Hlavní obsah
Online

Vláda povolila sportování bez roušek a otevření dalších obchodů

TK po jednání vlády. (Video: ČTK, ČTK)

6. 4. 6:23
aktualizováno • 6. 4. 22:18

Vláda uvolnila některá opatření. Lidé, kteří sportují venku, už od úterý nebudou muset mít roušku. Musí však od ostatních dodržovat odstup dva metry. Od čtvrtka budou moci mít otevřeno například hobbymarkety.

Článek

Vláda povolila všem individuálním sportovcům, že od úterý 7. dubna už nemusejí v přírodě a na venkovních sportovištích nosit roušky, mají jen dodržovat odstup od ostatních. Také se otevírají sběrny a kompostárny, od čtvrtka pak hobbymarkety, železářství a prodejny a opravny jízdních kol. Obchody však musejí dodržovat přísná hygienická opatření. Částečně se po 14. dubnu otevřou i hranice pro určitý druh bezodkladných cest do zahraničí, například pro služební cesty. Pro pendlery se zatím nic nemění.

Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chtějí kontrolovaně promořit českou populaci koronavirem. Proti je ale premiér a ministr vnitra. „Nejsme schopní tu epidemii zcela zastavit. Chceme se pokusit řídit promořování tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření nemoci,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Roman Prymula chce otestovat 17 tisíc lidí a podle výsledků kontrolované šíření nemoci řídit.

Podle premiéra Andreje Babiše má jít ale Česko cestou tzv. Chytré karantény, promořování populace koronavirem považuje za příliš riskantní. Ministr vnitra Jan Hamáček zase varoval, že z tohoto kroku není cesty zpět.

Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v neděli zvýšil o 115 po sobotním nárůstu o 282. Výrazně ale klesl počet testovaných. Celkem je v Česku 4735 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.

S koronavirem zemřelo už 78 lidí, vyléčilo se 121 pacientů. V nemocnicích jsou zhruba čtyři stovky lidí. U 84 z nich má onemocnění těžký průběh.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Krnovská nemocnice preventivně testuje zaměstnance

  Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku chce prostřednictvím rychlotestů otestovat postupně všech svých 800 zaměstnanců. Chce tak odhalit případné bezpříznakové nosiče nákazy covid-19. „Nemocnice v rámci časové kapacity začala postupně testovat všechny své zaměstnance, abychom měli jistotu, že nikdo není bezpříznakovým nosičem. Jde ryze o preventivní opatření,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

 • Sezona otáčivého hlediště v Krumlově se ruší

  Jihočeské divadlo ruší letošní sezonu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Důvodem je nejasná situace kolem koronaviru. Sezona měla začít 3. června a nabídnout 86 představení.

 • Kovy glosuje projev královny a českého prezidenta

 • Policie vyšetřuje hejtmana Bernarda kvůli šíření koronaviru

  Plzeňská policie vyšetřuje krajské radní, úředníky i hejtmana, zda se nedopustili šíření nakažlivé nemoci, napsal server iDnes.cz. Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard v pátek oznámil, že má pozitivní test, už předtím byl ale v karanténě kvůli nakažení jedné radní a svého náměstka. Jak informovaly Seznam Zprávy, první test u Bernarda vyšel negativně. Nákazu prokázal až druhý test, který si hejtman nechal udělat, když se u něj – jak tvrdí –  objevily příznaky až po skončení karantény. Policie nyní prověřuje, zda karanténu skutečně dodržel.

 • Zemřel pacient v brněnské nemocnici

  V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny zemřel v noci na pondělí na onemocnění covid-19 další člověk. „Jednalo se o pacienta původně přivezeného z prostějovské nemocnice. V současné době máme celkem osm pacientů, jeden je napojený na mimotělní podporu života, šest na umělé plicní ventilaci. Všichni jsou ve vážném zdravotním stavu,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Stav jednoho z nakažených se mírně zlepšil, proto je mohli lékaři od plicní ventilace odpojit.

 • Doplňovací volby na Teplicku by měly být 30. června

  Obě dvě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku by se měla uskutečnit do 30. června. Počítá s tím návrh zákona, který vypracovalo ministerstvo vnitra. Úřad předložením předpisu zareagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne. Soud v něm konstatoval, že vláda v polovině března jednala mimo svou pravomoc, když o odkladu voleb vyhlášených po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) rozhodla kvůli epidemii koronaviru bez souhlasu Sněmovny.

