Hlavní obsah
Online

Nová opatření: Zavřené školy, restaurace i zákaz pití na veřejnosti

Vláda oznámila nová opatření. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

12. 10. 6:04
aktualizováno • 13. 10. 0:12

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vláda v pondělí večer oznámila nová opatření. Začínají platit o půlnoci na středu 14. října, většina z nich skončí 3. listopadu. Jejich přehled naleznete zde.

- Školy s výjimkou mateřských přecházejí na distanční výuku, do lavic se žáci vrátí v pondělí 2. listopadu. Na středních školách se zakáže i praktická výuka, jež byla dosud možná. Na vysokých školách budou pouze zkoušky do 10 osob. Péče o děti pracovníků záchranného systému bude zajištěna. Zakazuje se ubytování studentů na kolejích či internátech, pokud mají trvalé bydliště jinde v Česku.

- Je zakázán provoz stravovacích zařízení - restaurací, hospod, barů. Pouze do 20:00 je možné vydávat jídlo okýnkem. Výjimka platí pro hotely, kde se může současně stravovat max. 20 hostů.

- Shromažďování osob je omezeno na 6 osob, výjimku nemají ani sportovci. Je také zakázáno pít alkohol na veřejně přístupných místech.

- Přibude povinnost nosit roušky i na zastávkách hromadné dopravy. Toto opatření platí do odvolání.

- Pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, budou dnes přijatá opatření zmírněna.

- Počet úmrtí s koronavirem v Česku překročil tisícovku. V pondělí počet stoupl o 58 na 1045. Případů nákazy v pondělí do 18:00 přibylo 1896.

DĚNÍ JSME SLEDOVALI I V NEDĚLI:

 • Fakultní nemocnice Brno víc omezuje operace

  Fakultní nemocnice Brno ode dneška ještě více omezuje plánované operace, aby měla kapacitu lůžek pro pacienty s covidem-19. Z 25 operačních sálů omezuje provoz na 13, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Minulý týden kapacitu operací omezila na 16 sálů. Podle Plaché se to nedotkne akutní péče. Rušení nebo odsuny se týkají plánovaných zákroků, jako například křečové žíly. V nemocnici leží asi 100 lidí s koronavirem.

 • Systém žádanek na covid test má technický výpadek

  Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na nový koronavirus má výpadek. Odběry vzorků ale nadále pokračují, žádanky budou do systému doplněny zpětně. Informaci České televize potvrdila ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Lenka Svobodová. „Došlo k technickému výpadku systému eŽádanek. Na nápravě intenzivně pracujeme,“ uvedla Svobodová. Výpadek podle ní neovlivní dostupnost odběrů pro klienty. „Odběrová místa by měla nadále plynule odběry provádět,“ dodala.

 • Svatoanenská nemocnice má další odběrové místo

  Svatoanenská nemocnice v Brně otevřela druhé odběrové místo. Zvýší tím denní kapacitu až na 250 testů na covid-19, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Testují i další nemocnice. Testy jsou možné i ve Fakultní nemocnici Brno nebo v některých krajských nemocnicích, jako například ve Znojmě nebo Břeclavi. Zařízení provádějí stovky testů denně.

 • Covid-19 zasáhl i výlov Rožmberka

  Třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Slavnostní výlov s doprovodnými akcemi, kam jezdilo 50 000 lidí, je kvůli koronaviru zrušený. Lidé nesmí do míst, kde se loví a kde budou stát kádě, kapry si ale mohou koupit na sádkách, kilogram za 75 korun. Rybník loví místo o víkendu v pracovních dnech. Kvůli covidu-19 nepořádají doprovodné akce.

 • Zasedne Bezpečnostní rada státu, jednat bude i vláda

  Situaci kolem šíření koronaviru dnes bude řešit Bezpečnostní rada státu. Kabinet probere také návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na posílení kapacit zdravotnictví povoláním mediků na pomoc nemocnicím při nouzovém stavu. Ministři by podle dřívějších zpráv měli projednat také dokument k restartu hospodářství, jehož součástí bude národní plán obnovy k čerpání zhruba 180 miliard korun. Plán bude podkladem pro to, aby Česko mohlo čerpat z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí.

 • Přes 3 000 nových potvrzených případů

  V neděli přibylo 3 104 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 1 500 méně než v sobotu. Aktuálně nemocných je 59 920. Počet úmrtí lidí s koronavirem v neděli stoupl o 22 případů na celkových 987 od začátku epidemie. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od března se koronavirem nakazilo přes 117 000 lidí, necelá polovina z nich se už uzdravila. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko v pátek, kdy přibylo 8 615 nakažených. Víkendový rekord drží sobota uplynulého víkendu, kdy do statistik přibylo 4 636 nových případů covidu-19.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články