Hlavní obsah

V Hongkongu zadrželi 80 kilogramů nosorožčích rohů. Stály by 46 milionů korun

8. 4. 2019

Hongkongské úřady objevily přes 80 kilogramů pašovaných nosorožčích rohů. (Video: Seznam.cz)

Roby byly v zásilce, která byla deklarovaná jako automobilové díly. Hongkong je jedním z hlavních tranzitních bodů. Dodávky většinou směřují na pevninskou Čínu.

Článek

Hongkongské úřady zabavily 82,5 kilogramu nosorožčích rohů v celkové hodnotě převyšující dva miliony amerických dolarů – částka odpovídající téměř 46 milionům korun. Jde o největší množství rohů, jaké se na tomto Čínou kontrolovaném území podařilo zabavit za posledních pět let. Informoval o tom zpravodajský server Channel NewsAsia.

Kontraband objevili celníci v kontejneru, který připlul z Jihoafrické republiky a byl deklarován jako „automobilové díly“. Rentgen ale odhalil podezřelý obsah.

Letos už hongkongské úřady zabavily 40 kilogramů nosorožčích rohů, 8,3 tuny šupin luskounů a více než 1 000 sloních klů. Bývalá britská kolonie je jedním z hlavních tranzitních bodů pro nelegálně pašovaná zvířata či části jejich těl. Přes Hongkong proudí vše od žraločích ploutví a částí těl tygrů až po nosorožčí rohy a slonovinu. Cílovou destinací je obvykle pevninská Čína.

Většina těchto zásilek je určená pro využití v čínské tradiční medicíně. Například nosorožčí rohy údajně léčí cokoli od rakoviny až po kocovinu, přestože je tvoří pouze zrohovatělý keratin – tedy stejná látka, jaká je například v lidských nehtech.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.