Hlavní obsah

V Moskvě zemřel dvojitý agent z dob studené války George Blake

Foto: Profimedia.cz

George Blake se svou matkou v roce 1953.

Reklama

26. 12. 2020 12:50

Ve věku 98 let zemřel George Blake, někdejší britský špion, který předával informace Sovětskému svazu. Odhalen byl v roce 1961 a odsouzen ke 42 letům vězení, podařilo se mu však uprchnout do Ruska, kde strávil zbytek života.

Článek

Informaci přinesly ruské agentury. „Dnes odešel legendární člen zpravodajských služeb… George Blake. Upřímně miloval naši zemi a obdivoval úspěchy našich lidí za druhé světové války,“ citovala agentura TASS šéfa ruské civilní rozvědky SVR Sergeje Ivanova.

Blake se narodil v roce 1922 v Rotterdamu pod jménem George Behar. Jeho otec byl španělský Žid, který během první světové války bojoval v britské armádě a později získal britské občanství. George ještě jako nezletilý působil v protinacistickém odboji a posléze se přestěhoval do Anglie. V roce 1944 začal pracovat v holandské sekci britské rozvědky MI6. Po válce z pověření Británie shromažďoval v Soulu informace o ruském Dálném východě, když však na Korejském poloostrově v 50. letech propukl konflikt, byl zajat a poslán do pracovního tábora. V zajetí si prý uvědomil, že „budoucnost světa se pojí se Sovětským svazem a komunismem“, a nabídl své služby sovětským rozvědkám.

V rozhovoru pro BBC v roce 1990 Blake řekl, že odhaduje, že zradil více než 500 západních agentů, popřel však domněnky, že 42 z nich v důsledku jeho činů přišlo o život. Jeho prozrazení napomohl polský důstojník tajné služby Michael Goleniewski, který v roce 1959 přeběhl na Západ se svou milenkou a přinesl podrobnosti o sovětském Blakeově působení, píše BBC.

KGB poskytl stovky jmen tajných agentů a pověděl jim o existenci tunelu ve východním Berlíně, který Západ využíval ke špionáži. Po prozrazení byl v roce 1961 v Británii odsouzen ke 42 letům vězení, v říjnu 1966 se mu však za pomocí dalších tří mužů podařilo z londýnské věznice Wormwood Scrubs uprchnout a následně se přes kanál La Manche a Východní Německo dostat až do Moskvy.

Blake je autorem pamětí No Other Choice (Není jiné volby), o jeho útěku vyšla též kniha The Blake Escape: How we Freed George Blake - and Why (Blakeův útěk: Jak jsme osvobodili George Blakea a proč) autorů Michaela Randlea a Pata Pottlea. V Rusku byl Blake považovaný za hrdinu, v roce 2007 dostal od prezidenta Vladimira Putina Řád přátelství. Svých činů nikdy nelitoval, připomněla agentura AFP. V úvodu Blakeovy knihy Transparent Walls z roku 2006 pak ředitel Služby vnější rozvědky Sergej Lebedev uvedl, že Blake „i přes svůj vysoký věk stále hraje aktivní roli v záležitostech tajné služby“, píše server Rádio Svobodná Evropa.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované