Hlavní obsah

V Libanonu se po devíti letech opět volí, parlament nejspíš ovládne Hizballáh

Výsledky voleb v Libanonu mají být známy v noci z neděle na pondělí. (Video: AP)

 

Reklama

6. 5. 2018 15:32

Občané Libanonu rozhodují o směřování země v prvních veřejných volbách od roku 2009. Přestože se nečeká výrazná změna poměru sil, zemi postižené válečnými konflikty v blízkovýchodním regionu by volby mohly přinést politickou a ekonomickou stabilitu.

Článek

Délka volebního období by se měla vrátit na čtyři roky, jak tomu bylo při posledních parlamentních volbách. Parlament si v roce 2013 prodloužil volební období na více než dvojnásobek kvůli občanské válce v sousední Sýrii a připravované změně volebního zákona.

Libanonská šíitská strana Hizballáh ve volbách posílí své zastoupení v parlamentu. Napsala to agentura Reuters, podle níž se tím potvrdí rostoucí vliv Teheránu v Libanonu. Írán je spojencem Hizballáhu a společně s Ruskem bojují v syrské válce po boku tamního režimu.

Naproti tomu hnutí Budoucnost sunnitského premiéra Saada Harírího a jeho spojenců ve volbách, které budou první za devět let, ztratí. Přesto se očekává, že Harírí bude znovu sestavovat příští vládu.

Tento předpokládaný volební výsledek potvrdí nejenom vzestup Hizballáhu a jeho spojenců, ale také slábnoucí vliv Saúdské Arábie, která kdysi měla v Libanonu silné slovo.

Hizballáh slibuje v programu boj proti Izraeli a v USA je na seznamu teroristických skupin. Podle předpovědí dosáhnou Hizballáh a kruhy kolem něj nadpoloviční většiny, ale ne dvou třetin křesel, což by jim umožnilo prosadit zásadní rozhodnutí včetně ústavní změny.

Libanonský parlament - Národní shromáždění - má 128 křesel. V minulých volbách z nich 71 získala protisyrská koalice Spojenectví 14. března spojená s Harírím. Spojenectví 8. března, což byly prosyrské skupiny a Hizballáh, obsadilo 57 křesel.

Tentokrát se hlasuje podle nového volebního zákona, který změnil volební okrsky a zavedl proporční systém. Počet poslaneckých mandátů je rozdělen podle kvót pro jednotlivé náboženské a etnické skupiny.

Podle analytiků citovaných Reuters bude Harírího skupina stále největším sunnitským blokem v parlamentu, avšak čelí náporu nejenom příznivců Hizballáhu, ale také bohatých podnikatelů, kteří kandidují jako nezávislí. Klíčovým okrskem je pro sunnity západní Bejrút, považovaný za domovinu Harírího příznivců.

Harírí získal politickou pozici po vraždě svého otce a bývalého premiéra Rafíka Harírího v roce 2005. Zvláštní tribunál OSN z atentátu obvinil pět členů Hizballáhu, který ale účast na útoku popírá.

Volební místnosti jsou otevřené mezi 6:00 SELČ a 18:00 SELČ. Neoficiální výsledky by měly být známy v noci na pondělí. Podle tradičního klíče se musí stát předsedou parlamentu šíita, prezidentem maronitský křesťan a premiérem sunnita. Očekává se, že křeslo předsedy parlamentu si udrží Nabí Barrí. Prezidentem je Michel Aún a premiérem bude podle prognóz jmenován znovu Harírí. Ten už řekl, že nová vláda musí být sestavena rychle, aby mohla prosadit ekonomické reformy, které chtějí dárcovské země. Libanon se musí vypořádat s vysokým zadlužením, které činí přes 150 procent HDP.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované