Hlavní obsah

V Egejském moři bylo nalezeno 58 antických a byzantských vraků

V Egejském moři našli badatelé vraky 58 lodí.Video: Reuters

 

Reklama

Tým badatelů už v roce 2015 ohlásil, že toho roku narazil na 22 vraků. A nyní mají podvodní archeologové za to, že pod vodou se skrývají další lodě.

Článek

Podmořští archeologové nalezli ve vodách řeckého souostroví Fourni v Egejském moři 58 vraků převážně antických a byzantských lodí. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž se patrně jedná o nejhustší nalezenou koncentraci vraků ve Středomoří. Na většině z lodí našli potápěči náklad amfor. Lodě podle odborníků vyprávějí úžasný příběh o tom, jak náklad putoval přes Egejské, Středozemní a Černé moře.

Souostroví Fourni leží ve východní části Egejského moře, první vraky pocházejí z antického Řecka a ty nejmladší lodě se potopily ve 20. století. Většina z vraků ale pochází z antického Řecka, Říma a z období byzantské říše, kterou v roce 1453 vyvrátili osmanští Turci.

Lady Lex je na světě. Zakladatel Microsoftu našel vrak americké válečné lodi.Video: Reuters

„To nadšení nedokážu ani popsat. Bylo to prostě něco neuvěřitelného. Věděli jsme, že jsme narazili na něco, co se ocitne v učebnicích dějepisu,“ řekl podvodní archeolog Peter Campbell z RPM Nautical Foundation, neziskové organizace, která se zabývá podmořskou archeologií a vzděláváním. Výzkum u souostroví Fourni vedou řecké úřady.

Tým badatelů už v roce 2015 ohlásil, že toho roku narazil na 22 vraků. A nyní mají podvodní archeologové za to, že pod vodou se skrývají další lodě. Lodě a jejich náklad plasticky zachycují, jak se zboží pohybovalo na cestách z Černého moře, Řecka, poloostrova Malá Asie, Itálie, Sicílie, Kypru, Egypta a severní Afriky.

Archeologové už z lodí vyzdvihli 300 starožitností, převážně amfor, díky čemuž vědci získali vzácný náhled do toho, odkud a kam se ve Středozemním moři převáželo zboží.

„Devadesát procent lodí, které jsme nalezli u souostroví Fourni, převáželo náklad amfor,“ uvedl řecký vedoucí celého projektu. „V amforách se v antice převáželo hlavně tekuté a polotekuté zboží, převážně víno, olej, rybí omáčka a snad i med,“ dodal. Rybí omáčka z oblasti Černého moře byla podle něj obzvlášť drahou komoditou.

Exkluzivně k vraku Titaniku. Nová atrakce sáhne turistům hluboko do kapsy.

Množství potopených lodí odborníci připisují hlavně počasí. Souostroví, kde posádky obvykle strávily noc, než se vydaly dál, později také sloužilo jako stanoviště pirátů.

Stav lodí se různí. Zpravidla jsou vraky, které leží hlouběji než 40 metrů pod hladinou, ve velmi dobrém stavu. Ty v hloubce 60 metrů jsou takřka netknuté, tvrdí archeologové.

Reklama

Doporučované