Hlavní obsah
Online

Nová opatření: Zavřené školy, restaurace i zákaz pití na veřejnosti

Vláda oznámila nová opatření. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

12. 10. 6:04
aktualizováno • 13. 10. 0:12

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vláda v pondělí večer oznámila nová opatření. Začínají platit o půlnoci na středu 14. října, většina z nich skončí 3. listopadu. Jejich přehled naleznete zde.

- Školy s výjimkou mateřských přecházejí na distanční výuku, do lavic se žáci vrátí v pondělí 2. listopadu. Na středních školách se zakáže i praktická výuka, jež byla dosud možná. Na vysokých školách budou pouze zkoušky do 10 osob. Péče o děti pracovníků záchranného systému bude zajištěna. Zakazuje se ubytování studentů na kolejích či internátech, pokud mají trvalé bydliště jinde v Česku.

- Je zakázán provoz stravovacích zařízení - restaurací, hospod, barů. Pouze do 20:00 je možné vydávat jídlo okýnkem. Výjimka platí pro hotely, kde se může současně stravovat max. 20 hostů.

- Shromažďování osob je omezeno na 6 osob, výjimku nemají ani sportovci. Je také zakázáno pít alkohol na veřejně přístupných místech.

- Přibude povinnost nosit roušky i na zastávkách hromadné dopravy. Toto opatření platí do odvolání.

- Pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, budou dnes přijatá opatření zmírněna.

- Počet úmrtí s koronavirem v Česku překročil tisícovku. V pondělí počet stoupl o 58 na 1045. Případů nákazy v pondělí do 18:00 přibylo 1896.

DĚNÍ JSME SLEDOVALI I V NEDĚLI:

 • Rokycanská nemocnice kvůli nákaze zdravotníků zastavila operace

  Rokycanská nemocnice zastavila nejméně do 22. října plánované i akutní operace. Koronavirem se totiž nakazilo pět chirurgických pracovníků z operačních sálů, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem Jiří Kokoška. O dočasném přerušení operativy byly informovány okolní nemocnice i zdravotnická záchranná služba a nemocnice postupně kontaktuje pacienty, kteří měli v nejbližších dnech podstoupit plánovaný operační výkon.

 • Schillerová: Jedná se o dřívější zavíračce restaurací

  Restaurace by mohly mít povinnost zavírat ještě dříve než ve 20:00. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se o tom kvůli vývoji koronavirové epidemie jedná. Zavřít restaurace úplně vláda nechce. Schillerová to dnes řekla České televizi. „Nechceme restaurace zavřít úplně. Ještě si to vyladíme na vládě. Padaly návrhy, že by byly otevřeny do určité doby, pak by následovala okénka. Ale musíme si přesně říct tu dobu,“ řekla Schillerová. Restaurace od pátku musejí zavírat ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru.

 • Praha nyní nechystá změny v MHD v souvislosti s pandemií

  Pražský magistrát nechystá další změny v MHD v souvislosti s opatřeními proti pandemii nemoci covid-19. Městu by se tak zvýšily náklady na provoz veřejné dopravy v době, kdy pokles cestujících proti běžnému stavu je přes 40 procent. Na dotaz ČTK to dnes sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). V běžném režimu jen metro sveze denně přes milion cestujících. Dopravní podnik (DPP) očekává kvůli covidu-19 letos propad příjmů asi 1,2 miliardy Kč.

 • Piráti chtějí data o vlivu opatření na vývoj epidemie

  Vláda by měla představit modely a predikce zahlcení zdravotnického systému kvůli epidemii koronaviru a podle nich jednat. Ukázat by také měla vliv jednotlivých opatření na epidemickou situaci, sdělil ČTK po dnešní videokonferenci zástupců vlády a lídrů opozičních stran předseda Pirátů Ivan Bartoš. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomněla na Twitteru návrhy své strany, podle ní jsou však mimo zájem vlády.

 • Dzurilla: Zatím nevíme, proč systém žádanek zkolaboval

  Úřady zatím nezjistily, co způsobilo dnešní výpadek systému elektronických žádanek na vyšetření vzorku na covid-19. Jasno by mělo být v řádu dnů, uvedl pro Seznam Zprávy vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. „Zjistil se problém, systém ale funguje, řešíme proto logy a ověřujeme základní registry. Bude to trvat den, možná dva,“ řekl Dzurilla.

 • Balík z VFN: Zavřené školy mohou znamenat italský scénář

  Ostře proti záměru zavřít i první stupeň základních škol vystoupil na ČT24 vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík, podle něj to může přispět ke kolapsu zdravotní péče. Stejné obavy za Zlínský kraj vyjádřil jeho hejtman Jiří Čunek.

  Podle Čunka epidemie u dětí a ve školách takový problém není. Zavření prvního stupně základních škol a přechod na distanční výuku by podle něj způsobily velké problémy v nemocnicích. „Náš největší personální problém je v tom, abychom udrželi lidi v práci,“ uvedl hejtman.

