Hlavní obsah
Online

Vláda povolila sportování bez roušek a otevření dalších obchodů

TK po jednání vlády. (Video: ČTK, ČTK)

6. 4. 6:23
aktualizováno • 6. 4. 22:18

Vláda uvolnila některá opatření. Lidé, kteří sportují venku, už od úterý nebudou muset mít roušku. Musí však od ostatních dodržovat odstup dva metry. Od čtvrtka budou moci mít otevřeno například hobbymarkety.

Článek

Vláda povolila všem individuálním sportovcům, že od úterý 7. dubna už nemusejí v přírodě a na venkovních sportovištích nosit roušky, mají jen dodržovat odstup od ostatních. Také se otevírají sběrny a kompostárny, od čtvrtka pak hobbymarkety, železářství a prodejny a opravny jízdních kol. Obchody však musejí dodržovat přísná hygienická opatření. Částečně se po 14. dubnu otevřou i hranice pro určitý druh bezodkladných cest do zahraničí, například pro služební cesty. Pro pendlery se zatím nic nemění.

Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chtějí kontrolovaně promořit českou populaci koronavirem. Proti je ale premiér a ministr vnitra. „Nejsme schopní tu epidemii zcela zastavit. Chceme se pokusit řídit promořování tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření nemoci,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Roman Prymula chce otestovat 17 tisíc lidí a podle výsledků kontrolované šíření nemoci řídit.

Podle premiéra Andreje Babiše má jít ale Česko cestou tzv. Chytré karantény, promořování populace koronavirem považuje za příliš riskantní. Ministr vnitra Jan Hamáček zase varoval, že z tohoto kroku není cesty zpět.

Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v neděli zvýšil o 115 po sobotním nárůstu o 282. Výrazně ale klesl počet testovaných. Celkem je v Česku 4735 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.

S koronavirem zemřelo už 78 lidí, vyléčilo se 121 pacientů. V nemocnicích jsou zhruba čtyři stovky lidí. U 84 z nich má onemocnění těžký průběh.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Pavel: Cílem je přispět rychle

  Cílem je podle Pavla co nejrychleji dostat peníze k lidem, kteří prakticky pomáhají v terénu. Zájemci o příspěvek se mohou sami hlásit nebo je mohou doporučit jiní lidé. „Iniciativ je už hodně. Chceme být hlavně efektivní a rychlí, nasměrovat peníze tam, kde jsou nejvíc zapotřebí. A taková platforma u nás zatím neexistovala,“ uvedl Pavel.

 • Transparentní účet na podporu dobrovolníků

  Podle generála Pavla jsou po Česku tisíce lidí, kteří nemohou přispět v boji s koronavirem prakticky, mohou ale přispět finančně. „Ti z nás, kteří mohou, by měli přispět lidem, kteří prakticky pomáhají, aby mohli pomáhat i dále,“ uvedl Pavel. Platforma založí transparentní účet, už v předchozích dnech se podařilo vybrat 150 tisíc. Z nich podpoří například dvě organizace, které nakupují a rozvážejí potraviny nebo léky. Podpora půjde také do firmy Eggo, která normálně vyrábí kabelky, teď ale dodává ochranné štíty.

 • Generál Pavel představuje platformu Spolu silnější

  Generál Petr Pavel představuje novou iniciativu Spolu silnější. Zaměří se na pomoc jednotlivcům i organizacím bojujícím s koronavirem.

  Tisková konference generála Petra Pavla. (Video: Facebook, Seznam Zprávy)

 • Hamáček: Z promoření není cesty zpět

  Ministr vnitra Jan Hamáček má problém s ukvapeným promořováním obyvatelstva. „Pokud toto rozhodnutí učiníme, tak to bude asi nejvážnější rozhodnutí a není z něj cesta zpátky,“ uvedl po pondělním jednání krizového štábu.

 • Babiš: Promoření je riskantní

  Premiér Andrej Babiš nesouhlasí s Prymulovým názorem ohledně promoření populace koronavirem. Radiožurnálu řekl, že je to riskantní a neumí si to představit. Česko jde podle premiéra cestou chytré karantény.

 • Pardubický kraj hledá inovace v boji proti koronaviru

  Programátoři mobilních aplikací, výrobci nových materiálů použitelných pro výrobu roušek či respirátorů, ale také výrobci dezinfekcí či ochranných obleků mohou až do 13. dubna požádat Pardubický kraj o dotaci na inovace pro boj s koronavirem. „Cílem je podpořit vývoj nových produktů, případně změnu stávajících technologií pro výrobu nových produktů či poskytování služeb. V tuto chvíli je maximální podpora na jednu žádost stanovena na dva miliony korun s tím, že se jedná o velmi rychlou výzvu,“ říká hejtman Martin Netolický (ČSSD). Dotace je určena pro firmy všech velikostí.

 • Omezený počet zákazníků v obchodě

  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se tento týden otevřou například papírnictví nebo stavebniny. Prodejny podle něj budou muset pouštět málo zákazníků, aby se netvořily fronty, dezinfikovat a zaměstnancům měřit každý den teplotu.

