili na svobodě a nyní řešíme jejich předání do Polska. V této souvislosti komunikujeme s polskými kolegy,“ uvedla liberecká policejní mluvčí Ivana Baláková. Jaký trest jim v Polsku případně hrozí, neuvedla.

 • Praha vyzkouší ochranné masky od ČVUT

  Praha otestuje ochranné masky, které vymyslelo ČVUT a dají se vyrobit na 3D tiskárně. „V úterý po Velikonocích dáváme prvních 100 kusů na praktické vyzkoušení našim pracovníkům v první linii. Pokud se to osvědčí i po praktické stránce, tak do deseti dnů můžeme rozjet sériovou výrobu. Pak budeme moci tuto masku nabídnout každému Pražanovi,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

  MÁME TO!👍 Tohle je ochranná polomaska, kterou vyvinulo a otestovalo ČVUT. Na obličeji drží mnohem líp, než respirátory...

  Zveřejnil(a) Petr Hlubuček dne Čtvrtek 9. dubna 2020
 • Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna

  Vláda dnes prodloužila nouzový stav na území České republiky do 30. dubna. ČTK o tom informoval premiér Andrej Babiš. Termín v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Nouzový stav platí kvůli koronaviru od 12. března.

 • Vláda schválila humanitární pomoc pro některé země

 • V Thomayerově nemocnici by se covid-19 mohl léčit plazmou

  Na plicní klinice Thomayerovy nemocnice (TN) v Praze připravují dárce pro odběr krve s protilátkami proti nemoci covid-19. Až bude léčba plazmou povolena, bude vyzkoušena u prvních pacientů v TN. Nyní se pacienti nakažení novým koronavirem léčí například pomocí experimentálního léku Plaquenil. V TN je 21 nakažených pacientů. Dnes to nemocnice uvedla na svých webových stránkách.

 • Vojtěch územní karanténu Domažlicka nepředpokládá

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá vyhlášení územní karantény Domažlic kvůli epidemii koronaviru jako v případě Litovle a Uničova. Ministr to řekl dnes na tiskové konferenci. O případné pomoci se zvládáním epidemie v Domažlické nemocnici chce jednat s Fakultní nemocnicí v Plzni. Plošnou pracovní povinnost pro ambulantní lékaře na Domažlicku kvůli epidemii nemoci covid-19 nevylučuje, ale musí se o této možnosti poradit.

 • Hráči Viktorie Plzeň vozí obědy městským policistům

  Trenéři a vybraní hráči A-týmu plzeňského fotbalového klubu Viktoria vozí obědy z restaurace Klubovka a nealkoholické nápoje městským strážníkům. „Náš klub chtěl v aktuální nelehké situaci pomoci. Na základě úzké spolupráce s městem jsme se domluvili, že pomůžeme vyřešit stravování pro městské strážníky, kteří i v této době plní své úkoly a dennodenně se starají o naši bezpečnost,“ uvedl za management Viktorie Petr Chvojka.

  Foto: Viktoria Plzeň

  Hráči Viktorie Plzeň vozí obědy městským policistům.

Další články