Hlavní obsah
Online

Brazilský prezident má koronavirus, píše CNN

Foto: Profimedia.cz

Prezident Brazílie Jair Bolsonaro.

7. 7. 6:34
aktualizováno • 7. 7. 18:26

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět:

- V Horních Rakousech sousedících s jihem Čech budou lidé muset opět začít nosit roušky. V obchodech, kadeřnictvích nebo při pohybu v restauracích a hospodách budou povinné od čtvrtka. Důvodem je zvyšující se nárůst případů koronaviru. Už minulý týden v regionu ze stejného důvodu zavřely školy, školky a jesle.

- Kvůli rostoucímu počtu případů nemoci covid-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro druhé největší město v zemi, pětimilionové Melbourne.

- Starostka americké Atlanty Keisha Bottomsová, která je považována za možnou kandidátku na viceprezidentku po boku předpokládaného demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena, má potvrzenou nemoc covid-19.

- Od pátku 10. července ruší Anglie povinnou 14denní karanténu pro lidi přijíždějící z České republiky a 58 dalších zemí. Informace týkající se cest do Skotska, Walesu a Severního Irska postupně zveřejní místní samosprávy.

 • Počet nakažených v Rusku přesáhl 690 tisíc

  Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo dalších 6 368 nakažených, celkově země eviduje 694 230 nakažených. Denní přírůstek koronavirových případů tak zůstává v Rusku pod 7 000. Zvýšil se i počet obětí, který stoupl o 198 na 10 494. Z nemoci se zotavilo již přes 460 tisíc lidí, informuje deník The Guardian.

 • Druhé největší australské město obnovuje karanténní opatření

  Kvůli rostoucímu počtu případů nemoci covid-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro druhé největší město v zemi, pětimilionové Melbourne. Ve městě začne platit omezení pohybu pro obyvatele od půlnoci z dneška na středu (16:00 SELČ) a potrvá nejméně šest týdnů, informoval premiér australského státu Victoria Daniel Andrews.

 • Madagaskar v hlavním městě zavádí uzávěru kvůli nemoci covid-19

  Madagaskar v jednom ze svých regionů, kde se nachází i hlavní město Antananarivo, zavedl uzávěru s cílem zpomalit šíření koronaviru. Opatření má platit do 20. července. S odvoláním na sdělení vlády o tom dnes informoval zpravodajský web BBC. Na šestadvacetimilionovém Madagaskaru testy dosud prokázaly koronavirus u 2 941 lidí a od potvrzení prvního případu na ostrově v březnu 32 osob s onemocněním zemřelo. Provedeno bylo zhruba 24 000 testů.

  V důsledku uzávěry nesmí do regionu ani ven motorová vozidla, zatímco pro místní obyvatelé platí částečný zákaz vycházení. „Pouze jeden člen domácnosti bude smět na ulici mezi 6:00 a 12:00,“ uvádí se ve vládním prohlášení.

 • Izrael se obává druhé vlny, případů přibývá

  Přes tisíc nových případů nákazy koronavirem zaznamenal za posledních 24 hodin Izrael. Podle místních médií a odborníků tak může jít o druhou vlnu nákazy. Země eviduje 30 749 nakažených, 334 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

 • Počet obětí s koronavirem v Indii překročil 20 000

  Už více než 20 000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid-19 i nových obětí nyní přibývá nejrychleji za poslední tři měsíce, informovala agentura Reuters s odvoláním na indické úřady. Země dnes ohlásila 467 nových úmrtí, což znamená, že celková bilance vzrostla na 20 160. Indie také registruje 22 252 nových případů nákazy; celkový počet zjištěných infikovaných činí 719 665.

  Na počátku pandemie Indie vyhlásila drastická karanténní opatření, která značně postihla ekonomiku země a desítky tisíc lidí připravila o práci. Právě kvůli ekonomickým dopadům úřady karanténu po dvou měsících uvolnily a počet nakažených začal stoupat.

 • Hollywoodské hvězdy se v Británii vyhnou povinné karanténě

  Britské ministerstvo kultury oznámilo, že filmové štáby dostanou výjimku z povinné karantény pro osoby cestující do Spojeného království, budou muset ale po dobu 14 dní setrvat na místě natáčení, uvádí The Guardian. Podle Britského filmového institutu přinese filmová a televizní tvorba ročně do britské ekonomiky okolo 9,9 miliardy liber (téměř 300 miliard korun) a zaměstnává na 77 tisíc lidí. V září by se tak mělo znovu rozběhnout natáčení akčního hitu s Tomem Cruisem Mission: Impossible 7, které se přerušilo v únoru, zpět se vrátí i tvůrci nového filmového Batmana, třetího dílu fantasy Fantastická zvířata nebo seriálový hit společnosti Netflix Zaklínač podle předlohy polského spisovatele Andrzeje Sapkowského.

