Hlavní obsah

V kauze čínského dopisu pro Kuberu kancléř zákon neporušil, rozhodli žalobci

Jaroslav Kubera dostal dopis pár dní před svou smrtí.

Reklama

22. 7. 2020 12:45

Státní zastupitelství odložilo podnět organizace Transparency International, která nechala prověřit, zda hradní kancléř Vratislav Mynář nespáchal trestný čin.

Článek

Vyšetřovatelé rozhodli, že v případě dopisu čínského velvyslanectví, který během letošní lednové schůzky na Hradě dostal od prezidenta Miloše Zemana bývalý šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS), nikdo zákon neporušil.

Ambasáda v něm Kuberu varovala před jeho plánovanou schůzkou na Tchaj-wan. Podle dokumentu by Senát i podnikatelé za účast na této misi „zaplatili“.

Pár dní poté, co Kubera tento dopis dostal, náhle zemřel. A dodnes nejsou známy některé okolnosti vzniku tohoto dokumentu. Jak psala některá média: za dopisem stojí hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten to ale důrazně odmítá.

V této souvislosti se s podnětem na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 obrátila organizace Transparency International.

Chtěla po vyšetřovatelích, aby vznik dopisu prověřili. Měli se zabývat tím, zda Mynář nespáchal trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

„Jako představitel Kanceláře prezidenta republiky u představitelů Velvyslanectví Čínské lidové republiky inicioval vznik dokumentu, který byl nebo měl být použit k ovlivnění výkonu funkce tehdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery, což mu mohlo způsobit jinou závažnou újmu, ale především mohlo zajistit neoprávněný prospěch jak samotnému Vratislavu Mynářovi, tak dalším osobám ve vztahu k jejich podnikatelským aktivitám,“ uvedl v podnětu šéf Transparency International David Ondráčka.

Jenže nejdříve žalobci z Prahy 1 a poté i Městské státní zastupitelství v Praze případ odložili. Podle nich tedy ke spáchání trestného činu nedošlo.

„Pokud kancléř Mynář skutečně navštívil Velvyslanectví Čínské lidové republiky, ať už s vědomím prezidenta republiky, či nikoliv, a projevil přání ohledně vypracování zmíněného dokumentu, přičemž stěží si lze představit, že by čínští diplomaté k tomuto přistoupili, aniž by byl souladný s jejich vlastními zájmy, jedná se o krok politického charakteru postrádající jakýkoliv trestněprávní rozměr,“ zdůvodnila žalobkyně Táňa Dočekalová.

Podle právníka Transparency International Petra Leyera je zdůvodnění státního zastupitelství povrchní.

„Akcentuje jen argumenty proti spáchání trestného činu a velmi banálně celé jednání uzavírá jako jakési standardní politické hry, což samozřejmě neprospívá právní jistotě,“ uvedl Leyer.

Navzdory zmíněnému dopisu se návštěva českých politiků na Tchaj-wanu uskuteční.

Kuberův nástupce v čele Senátu Miloš Vystrčil letos v červnu potvrdil, že tam pojede od 30. srpna do 5. září.

„Na Tchaj-wan pojedu a důvody jsou dva. Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska rozvoje naší země. Druhý důvod je vnitrostátní, do ČR se vrací základní střet mezi hodnotami, jako je svoboda, nezávislost a demokracie, a mezi něčím, co jsem nazval počítáním grošů,“ uvedl Vystrčil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované