Hlavní obsah
Online

Vláda povolila sportování bez roušek a otevření dalších obchodů

TK po jednání vlády. (Video: ČTK, ČTK)

6. 4. 6:23
aktualizováno • 6. 4. 22:18

Vláda uvolnila některá opatření. Lidé, kteří sportují venku, už od úterý nebudou muset mít roušku. Musí však od ostatních dodržovat odstup dva metry. Od čtvrtka budou moci mít otevřeno například hobbymarkety.

Článek

Vláda povolila všem individuálním sportovcům, že od úterý 7. dubna už nemusejí v přírodě a na venkovních sportovištích nosit roušky, mají jen dodržovat odstup od ostatních. Také se otevírají sběrny a kompostárny, od čtvrtka pak hobbymarkety, železářství a prodejny a opravny jízdních kol. Obchody však musejí dodržovat přísná hygienická opatření. Částečně se po 14. dubnu otevřou i hranice pro určitý druh bezodkladných cest do zahraničí, například pro služební cesty. Pro pendlery se zatím nic nemění.

Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chtějí kontrolovaně promořit českou populaci koronavirem. Proti je ale premiér a ministr vnitra. „Nejsme schopní tu epidemii zcela zastavit. Chceme se pokusit řídit promořování tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření nemoci,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Roman Prymula chce otestovat 17 tisíc lidí a podle výsledků kontrolované šíření nemoci řídit.

Podle premiéra Andreje Babiše má jít ale Česko cestou tzv. Chytré karantény, promořování populace koronavirem považuje za příliš riskantní. Ministr vnitra Jan Hamáček zase varoval, že z tohoto kroku není cesty zpět.

Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v neděli zvýšil o 115 po sobotním nárůstu o 282. Výrazně ale klesl počet testovaných. Celkem je v Česku 4735 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.

S koronavirem zemřelo už 78 lidí, vyléčilo se 121 pacientů. V nemocnicích jsou zhruba čtyři stovky lidí. U 84 z nich má onemocnění těžký průběh.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Pendleři budou muset podstoupit test nebo karanténu

  Ministr vnitra Jan Hamáček dodal, že testování si pendleři musí domluvit se svým zaměstnavatelem na jeho náklady. Pokud jej nebudou mít, budou muset do karantény. „Není to česká specialita, postupují takto i jiné země,“ uvedl Hamáček.

 • Po Velikonocích se změní pravidla pro pendlery i cestování obecně

  „Chceme od konce Velikonoc změnit režim pro vycestování občanů do zahraničí. Naším cílem je materiál co nejvíce zjednodušit,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Po Velikonocích se zruší zákaz pro vycestování v odůvodněných případech. Ministerstvo vnitra chce ale zpřísnit podmínky pro návrat. Současně se sjednotí pravidla pro pendlery. Ti nebudou muset po svém návratu do karantény, pokud doloží potvrzení od zaměstnavatele, že podstoupili test na koronavirus. Hamáček také uvedl, že se uvolní jednání zastupitelstev.

 • Vojtěch: Epidemii nejsme schopni zcela zastavit

  Pokud se situace do středy nezmění, začnou se patření podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha rozvolňovat. Je nutné počítat s tím, že virus se pak bude postupně v populaci rozšiřovat. „Nejsme schopní tu epidemii zcela zastavit. Chceme se pokusit řídit promořování tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření nemoci,“ uvedl Vojtěch. Je podle něj potřeba ochránit rizikové skupiny.

 • Začala tisková konference po jednání Ústředního krizového štábu

  Tisková konference Ústředního krizového štábu. (Video: Seznam Zprávy, Seznam Zprávy)

 • Plošné testování zaměstnanců domovů pro seniory

  „Každému kraji poskytneme 20 tisíc rychlotestů na pravidelné testování pracovníků v pobytových službách pro seniory,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Předpokládá, že se nyní otestuje první skupina zaměstnanců domovů pro seniory a bude se opakovat například za 10 nebo 14 dní. Rychlotesty odhalí pozitivního pacienta až ve chvíli, kdy má vytvořené protilátky.

 • Vojtěch: Naše respirátory jsou lepší než vnitra

  Seznam Zprávy přinesly informaci, že Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo respirátory z Číny nejméně dvakrát dráž než Ministerstvo vnitra. Podle Vojtěcha ale Ministerstvo vnitra nakupuje méně kvalitní pomůcky. „Došlo k nešťastnému srovnání medicínské masky a masek k industriálnímu použití. Cena Ministerstva zdravotnictví navíc byla s dopravou,“ tvrdí Vojtěch.

 • Vojtěch: Měníme strategii nákupu

  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou zajištěné objednávky milionů kusů ochranných prostředků na několik týdnu dopředu. Dosud se objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun. Doručeno bylo 19,5 milionu kusů, distribuováno už je zhruba 11,1 milionu.

  „Měníme strategii. V tuto chvíli se chceme zaměřit primárně na nakupování respirátorů nejvyšší třídy FFP3 a na oblast laboratoří, abychom byli schopni testovat,“ uvedl Vojtěch. Ministerstvo podle něj spolupracuje i s 16 českými firmami.

 • Hamáček řeší situaci v Plzni

  Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Seznam Zprávám řekl, že jeho úřad se zabývá případem koronaviru plzeňského hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD), kterého kvůli možnému porušení bezpečnostních opatření prověřuje policie. „Ministerstvo vnitra se situací zabývá. Probírali jsme ji na Ústředním krizovém štábu, protože se řeší fungování Plzeňského kraje. Vnitro se spojilo s ředitelem krajského úřadu, který nás ujistil, že situace je zvládnutelná silami kraje. Chtěli jsme informace, protože řada krajských klíčových hráčů musela do karantény. Zbytek separátně vyšetřuje policie,“ sdělil ministr vnitra Seznam Zprávám.

 • Krnovská nemocnice preventivně testuje zaměstnance

  Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku chce prostřednictvím rychlotestů otestovat postupně všech svých 800 zaměstnanců. Chce tak odhalit případné bezpříznakové nosiče nákazy covid-19. „Nemocnice v rámci časové kapacity začala postupně testovat všechny své zaměstnance, abychom měli jistotu, že nikdo není bezpříznakovým nosičem. Jde ryze o preventivní opatření,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

 • Sezona otáčivého hlediště v Krumlově se ruší

  Jihočeské divadlo ruší letošní sezonu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Důvodem je nejasná situace kolem koronaviru. Sezona měla začít 3. června a nabídnout 86 představení.

 • Kovy glosuje projev královny a českého prezidenta

 • Policie vyšetřuje hejtmana Bernarda kvůli šíření koronaviru

  Plzeňská policie vyšetřuje krajské radní, úředníky i hejtmana, zda se nedopustili šíření nakažlivé nemoci, napsal server iDnes.cz. Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard v pátek oznámil, že má pozitivní test, už předtím byl ale v karanténě kvůli nakažení jedné radní a svého náměstka. Jak informovaly Seznam Zprávy, první test u Bernarda vyšel negativně. Nákazu prokázal až druhý test, který si hejtman nechal udělat, když se u něj – jak tvrdí –  objevily příznaky až po skončení karantény. Policie nyní prověřuje, zda karanténu skutečně dodržel.

 • Zemřel pacient v brněnské nemocnici

  V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny zemřel v noci na pondělí na onemocnění covid-19 další člověk. „Jednalo se o pacienta původně přivezeného z prostějovské nemocnice. V současné době máme celkem osm pacientů, jeden je napojený na mimotělní podporu života, šest na umělé plicní ventilaci. Všichni jsou ve vážném zdravotním stavu,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Stav jednoho z nakažených se mírně zlepšil, proto je mohli lékaři od plicní ventilace odpojit.

 • Doplňovací volby na Teplicku by měly být 30. června

  Obě dvě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku by se měla uskutečnit do 30. června. Počítá s tím návrh zákona, který vypracovalo ministerstvo vnitra. Úřad předložením předpisu zareagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne. Soud v něm konstatoval, že vláda v polovině března jednala mimo svou pravomoc, když o odkladu voleb vyhlášených po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) rozhodla kvůli epidemii koronaviru bez souhlasu Sněmovny.

 • Videonávod pro zaměstnavatele

  Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo návod, jak požádat o příspěvky na zaměstnance.

 • Bezdlužnost nebude potřeba

  Nárok na příspěvky by v době krize měly mít i firmy, které nejsou schopné doložit bezdlužnost. „Vyřadili bychom čtvrtinu firem,“ zdůvodnila to Maláčová.

 • Podpora pro fungující firmy

  Podle ministryně práce se jedná také o podpoře pro firmy, které i v době krize nadále fungují. „Myslím si, že by ty peníze měli pocítit zaměstnanci, kteří i v této krizové době docházejí do práce,“ uvedla Maláčová. Příspěvky by mohli dostat například zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách, ale i jiná povolání – například prodavačky nebo řidiči.

 • Nezaměstnanost zůstává na 3 procentech

  Podle ministryně práce Jany Maláčové zůstává nezaměstnanost za měsíc březen na 3 procentech. Přibylo 35 tisíc uchazečů o práci. „Nedochází k masovému propouštění, není to ale důvod k předčasné radosti,“ uvedla Maláčová. Krize se podle ní může projevit v příštích týdnech.

 • V poledne se spouští kurzarbeit

  Ministerstvo práce a sociálních věcí v poledne spouští program Antivirus, kterým se zavádí kurzarbeit – tedy státní příspěvky na platy zaměstnanců. Ministryně Jana Maláčová zdůraznila, že nezáleží na tom, jak rychle bude žádost podána. „Není to závod,“ uvedla Maláčová. Celý program poběží plně elektronicky, zaměstnavatelé budou žádat prostřednictvím webu Úřadu práce. Podmínkou je, aby zaměstnanci, na které se příspěvek žádá, nebyli ve výpovědi a zaměstnavatel za ně odváděl všechny odvody.

  Tisková konference ministryně práce. (Video: ČTK)

Další články