 • Hranice mezi nejlidnatějšími státy Austrálie je uzavřena

  Hranice mezi nejlidnatějšími australskými státy Novým Jižním Walesem a Victorií se uzavírá o půlnoci po nárůstu případů ve Victorii, informuje BBC. Podle policie je uzavření hranic otázkou „spíše týdnů než dnů“. Nasazeny jsou stovky policistů. Victoria zaznamenala v úterý 191 nových případů infekce, což je nejvyšší jednodenní číslo od začátku pandemie. Části Melbourne jsou v karanténě a obyvatelé devíti bytových domů nemohou vůbec opustit své domovy.

 • Čína zaznamenala v pondělí osm případů koronaviru

  Pevninská Čína v pondělí zaznamenala osm nových případů nákazy koronavirem, což je dvojnásobek oproti předchozímu dni. Peking, kde se v červnu objevilo nové ohnisko nemoci covid-19, dnes za pondělí neoznámil žádný přírůstek, uvedla agentura Reuters.

  Všechny nové případy byly zjištěny u lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí. O den dříve byly importované případy tři. Čína v úterý také ohlásila, že v pondělí potvrdila 15 asymptomatických případů, kdy byl koronavirus zjištěn, ale lidé nevykazují žádné příznaky. V neděli takovýchto záchytů bylo jedenáct. Úmrtí s nemocí covid-19 v úterý Čína neoznámila žádné.

 • Zahraniční studenti budou muset z USA, když bude výuka jen online

  Zahraniční studenti budou muset opustit Spojené státy, pokud se na podzim výuka na jejich školách kvůli koronaviru zcela přesune na internet. Pokud budou chtít v zemi zůstat, musí přejít na jinou vzdělávací instituci s prezenční docházkou. V pondělí to oznámil americký Úřad pro imigraci a cla (ICE), napsala agentura Reuters.

  Zatím není jasné, kolika lidí se studentskými vízy se opatření dotkne. Týkat se to ale bude držitelů akademické kategorie víz F-1 a neakademické M-1. Z dostupných údajů vyplývá, že ve fiskálním roce 2019, který skončil loni v září, udělilo americké ministerstvo zahraničí takřka 390 000 víz kategorie F a 9 500 kategorie M. ICE uvedl, že pokud studující cizinci dobrovolně neodjedou nebo nepřestoupí na jinou školu, bude jim hrozit deportace.

 • Možná kandidátka na viceprezidentku USA má koronavirus

  Starostka americké Atlanty Keisha Bottomsová, která je považována za možnou kandidátku na viceprezidentku po boku předpokládaného demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena, má potvrzenou nemoc covid-19. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters.

  „Nemám žádné symptomy a byla jsem pozitivně testována,“ sdělila politička na Twitteru. Televizi MSNBC řekla, že výsledek testu, který potvrdil její i manželovu pozitivitu, se dozvěděla v pondělí. Pro rozbor se rozhodla kvůli tomu, že její manžel byl více unavený než běžně.

 • V Německu za pondělí přibylo 390 lidí nakažených koronavirem

  V Německu za pondělí přibylo 390 nových případů nemoci covid-19 a dalších osm lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Vyplývá to z dnes zveřejněné bilance Institutu Roberta Kocha (RKI). Oproti neděli, kdy bylo potvrzeno 219 případů nákazy a čtyři úmrtí, je to výrazný nárůst. V Německu, kde žije 83 milionů lidí, se dosud infikovalo 196 944 lidí, z nichž 9 024 zemřelo. Jako uzdravené RKI eviduje 182 700, což je asi o 500 více než v neděli.

  Nejpostiženější německou spolkovou zemí je Bavorsko, které sousedí s Českou republikou. Koronavirem se zde nakazilo 48 852 lidí, z nichž 2 606 s onemocněním covid-19 zemřelo. V Sasku, které rovněž sousedí s Českem, za pondělí přibyl jeden potvrzený případ nákazy. Bilance v Sasku činí 5 459 infikovaných a 224 mrtvých.

Další články