  Celou tiskovou konferenci sledujte zde:

  Tisková konference ministra zdravotnictví. (Video: Seznam Zprávy, Seznam Zprávy)

 • Velikonoce budou bez koledy, potvrdil Hamáček

  Opatření na Velikonoce zůstanou stejná. Koleda na Velikonoce tak nebude. „V současné době to možné není,“ potvrdil to Jan Hamáček na tiskové konferenci po jednání krizového štábu. Po svátcích by mohlo dojít k jejich pozvolnému zvolňování. Vláda má v plánu například povolit otevření dalších obchodů.

 • 290 nakažených zdravotníků

  V Česku je 290 nakažených zdravotníků. „Nejvíce je zdravotních sester i lékařů. Ne všichni se nakazili v rámci práce v nemocnicích. Nechci to marginalizovat, ale není to zatím nic masivního,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 • Pendleři budou muset podstoupit test nebo karanténu

  Ministr vnitra Jan Hamáček dodal, že testování si pendleři musí domluvit se svým zaměstnavatelem na jeho náklady. Pokud jej nebudou mít, budou muset do karantény. „Není to česká specialita, postupují takto i jiné země,“ uvedl Hamáček.

 • Po Velikonocích se změní pravidla pro pendlery i cestování obecně

  „Chceme od konce Velikonoc změnit režim pro vycestování občanů do zahraničí. Naším cílem je materiál co nejvíce zjednodušit,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Po Velikonocích se zruší zákaz pro vycestování v odůvodněných případech. Ministerstvo vnitra chce ale zpřísnit podmínky pro návrat. Současně se sjednotí pravidla pro pendlery. Ti nebudou muset po svém návratu do karantény, pokud doloží potvrzení od zaměstnavatele, že podstoupili test na koronavirus. Hamáček také uvedl, že se uvolní jednání zastupitelstev.

 • Vojtěch: Epidemii nejsme schopni zcela zastavit

  Pokud se situace do středy nezmění, začnou se patření podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha rozvolňovat. Je nutné počítat s tím, že virus se pak bude postupně v populaci rozšiřovat. „Nejsme schopní tu epidemii zcela zastavit. Chceme se pokusit řídit promořování tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření nemoci,“ uvedl Vojtěch. Je podle něj potřeba ochránit rizikové skupiny.

 • Začala tisková konference po jednání Ústředního krizového štábu

  Tisková konference Ústředního krizového štábu. (Video: Seznam Zprávy, Seznam Zprávy)

 • Plošné testování zaměstnanců domovů pro seniory

  „Každému kraji poskytneme 20 tisíc rychlotestů na pravidelné testování pracovníků v pobytových službách pro seniory,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Předpokládá, že se nyní otestuje první skupina zaměstnanců domovů pro seniory a bude se opakovat například za 10 nebo 14 dní. Rychlotesty odhalí pozitivního pacienta až ve chvíli, kdy má vytvořené protilátky.

 • Vojtěch: Naše respirátory jsou lepší než vnitra

  Seznam Zprávy přinesly informaci, že Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo respirátory z Číny nejméně dvakrát dráž než Ministerstvo vnitra. Podle Vojtěcha ale Ministerstvo vnitra nakupuje méně kvalitní pomůcky. „Došlo k nešťastnému srovnání medicínské masky a masek k industriálnímu použití. Cena Ministerstva zdravotnictví navíc byla s dopravou,“ tvrdí Vojtěch.

 • Vojtěch: Měníme strategii nákupu

  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou zajištěné objednávky milionů kusů ochranných prostředků na několik týdnu dopředu. Dosud se objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun. Doručeno bylo 19,5 milionu kusů, distribuováno už je zhruba 11,1 milionu.

  „Měníme strategii. V tuto chvíli se chceme zaměřit primárně na nakupování respirátorů nejvyšší třídy FFP3 a na oblast laboratoří, abychom byli schopni testovat,“ uvedl Vojtěch. Ministerstvo podle něj spolupracuje i s 16 českými firmami.

 • Hamáček řeší situaci v Plzni

  Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Seznam Zprávám řekl, že jeho úřad se zabývá případem koronaviru plzeňského hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD), kterého kvůli možnému porušení bezpečnostních opatření prověřuje policie. „Ministerstvo vnitra se situací zabývá. Probírali jsme ji na Ústředním krizovém štábu, protože se řeší fungování Plzeňského kraje. Vnitro se spojilo s ředitelem krajského úřadu, který nás ujistil, že situace je zvládnutelná silami kraje. Chtěli jsme informace, protože řada krajských klíčových hráčů musela do karantény. Zbytek separátně vyšetřuje policie,“ sdělil ministr vnitra Seznam Zprávám.

 • Krnovská nemocnice preventivně testuje zaměstnance

  Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku chce prostřednictvím rychlotestů otestovat postupně všech svých 800 zaměstnanců. Chce tak odhalit případné bezpříznakové nosiče nákazy covid-19. „Nemocnice v rámci časové kapacity začala postupně testovat všechny své zaměstnance, abychom měli jistotu, že nikdo není bezpříznakovým nosičem. Jde ryze o preventivní opatření,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Další články