 • Videonávod pro zaměstnavatele

  Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo návod, jak požádat o příspěvky na zaměstnance.

 • Bezdlužnost nebude potřeba

  Nárok na příspěvky by v době krize měly mít i firmy, které nejsou schopné doložit bezdlužnost. „Vyřadili bychom čtvrtinu firem,“ zdůvodnila to Maláčová.

 • Podpora pro fungující firmy

  Podle ministryně práce se jedná také o podpoře pro firmy, které i v době krize nadále fungují. „Myslím si, že by ty peníze měli pocítit zaměstnanci, kteří i v této krizové době docházejí do práce,“ uvedla Maláčová. Příspěvky by mohli dostat například zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách, ale i jiná povolání – například prodavačky nebo řidiči.

 • Nezaměstnanost zůstává na 3 procentech

  Podle ministryně práce Jany Maláčové zůstává nezaměstnanost za měsíc březen na 3 procentech. Přibylo 35 tisíc uchazečů o práci. „Nedochází k masovému propouštění, není to ale důvod k předčasné radosti,“ uvedla Maláčová. Krize se podle ní může projevit v příštích týdnech.

 • V poledne se spouští kurzarbeit

  Ministerstvo práce a sociálních věcí v poledne spouští program Antivirus, kterým se zavádí kurzarbeit – tedy státní příspěvky na platy zaměstnanců. Ministryně Jana Maláčová zdůraznila, že nezáleží na tom, jak rychle bude žádost podána. „Není to závod,“ uvedla Maláčová. Celý program poběží plně elektronicky, zaměstnavatelé budou žádat prostřednictvím webu Úřadu práce. Podmínkou je, aby zaměstnanci, na které se příspěvek žádá, nebyli ve výpovědi a zaměstnavatel za ně odváděl všechny odvody.

  Tisková konference ministryně práce. (Video: ČTK)

 • Petříček: Uvolnění opatření řešíme od pátku

  „Vzhledem k relativně příznivým číslům se budeme na vládě bavit o možném otevření některých potřebných obchodů. Zaznamenal jsem mezi lidmi, že potřebují například kupovat oblečení a obuv. Jak říkám, bude o tom jednat vláda, od pátku to konzultujeme, částečně už o tom mluvil i Ústřední krizový štáb,“ řekl Seznam Zprávám ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 • Dramaticky klesl počet testů

  V neděli se výrazně méně testovalo. Provedeno bylo jen 4 710 testů, v několika předcházejících dnech přitom počet testů překročil 6 tisíc.

 • 72 obětí koronaviru

  Podle údajů z pondělního rána v Česku zemřelo s koronavirem 72 lidí. 96 pacientů se uzdravilo. Celkový počet potvrzených případů se zvýšil na 4 591.

 • Prymula: Populaci budeme promořovat

  Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by se lidé v Česku měli koronavirem postupně promořovat. „Když se podaří ošetřit skupiny rizikových osob, tak zbytek by měl být chorobě exponován,“ říká Prymula v rozhovoru pro DVTV. Lidé by se po Velikonocích měli postupně vracet do práce. Povinné nošení roušek se bude rušit jako jedno z posledních opatření.

 • Prymula: Ve čtvrtek otevřeme některé obchody

  Ve čtvrtek otevřeme část obchodů, řekl epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru pro DVTV. Školy se otevřou v půlce května, děti do nich vyrazí v rouškách. Tvrdá opatření by podle Prymuly mělo cenu držet, pokud by byl na obzoru lék. Ten se ale v dohledné době nechystá.

 • 86 pacientů má těžký průběh

  V nemocnicích bylo podle údajů za sobotu 383 pacientů nakažených koronavirem. U 86 z nich mělo onemocnění těžký průběh. Přibližně 30 procent lidí nakažených koronavirem, kteří byli v nemocnici, se už uzdravilo nebo bylo propuštěno do domácí karantény.

 • 115 nových případů

  Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v neděli zvýšil o 115 po sobotním nárůstu o 282. Celkem je v Česku 4 587 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.

Další články