Hlavní obsah
Online

Sněmovna schválila příspěvek pro OSVČ i odklad splátek úvěrů

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu a dalších zákonech v souvislosti s epidemií koronaviru. (Video: PSP)

7. 4. 6:12
aktualizováno • 7. 4. 22:52

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Dění kolem koronavirové pandemie sledujeme on-line.

Článek

Co byste měli vědět:

– Ministerstvo zdravotnictví eviduje 4 944 nakažených. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 172 lidí, naopak 88 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo.

– Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Poslanci schválili také balíček ekonomických zákonů. Mezi nimi například příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ nebo odložení splátek úvěrů.

– Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě onemocnění covid-19. Dění v zahraničí sledujeme ZDE

 • O ošetřovné požádalo zatím 23 800 zaměstnanců a 41 400 OSVČ

  Žádosti o ošetřovné kvůli uzavření škol poslalo ministerstvu průmyslu zatím zhruba 41 400 živnostnic a živnostníků. Sociální správu o dávku pak požádalo 23 800 zaměstnanců, kteří museli zůstat doma s potomky a staršími či postiženými členy rodiny. ČTK to dnes řekly mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová a České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová.

 • Lukl zůstane předsedou Svazu měst a obcí, rozhodlo grémium svazu

  Starosta Kyjova na Hodonínsku František Lukl zůstane předsedou Svazu měst a obcí. V tiskové zprávě to za svaz uvedl Pavel Růžička. Lukl nabídl rezignaci kvůli kritice, která se o víkendu objevila po zveřejnění fotografie z jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Lukl se schůzky zúčastnil. Grémium svazu nabídku rezignace nepřijalo a vyjádřilo Luklovi podporu.

 • Testy zaměstnanců prostějovského domova seniorů jsou negativní

  Výsledky odběrů u osmi zaměstnankyň Domova seniorů v Prostějově, které byly v kontaktu s klientkou nakaženou koronavirem, jsou negativní. ČTK to řekl ředitel domova Zdeněk Libíček. Pracovnice domova zůstanou podle něj v zaměstnání až do pondělí, pak se na další dva týdny kvůli epidemiologickým opatřením vymění s druhou směnou. V neděli měla pozitivní výsledek na nákazu koronavirem devadesátiletá klientka. Seniorka nese podle ředitele situaci těžce především po psychické stránce. Nemůže totiž opouštět kvůli izolaci v karanténě pokoj, pracovníci domova jsou s ní v kontaktu pouze v ochranných oblecích.

 • V pondělí večer zemřel pacient s covid-19 narozený v roce 1978

  V pondělí pozdě večer zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) pacient s nemocí covid-19 narozený v roce 1978. Příčinou jeho úmrtí bylo krvácení do mozku při zánětu srdce, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. V Česku bylo k dnešnímu ránu oznámeno 80 pacientů nakažených novým typem koronaviru, kteří zemřeli v nemocnicích. „Bezprostřední příčinou jeho úmrtí nebyla nákaza covid-19, byť ji vyšetření u něj potvrdilo. Pacient byl hospitalizovaný na III. interní klinice VFN,“ uvedla Heřmánková. Zemřelý muž, ročník 1978, je jednou z pěti obětí nemoci covid-19, které jsou mladší 49 let. Za pondělí přibylo dalších pět úmrtí, ve všech případech šlo o lidi starší 60 let.

 • Sněmovna jedná bez přerušení

  Schůze se přerušovat nebude, poslanci se na tom nedohodli. O prodloužení nouzového stavu se proto jedná i dál.

  Část vlády ale v sále chybí i přes upozornění opozice. Absentuje vicepremiér Hamáček i premiér Andrej Babiš.

 • Prospěšným organizacím hrozí vracení dotací

  Řada z nich totiž nebude moci cíle projektů, na které peníze od ministerstev, krajů a obcí dostávají, naplnit. Týká se to třeba poskytovatelů sociálních služeb, kteří pomáhají potřebným. ČTK to sdělila Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO). O úpravě projektů chce jednat se zástupci resortů a krajů. Podle asociace by problém mohly mít třeba azylové domy, které nepřijímají nové žadatele a nejspíš nenaplní požadavky na počty klientů. Podobné je to i u rehabilitací po vážných úrazech, víkendových pobytů dětí či školení znevýhodněných pracovníků.

 • Přerušme schůzi, dokud nepřijde vláda, vyzývá TOP 09

  „Hlasujme o přerušení schůze, dokud tady členové vlády nebudou. Protože zjevně to prodloužení nouzového stavu tak důležité nebude, když tady chybí premiér, ministr vnitra i ministr zdravotnictví,“ řekla na plénu Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

  Kabinet Andreje Babiše totiž po zahájení schůze po polední přestávce ve 14:15 v sále chybí.

  Jan Hamáček přišel poslancům odpovědět a řekl, že kvůli vzájemnému nepromoření mohou poslanci sledovat jednání Sněmovny i z kanceláří.

  „Stačí tady tři klíčoví členové vlády. Vznášíme tu otázky, na které nezaznívají odpovědi. Snad vedeme nějaký dialog,“ reagovala Pekarová Adamová.

 • V Alzheimercentru Ostrava je 31 nakažených koronavirem

  V Alzheimercentru Ostrava se potvrdila nákaza novým koronavirem u 23 klientů a osmi zaměstnanců. Na výsledky testů některých klientů zařízení ještě čeká. Většina nakažených klientů nemá žádné příznaky onemocnění. Péči o ně zařízení zatím zvládá, řekla dnes ČTK za centrum Martina Svobodová. V pátek byla jedna z klientek centra převezena kvůli jiným zdravotním problémům do nemocnice. V zařízení pak zdravotníci odebrali vzorky od 77 klientů a 70 zaměstnanců. Výsledky testů zaměstnanců už má zařízení k dispozici všechny, u klientů ještě testování podle Svobodové nebylo kompletně dokončeno. Údaj, jaký objem vzorků se ještě zpracovává, zařízení nemá k dispozici.

 • Ministerstvo povolilo v nemocnicích používat hydroxychlorochin

  Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva německého výrobce Merckel. Bude se podávat v nemocnicích pacientům s nemocí covid-19. Rozhodnutí o povolení užívání léku na osm měsíců zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Jde o lék se stejnou účinnou látkou jako Plaquenil, který je v Česku registrovaný a jehož předepisování ministerstvo 22. března omezilo. Nově povolený lék je vázán na lékařský předpis a musí být dodáván jenom do zařízení lůžkové péče, která zajišťuje léčbu hospitalizovaných pacientů s prokázaným onemocněním covid-19.

 • Praha chce umožnit obchodníkům prodávat zdarma na chodnících

  Vedení Prahy zamýšlí poskytnout obchodníkům bezplatně chodníky před provozovnami, aby na nich mohli prodávat. Zachovat by museli bezpečný průchod po chodníku a místo po sobě uklidit a vyčistit. Obchodníci by pouze odeslali žádost o zábor prostranství, která by okamžikem odeslání byla schválena. Restauračních zahrádek by se opatření netýkalo. ČTK to dnes sdělila Julie Kochová, mluvčí Prahy Sobě, která v Praze vládne spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN). Hlavní město již podnikatelům na dobu, kdy platí opatření proti koronaviru, odložilo splátky nájmů, odpustilo penále z prodlení jeho platby a chystá se jim také krýt úvěry.

 • Pardubice vyhradily 24 bytů pro karanténu lidí bez přístřeší

  Pardubice vyhradily 24 bytů v prázdném bytovém domě u nádraží pro lidi, kteří musí být v karanténě kvůli nemoci covid-19 nebo ji už dostali, ale nemají se kam uchýlit. Slouží bezdomovcům, ale například i těm, kteří byli vykázáni z bydliště kvůli domácímu násilí, ale potřebné místo pro dočasnou izolaci jim chybí. Každý může obývat samostatný pokoj se základním vybavením, dům má dva vchody, řekl ČTK mluvčí magistrátu Radim Jelínek.

 • Desetina účastníků online testu na covid-19 má vážné symptomy

  Desetina z více než 55 000 lidí, kteří si na internetu vyplnili indikativní test na covid-19, vykazovala závažné příznaky onemocnění. Zhruba 53 procent lidí bylo naopak bez symptomů. Test, který vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO) i českého Ministerstva zdravotnictví, byl spuštěn v rámci iniciativy spojujemecesko.cz. Stane se také součástí aplikace Záchranka, proto by se v následujících dnech mohla dostat minimálně k milionu uživatelů. Uvedly to firmy podílející se na vývoji testu. Cílem testu je nejen pomoci lidem správně vyhodnotit příznaky možné nemoci a pomoci s dalším postupem, ale také uchránit přetížené zdravotníky před zbytečným náporem lidí. Test je na koronavirustest.online a rovněž na stránkách Seznam.cz.

 • Schůze je přerušena do 14:15

  Poslanci dosud i dál diskutovali o prvním bodě dnešní agendy – prodloužení nouzového stavu. Opozice prostoru pro diskuzi využila i ke kritice jednotlivých rozhodnutí vlády, včetně kritiky některých ustavených pracovních skupin.

  Jednání Sněmovny bylo od 13. hodiny přerušeno kvůli polední přestávce, poslanci budou v rozpravě pokračovat od 14:15.

 • Zástupci knižního trhu chtějí po vládě miliardu na záchranu

  Knihkupci očekávají letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru pokles obratu nejméně o 30 procent. Knižní trh podle nich ztratí až tři miliardy. Po vládě proto chtějí miliardu korun, která by měla oboru pomoci. Suma podle nich odpovídá tomu, čím knižní trh do státního rozpočtu ročně přispívá. Podle knihkupců a nakladatelů hrozí redukce počtu vydaných titulů za rok ze současných 15. 000 až na třetinu, knihy se podle nich mohou také zdražovat. V tiskové zprávě to dnes uvedl Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Svaz sdružuje přes 150 velkých i malých knihkupců a nakladatelů, prohlášení podepsali i největší tuzemští nakladatelé a distributoři. Jde o několikátou výzvu vládě, která upozorňuje na to, že zejména zavřená kamenná knihkupectví, a tedy téměř nulový odbyt knih mohou celý obor na dlouho poznamenat.

 • Většina žádostí v programu Antivirus je neplatná

  První den od spuštění programu Antivirus evidovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí zhruba 4 tisíce žádostí. Jen 30 procent z nich ale bylo platných. „Zaměstnavatelé nejčastěji opomenou vyplnit bankovní spojení nebo elektronický podpis. Při špatném vyplnění formuláře kontaktují žadatele úředníci. Na stránkách MPSV je k dispozici videonávod pro správné vyplnění formuláře,“ uvedla mluvčí resortu Kristýna Křupková.

 • Daňová komora chce možnost žádat o příspěvek e-mailem

  Komora daňových poradců chce, aby o navrhovaný jednorázový příspěvek 25 000 korun určený osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), bylo možné žádat prostřednictvím elektronické pošty. Mělo by to zabránit tomu, aby především živnostníci a další dotčené profese museli chodit osobně podávat žádosti na finanční úřady. Komora to dnes uvedla v tiskové zprávě.

 • Ve sněmovním sále chybí většina členů vlády

  Dvě a půl hodiny od začátku schůze Sněmovny se stále diskutuje o možnosti prodloužit nouzový stav - členové vlády už ale ve Sněmovně chybí.

  „Mrzí mě, že tady z členů vlády zůstal už jen ministr zdravotnictví pan Vojtěch,“ apeloval na členy kabinetu šéf Pirátů Ivan Bartoš.

 • Liberecká nemocnice zřejmě přestane přijímat roušky od lidí

  Liberecká nemocnice zřejmě přestane od středy přijímat od lidí roušky, jež od nich dostává darem. Naopak jí chybí ochranné overaly používané při odběrech u lidí s podezřením na nákazu koronavirem. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. U dalších ochranných pomůcek má největší nemocnice v kraji zásoby na týdny, obdobně jsou na tom další nemocnice v kraji. V anketě ČTK se jejich zástupci shodli, že jen na dodávky od státu nelze spoléhat.

Další články