Hlavní obsah
Online

Sněmovna schválila příspěvek pro OSVČ i odklad splátek úvěrů

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu a dalších zákonech v souvislosti s epidemií koronaviru. (Video: PSP)

7. 4. 6:12
aktualizováno • 7. 4. 22:52

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Dění kolem koronavirové pandemie sledujeme on-line.

Článek

Co byste měli vědět:

– Ministerstvo zdravotnictví eviduje 4 944 nakažených. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 172 lidí, naopak 88 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo.

– Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Poslanci schválili také balíček ekonomických zákonů. Mezi nimi například příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ nebo odložení splátek úvěrů.

– Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě onemocnění covid-19. Dění v zahraničí sledujeme ZDE

 • Nemáte plán, říká vládě opozice

  K jasnému plánu a komunikaci k občanům vyzývá i SPD Tomio Okamury a Občanská demokratická strana.

  Hnutí SPD Tomio Okamury avizovalo, že podpoří prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Okamura na plénu Sněmovny také podpořil k výstupu České republiky z Evropské unie.

  Podle předsedy ODS Petra Fialy vláda dluží jasný několikaměsíční plán, jak situaci dál řešit. I proto podle něj nelze nouzový stav bez konceptu prodlužovat.

 • Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz volného prodeje respirátorů FFP3

  Situaci podle něj teď řeší nařízené dodávky českých firem, které je vyrábějí přímo Ministerstvu zdravotnictví. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webu ministerstva. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 podle ministerstva potřebují lékaři, kteří pečují o pacienty nemocí s covid-19 pro procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby. Vláda v pondělí schválila usnesení, kterým nařídila třem výrobcům respirátorů, firmám Pardan, Moldex a Refil, přednostní zásobování Ministerstva zdravotnictví.

 • STAN: Prodlužme nouzový stav o 14 dní

  Šéf hnutí STAN Vít Rakušan vytkl vládě, že nová opatření oznamuje chaoticky a nekoordinovaně. Vyzval ji, aby do veřejnosti nevypouštěla mlhavé zprávy nebo výroky, které později jiný člen vlády vyvrátí.

  „Vždycky nahodile slyšíme, že se něco někde spustí,“ řekl s tím, že by vláda měla přijít s harmonogramem postupného rozvolňování pravidel, aby si lidé mohli plánovat další život.

  Prodloužení nouzového stavu by podle STAN mělo být schváleno nejvýše o dva týdny.

 • Mladá Boleslav zřídila kvůli koronaviru linku právní pomoci

  Lidé se mohou informovat například o pracovněprávní problematice, pronajmu bytů a nebytových prostor nebo o exekucích, uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková. Speciální linky zřídila kvůli koronaviru i další města. „Chceme lidem v této těžké době pomoci i tímto způsobem,“ uvedl primátor Raduan Nwelati (ODS). Linka na telefonním čísle 797 870 650 bude fungovat od pondělí do pátku od 7:00 do 19:00. Lidé, kteří na linku zavolají, sdělí svůj dotaz a kontaktní údaje. Dotaz se následně předá týmu právníků. „Právník se poté do 24 hodin ozve na daný kontakt a poradí, jak se chovat,“ uvedla Charousková.

 • Babiš: Nepůjdeme cestou promoření

  Andrej Babiš vyvrátil spekulace o tom, že by vláda změnila strategii z restriktivních opatření a svolila k promořování společnosti.

  „Jakmile se epidemie jednou dostane mimo kontrolu, už je téměř nemožné to ovládnout. Pravidla určuje virus. Experiment nechat virus šířit a izolovat pouze starší rizikovou skupinu zkoušela Velká Británie, Švýcarsko nebo Švédsko. My považujeme rizika za příliš vysoká, a půjdeme proto i dál cestou zpomalování jeho šíření,“ řekl ve Sněmovně premiér.

  Ten poděkoval všem, kdo dodržují opatření i bojují v první linii. Občanům slíbil, že jakmile bezprostřední riziko ustane, Česká republika se vrátí do běžného života, jaký tu byl před epidemií.

 • Sněmovna jedná o prodloužení nouzového stavu

  V 10:00 hodin ráno začala další schůze Sněmovny v režimu legislativní nouze. Jako první zákonodárci začali projednávat návrh na prodloužení nouzového stavu.

  Ten chce vláda prodloužit po 11. dubnu o dalších 30 dní, iniciativu schválil jednomyslně i Ústřední krizový štáb, kde svoje zástupce má i opozice. Některé opoziční strany s návrhem ale nesouhlasí, prodloužení chtějí zkrátit jen ve variantě o další dva týdny nebo do konce dubna.

  „Vláda vyhlásila nouzový stav z důvodu ohrožení zdraví kvůli prokázaní výskytu koronaviru na našem území. V tuto chvíli jsme přesvědčeni, že všechny podmínky vyhlášení nouzového stavu jsou naplněny i nadále,“ uvedl premiér Andrej Babiš s tím, že zdraví českých občanů je i dál v ohrožení. Do konce dubna by podle predikcí mělo být v Česku 15 tisíc nakažených, Babiš označil za prioritu rozložit promoření obyvatel v čase.

 • Školský výbor doporučil schválit úpravy ve zkouškách na VŠ

  Sněmovní školský výbor dnes doporučil poslancům schválit mimořádnou úpravu zákona, podle které by se přijímací zkoušky na vysoké školy mohly konat prezenčně nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy by je ale měly mít možnost organizovat i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Výbor zároveň podpořil úpravu, aby přijatí uchazeči mohli dodat maturitní vysvědčení dodatečně až 45 dnů po zápisu. Původní vládní návrh počítal s lhůtou 30 dnů. Vyplývá to z usnesení výboru na webu. Školy by podle návrhu také mohly prodloužit akademický rok a mohly by studentům odpustit poplatky za příliš dlouhé studium.

