Hlavní obsah
Online

Mrtvice i zánět mozku. Koronavirus může způsobit neurologické problémy

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

8. 7. 5:41
aktualizováno • 8. 7. 20:55

Od začátku vypuknutí pandemie se na celém světě nakazilo více než 11,8 milionu lidí. Nejvíce případů hlásí Spojené státy, Brazílie, Indie a Rusko. Vývoj dění ve světě sledujeme online.

Článek

Měli byste vědět:

- Experti z University College London (UCL) v novém výzkumu popisují, že koronavirus může způsobit neurologické komplikace, včetně mrtvice, poškození nervů a potenciálně fatálního zánětu mozku. Během výzkumu bylo zkoumáno 43 pacientů ve věku od 16 do 85 let. Mezi těmito pacienty vědci našli 10 případů „dočasné mozkové dysfunkce“ a deliria, 12 případů zánětu mozku, osm případů mrtvice a osm případů poškození nervů.

- Rakousko vydalo kvůli koronaviru varování před cestami do Rumunska, Bulharska a Moldavska. Lidé, kteří se při návratu z těchto zemí neprokážou negativním testem na koronavirus, budou muset do dvoutýdenní karantény, oznámil dnes kancléř Sebastian Kurz. Novinářům také podle agentury Reuters sdělil, že Rakousko zesílí kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem.

- USA hlásí rekordní přírůstek. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se za 24 hodin infekce potvrdila u více než 60 000 lidí. Byl tak překonán smutný ani ne týden starý rekord, kdy se v USA 3. července potvrdila nákaza u téměř 57 000 lidí. Rovněž Brazílie jako druhá nejpostiženější země hlásí prudký nárůst nakažených. V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45 000.

 • Bolsonaro užívá „Trumpův lék“

  U brazilského prezidenta Jaira Bolsonara se potvrdila nákaza koronavirem, hlava státu se tak podle svých slov léčí hydroxychlorochinem. V úterý prezident na svém Facebooku zveřejnil video, na kterém užívá lék sloužící jako antimalarikum a propagovaný jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem. „Dnes se cítím mnohem lépe, takže lék pravděpodobně zabírá,“ říká na videu Bolsonaro. Červnová studie však prokázala to, před čím varovali epidemiologové i lékaři po celém světě, a sice že hydroxychlorochin nemá ani preventivní, ani léčebné účinky na tuto koronavirovou nákazu. Podle výzkumu dokonce nemá silnější obranné účinky než placebo.

  - Eu tomei a Hidroxicloroquina e estou me sentindo muito bem. - Uma boa tarde a todos.

  Zveřejnil(a) Jair Messias Bolsonaro dne Úterý 7. července 2020
 • Podle WHO se koronavirus šíří vzduchem více, než se předpokládalo

  Světová zdravotnická organizace představila studii dokazující to, že se koronavirus šíří ve vzduchu ve větší míře, než se původně předpokládalo, uvádí deník The Guardian. Den poté, co skupina vědců uvedla, že svět podceňuje riziko přenosu ve vzduchu mezi lidmi, uvedl jeden z vyšších úředníků WHO, že se objevil „důkaz“ o vzdušném přenosu koronaviru. „Nelze vyloučit možnost vzdušného přenosu ve veřejných prostředcích – zejména za velmi specifických podmínek, v přeplněných, uzavřených a špatně větraných prostorech,“ uvedla Benedetta Allegranziová.

 • V Německu přibylo na 400 nakažených, stejně jako v úterý

  V Německu za poslední den přibylo 397 lidí, kteří se nově nakazili koronavirem. Je to zhruba stejně jako o den dříve, kdy bylo nových případů 390, píše ČTK. Celkový počet infikovaných v zemi překročil 197 000, 9 036 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo, z toho 12 za uplynulých 24 hodin. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha.

 • Varovné zprávy z Texasu a Kalifornie

  Americké státy Texas a Kalifornie zaznamenaly nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od začátku epidemie. V Texasu zdravotníci za 24 hodin odhalili přes 10 000 nových případů, v Kalifornii téměř 9 000. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Celkem už podle údajů deníku The New York Times počet infikovaných virem SARS-CoV-2 ve Spojených státech překročil tři miliony.

 • Rekordní bilance z USA: přes 60 tisíc nakažených

  V USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se za 24 hodin infekce potvrdila u více než 60 000 lidí. Byl tak překonán smutný, ani ne týden starý rekord, kdy se v USA 3. července potvrdila nákaza téměř u 57 000 lidí.

 • V Brazílii 45 tisíc nově nakažených. Mezi nimi i prezident

  V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45 000, což je dvojnásobek oproti předchozímu dni. Obětí viru přibylo 1 254, což je oproti předchozí denní bilanci, která činila 620 úmrtí, taktéž dvojnásobek. Informovalo o tom podle agentury Reuters brazilské ministerstvo zdravotnictví. Mezi nakaženými je nově i prezident Jair Bolsonaro.

  Jihoamerickou zemi s 210 miliony obyvatel postihla nákaza virem SARS-CoV-2 velmi citelně, od začátku epidemie se infekce prokázala u 1,6 milionu lidí, z nichž 66 741 zemřelo. To je nejvíce na světě po Spojených státech.

Sdílejte článek

Další články