Hlavní obsah
Online

Státní semafor koronaviru bledne. Zbyly jen dvě oblasti s rizikem

Foto: Profimedia.cz

Odběr vzorků pro test na koronavirus (ilustrační fotografie.)

Reklama

10. 8. 6:20
aktualizováno • 10. 8. 20:18

Česko v neděli zaznamenalo nejnižší počet případů covidu-19 za minulý týden. Aktuální dění sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- V neděli přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122. O víkendech se ale méně testuje, je tedy i méně potvrzených nákaz. Dál na rekordní hodnoty stoupá počet aktuálních případů, s onemocněním se nyní potýká 5180 pacientů.

- Denní nárůst potvrzených případů klesl už v sobotu stejně jako o minulém víkendu pod 200. Ve všedních dnech se pohyboval od pondělních 209 až do pátečních 323 pozitivních testů.

- Nejpostiženějším okresem v republice je stále Frýdecko-Místecko, kde připadá na 100 000 obyvatel přes 80 pozitivních případů za posledních sedm dní. Následuje s 30 případy Klatovsko a s 28 Kolínsko. Zhruba 24 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel má Praha.

- Přes vývoj nákazy Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se situace zlepšuje. Alespoň podle jeho semaforu, který označuje okresy\ se szvýšeným rizikem. Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou vyznačeny jako regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres Frýdek-Místek. Před týdnem bylo zelených okresů devět.

 • Na testy na koronavirus se dá v Pardubickém kraji objednat

  Společnost Nemocnice Pardubického kraje (NPK) dnes spustila nový registrační a rezervační systém pro svá odběrová místa pro testování nákazy koronavirem. Odběry se provádějí v Pardubické a Litomyšlské nemocnici, první zájemci se mohou registrovat nejdříve ke středeční návštěvě. Počet samoplátců i pacientů indikovaných k odběrům stále vzrůstá. Systém pomůže na odběrových místech snížit administrativu a zrychlit proces odběru, protože řadu administrativních úkonů bude možné udělat dopředu. Měl by také pomoci snížit epidemiologické riziko, které by mohlo nastat v případě příchodu většího množství pacientů.

 • Speciální volební komise budou stát 9,5 milionu

  Vytvoření speciálních volebních komisí, které mají v říjnu zajišťovat volební servis pro lidi uzavřené kvůli epidemii koronaviru do karantény, vyjde státní pokladnu zhruba na 9,5 milionu korun. Plošné navýšení odměn pro komisaře o 500 korun by mělo podle návrhu zákona stát 56 milionů korun. Návrh speciálního zákona vložilo dnes ministerstvo vnitra do elektronické legislativní knihovny. Vláda by ho měla projednat za týden, o několik dnů později se k němu vyjádří Sněmovna.

 • Průzkum: Epidemie ovlivnila nákup auta u 14 procent Čechů

  Koronavirová epidemie ovlivnila rozhodování o pořízení nového vozu u 14 procent Čechů. Z toho deset procent se rozhodlo vyčkat, až auta zlevní, dvě procenta naopak nákup uspíšila, aby se vyhnula zdražení. Vyplývá to z červencového průzkumu NMS Research mezi 1060 respondenty. U jednoho procenta dotazovaných lidí hrály roli obavy z cestování do zahraničí, a proto nové auto koupili rychleji, další procento nechtělo jezdit MHD, a proto lidé raději volili pořízení vozu.

 • MPO za týden v COVID nájemné schválilo žádosti za 83 milionů

  V programu COVID nájemné za týden přibylo 690 schválených žádostí za zhruba 83 milionů korun. Celkem Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod který program spadá, k dnešním 13:45 eviduje žádosti za přibližně 1,3 miliardy korun. Podnikatelé zasaženi v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními mají čas na podání žádosti o státní příspěvek na komerční nájem do 30. září. Celkem ministerstvo schválilo 3071 žádostí za 395,7 milionu korun. V procesu hodnocení je přes 1000 žádostí za zhruba 233 milionů korun, 445 žádostí v objemu 58 milionů korun ministerstvo žadatelům vrátilo k dopracování. Dalších zhruba 4500 žádostí za zhruba 670 milionů korun mají podnikatelé rozpracovaných. Ministerstvo zatím nezamítlo žádnou žádost.

 • Asi milion živnostníků požádalo o příspěvek. Většina je vyplacena

  Finanční správa přijala 919 341 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a 79 954 žádostí o vyplacení příspěvku společníkům malých společností s ručením omezeným, kteří byli postiženi dopady pandemie koronaviru. Drtivou většinu žádostí finanční správa vyřídila a vyplatila přes 21,8 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnila na twitteru. O příspěvek bylo možné požádat do pátku 7. srpna. OSVČ i společníci malých firem mohli do pátku žádat o příspěvek už jen za druhé období od 1. května do 8. června.

 • Česká spořitelna v Praze zavřela kvůli koronaviru dvě pobočky

  Česká spořitelna uzavřela své pobočky v Praze na Václavském a Karlově náměstí, protože se u dvou jejích zaměstnanců prokázala nákaza nemocí covid-19. V karanténě je 17 zaměstnanců spořitelny, kteří přišli do styku s oběma nakaženými, řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

 • Zelená je Praha a Frýdek-Místek. Vyšel nový koronavirový semafor

  Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou vyznačeny jako regiony se zvýšeným rizikem Praha a okres Frýdek-Místek. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Před týdnem bylo zelených okresů devět. Ostatní regiony jsou na takzvaném semaforu bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy. Ministerstvo zhodnotilo epidemickou situaci v zemi na základě vývoje od 31. července do 6. srpna. Za posledních sedm dní bylo v celém Česku pozitivně testováno asi 13 lidí na 100 000 obyvatel. Na Frýdecko-Místecku je to přibližně 83 a v Praze 25 lidí.

 • Po dovolené na testy: Škoda zveřejnila nová opatření pro zaměstnance

  Automobilka Škoda Auto přijala nová hygienická opatření, aby zabránila případnému řetězovému šíření nákazy koronavirem po návratu zaměstnanců z celozávodní dovolené. Firma lidem například nabízí možnost testování na nákazu, zaměstnanci si ale musí test zaplatit. Vedení také opět doporučuje nosit minimálně jeden týden po návratu z dovolené roušky, informovala v pondělí firma v tiskové zprávě.

 • Hejtman Moravskoslezského kraje: Karviná je za vodou

  Ke včerejšímu večeru podle aktuálních čísel z otevřených datových sad ministerstva zdravotnictví bylo v Karviné evidováno 533 nemocných. Ve Frýdku-Místku 485.

 • Ministerstvo v poledne ukáže nový semafor okresů

  Ministerstvo zdravotnictví dnes v poledne zveřejní mapu okresů v ČR podle míry rizika nákazy covidem-19. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v neděli v televizi Prima řekla, že aktualizovaný takzvaný semafor bude příznivější než ten minulý. První semafor, za 31. kalendářní týden, představilo ministerstvo minulé pondělí. Nejhorší stupeň rizika, který se v něm tehdy objevil, byl zelený, tedy mírný. Bylo jím označeno devět okresů včetně Prahy a okolí a tří regionů v Moravskoslezském kraji. Ostatní okresy byly bílé, tedy bez nových případů nebo s jejich výjimečným výskytem.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.