 • Piráti chtějí znát plán distribuce pomůcek či uvolňování omezení

  Pokud kabinet plán nepředloží na nynější schůzi Sněmovny, předloží Piráti usnesení, kterým požádají vládu o to, aby s ním do 20. dubna seznámila veřejnost. Strana také navrhne jednorázový příspěvek 15 000 korun pro lidi, kteří pracují na dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a odvádějí pojištění.

 • Na Vysočině otevřeli čtvrté místo pro odběry vzorků na covid-19

  Odběrové místo je už čtvrté na Vysočině. Průjezdový vyšetřovací stan, kam se i s autem dostavují pacienti doporučení lékaři a hygieniky, stojí na parkovišti před hlavní lůžkovou budovou. Od středy bude mít svoje odběrové místo i poslední z krajských nemocnic – ta v Novém Městě na Moravě na Žďársku, řekla její mluvčí Tamara Pecková. Dnes podle ní dostanou informace o postupu při testování všichni praktičtí lékaři. V pondělí se školilo šest pracovnic, které budou odběry dělat, čtyři zdravotní sestry a dvě medičky. Dobrovolníci posílí i odběrový tým v Pelhřimově.

 • V Libereckém kraji poprvé nepřibyl žádný nakažený

  V Libereckém kraji zůstal počet potvrzených případů nemoci covid-19 na 156. Od pondělního večera nepřibyl nikdo. O jednoho na osm ale stoupl počet hospitalizovaných v Liberci. „Dva byli přijati a jeden propuštěn,“ uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Jeden pacient je umístěn na ARO a sedm na infekčním oddělení. V kraji se zatím uzdravili tři lidé, nikdo nezemřel.

 • Petice požaduje otevření škol až v září

  Internetová petice, kterou během prvního dne podepsalo 17 000 lidí, navrhuje otevřít školy až v příštím školním roce. Petenti se bojí šíření nákazy covid-19. „Jak jistě víte, školy v ČR navštěvuje přes jeden milion žáků. Tito žáci se každé ráno a odpoledne přepravují z domovů do školy a velká část k tomu využívá MHD. Z důvodu velkého zaplnění autobusů v inkriminované časy je v nich mezi lidmi velmi malý rozestup a šíření nebezpečného viru je tak velmi snadné. Navíc MHD často využívají k přepravě i senioři, tedy skupina obyvatel, pro kterou je tento vir obzvláště nebezpečný,“ píše se v petici. Podle jejího textu se navíc mohou od sebe navzájem nakazit děti ve škole.

 • Foldyna se zařadil do šiku SPD

  Bývalý člen poslaneckého klubu ČSSD Jaroslav Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu SPD. Oznámil to předseda strany Tomio Okamura. Do strany samotné Foldyna nevstoupil, a uůstává tak bez politické příslušnosti. SPD dnes podpoří vládní návrh na prodloužení nouzového stavu.

 • Komunisté podpoří vládní návrh na prodloužení nouzového stavu

  Komunisté ve Sněmovně podpoří prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Předseda KSČM Vojtěch Filip to vysvětlil tím, že na termín je navázána většina ekonomických opatření, která vláda kvůli koronavirové epidemii přijala. Komunisté ale nevylučují další prodloužení nouzového stavu tak, aby v případě zhoršení epidemiologické situace bylo možné v opatřeních pokračovat. Kvůli vyhodnocení situace a opětovnému prodloužení stavu nouze by se podle Filipa před koncem dubna mohla Sněmovna znovu sejít.

 • Ministerstvo napočítalo 80 mrtvých a 4 828 nakažených

  Vyplývá to z aktualizovaných dat na stránkách ministerstva zdravotnictví. Celkový počet provedených testů je 91 247 a počet uzdravených osob 127.

 • Koncem května má být remdesivir pro 140 000 pacientů

  Americká společnost Gilead chce mít na konci května experimentální lék na covid-19 remdesivir přibližně pro 140 000 pacientů po celém světě. Počet dávek pro Česko bude teprve určen na základě výskytu, závažnosti a dopadů onemocnění, řekl Právu zástupce firmy Gilead Pavel Březina. Léčbu remdesivirem mají poskytovat dvě pražské a jedná brněnská nemocnice. V Česku zatím léčbu absolvoval jeden pacient ve Všeobecné fakultní nemocnici.

 • Promořování populace není namístě, zní z ČSSD

  Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky není promořování populace nemocí covid-19 namístě, protože by přineslo řadu mrtvých. Řekl to před jednáním Sněmovny.

 • V Náchodě obnovili provoz rouškomatu, vydává v pracovní dny

  Rouškomat u městského úřadu bude fungovat v pracovní dny v době od 8:00 do 18:00, o velikonočním prodlouženém víkendu bude mimo provoz. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Kapacita náchodského rouškomatu je 900 kusů, tedy 270 balení po dvou a 90 po čtyřech kusech, pracovníci městského úřadu je doplňují několikrát za den. Cena jedné jednorázové roušky vychází v automatu na pět korun, odběr je omezen maximálně na pět balení po dvou nebo čtyřech kusech na osobu.

 • Ani lidovci nepodpoří prodloužení nouzového stavu o celý měsíc

  Po 30. dubnu jsme připraveni jednat o dalším prodloužení, řekl za KDU-ČSL Vít Kaňkovský. Lidovci zatím podpoří prodloužení pouze o 14 dní. KDU-ČSL také chce příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na vedlejší činnost alespoň 12 500 korun, tedy polovinu jednorázového příspěvku navrženého vládou pro ostatní OSVČ. Lidovci připravili pozměňovací návrh, řekl na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny jejich předseda Marian Jurečka.