 • Zaměstnanci na dohodu zatím obdrželi kompenzaci 120,4 milionu

  Finanční správa eviduje do dneška 8 828 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, od zaměstnanců pracujících na dohodu, kteří byli postiženi dopady pandemie koronaviru. Vyřídila 8 799 žádostí a vyplatila 120,4 milionu korun. Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června, pokud poslední půlrok před začátkem koronavirové epidemie pracovali aspoň čtyři měsíce a odváděli nemocenské pojištění. Žádost je možné podat na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Termín pro podání žádostí je 30. listopadu.

 • Ministr Prymula promluví k národu

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) večer v televizi promluví k národu o aktuálním vývoji situace v souvislosti se šířením onemocnění covid-19. O televizním projevu ve 20:05 informovalo ministerstvo zdravotnictví.

 • Systém eŽádanek na covid test už funguje

  Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na nový koronavirus měl dnes dopoledne výpadek, problém se podařilo odstranit po poledni. Odběry vzorků i přes výpadek pokračovaly, žádanky budou do systému doplněny zpětně.

 • Hanák: Epidemiologové jsou pro uzavření 1. stupně ZŠ

  Při dnešní diskusi na tripartitě převládl názor uzavřít i první stupeň základních škol kvůli koronavirové epidemii. Na tiskové konferenci to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Školky podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly uzavřeny z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nebudou. Vláda má o dalších opatřeních rozhodovat dnes odpoledne. „Dlouhá diskuse byla o tom, zda uzavřít, nebo neuzavřít první stupeň škol. Byli jsme dotazováni, nakonec většinový názor byl, že má převahu názor epidemiologický, takže i děti mohou být přenašeči covidu-19 na svoje rodiče. Pravděpodobně vzhledem k tomu, že se dá očekávat prázdninový týden od 26. října, tak většinový názor byl i pro uzavření těchto škol,“ řekl Hanák.

 • Roušky by se mohly nosit i venku

  Někteří členové tripartity, která se dnes dopoledne sešla, byli pro zavedení nošení roušek i ve venkovních prostorách. Informoval o tom prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Ministr Prymula nakonec uvedl, že určitě budou nutné roušky v některých veřejných prostorách, například na zastávkách hromadné dopravy,“ uvedl Hanák. Konkrétní opatření oznámí představitelé vlády po odpoledním jednání.

 • Tisková konference po jednání tripartity

  Tisková konference po jednání tripartity k rozpočtu na příští rok. (Video: ČTK, ČTK)

 • Hamáček: Lůžka z rezerv využijeme k navýšení kapacity nemocnic

  Stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2 500 lůžek, která má k dispozici Správa státních hmotných rezerv (SSHR), bude využito k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že správa čeká na rozhodnutí státu. „Jakmile o tom vláda rozhodne, tak jsme připraveni s vyskladňováním těchto lůžek okamžitě začít,“ řekl dnes ČTK Švagr.

 • Fakultní nemocnice Brno víc omezuje operace

  Fakultní nemocnice Brno ode dneška ještě více omezuje plánované operace, aby měla kapacitu lůžek pro pacienty s covidem-19. Z 25 operačních sálů omezuje provoz na 13, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Minulý týden kapacitu operací omezila na 16 sálů. Podle Plaché se to nedotkne akutní péče. Rušení nebo odsuny se týkají plánovaných zákroků, jako například křečové žíly. V nemocnici leží asi 100 lidí s koronavirem.

 • Systém žádanek na covid test má technický výpadek

  Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na nový koronavirus má výpadek. Odběry vzorků ale nadále pokračují, žádanky budou do systému doplněny zpětně. Informaci České televize potvrdila ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Lenka Svobodová. „Došlo k technickému výpadku systému eŽádanek. Na nápravě intenzivně pracujeme,“ uvedla Svobodová. Výpadek podle ní neovlivní dostupnost odběrů pro klienty. „Odběrová místa by měla nadále plynule odběry provádět,“ dodala.

 • Svatoanenská nemocnice má další odběrové místo

  Svatoanenská nemocnice v Brně otevřela druhé odběrové místo. Zvýší tím denní kapacitu až na 250 testů na covid-19, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Testují i další nemocnice. Testy jsou možné i ve Fakultní nemocnici Brno nebo v některých krajských nemocnicích, jako například ve Znojmě nebo Břeclavi. Zařízení provádějí stovky testů denně.

 • Covid-19 zasáhl i výlov Rožmberka

  Třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Slavnostní výlov s doprovodnými akcemi, kam jezdilo 50 000 lidí, je kvůli koronaviru zrušený. Lidé nesmí do míst, kde se loví a kde budou stát kádě, kapry si ale mohou koupit na sádkách, kilogram za 75 korun. Rybník loví místo o víkendu v pracovních dnech. Kvůli covidu-19 nepořádají doprovodné akce.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články