Hlavní obsah
Online

Průběžné výsledky: Volby vyhráli Kaczyńského konzervativci, v Sejmu zasedne i ultrapravice

Foto: Profimedia.cz

Jaroslaw Kaczyński u volební urny.

13. 10. 12:07
aktualizováno • 14. 10. 11:43

Poláci zvolili nové poslance a senátory. Po sečtení přes 90 procent hlasů zvítězila strana Právo a spravedlnost s 44,57 procenty. Letošní volby provází nejvyšší volební účast od roku 1989, dosáhla 61,1 procent.

Článek

Podle průběžných výsledků nejspíš Právo a spravedlnost Jarosława Kazcyńského znovu sestaví jednobarevnou vládu. Strana navíc předčila svůj výsledek z roku 2015.

V Sejmu by podle odhadů mělo zasednou pět volebních stran – ty ovšem zahrnují další politické subjekty. Kaczyńskému přibyla konkurence napravo, poslance by totiž měla mít i ultrapravicová Konfederace.

V neděli dopoledne podle státní volební komise odvolilo zhruba o dva procentní body víc lidí než před čtyřmi roky. K páté hodině odpoledne to už bylo dokonce o 7 bodů víc a volební účast dosáhla 46 procent. Podle odhadů odvolilo nakonec 61 procent lidí. Nejvíc lidí přišlo zatím volit ve velkých městech.

Foto: Filip Harzer

„K volební komisi pro obvod č. 144.“

Přes 49 procent hlasů získalo PiS také ve volbách do senátu, horní komory parlamentu. Při posledních volbách konaných před čtyřmi lety PiS podpořilo při hlasování do Sejmu 37,6 procenta lidí, Občanskou platformu, která nej nejsilnějším uskupením současné Občanské koalice, 24 procent voličů.

Vláda euroskeptického Práva a spravedlnosti (PiS) si získala podporu Poláků zejména díky štědrým sociálním dávkám. Nejsilnější opoziční uskupení, Občanská koalice, slibuje, že v případě, kdy se dostane k moci, obnoví v Polsku principy demokratického státu, které podle ní PiS porušuje.

Současná vláda ve Varšavě se stala terčem kritiky ze strany domácí opozice i Bruselu kvůli reformám soudnictví, v důsledku nichž se justice dostala pod vliv politiků. I vedení veřejnoprávních médií obsadili stoupenci PiS.

Od páteční půlnoci polské politické strany nesměly přesvědčovat voliče, policie zaznamenala několik případů porušení tohoto zákazu.

Vývoj sledujeme online.

 • Jaroslaw! Jaroslaw! Kaczyński si vysloužil potlesk

  „Dokázali jsme vyhrát i přes tu silnou frontu proti nám,” řekl předseda PiS Jaroslaw Kaczyński svým spolustraníkům ve volebním štábu. Ti nadšeně tleskali a volali „Jaroslaw, Jaroslaw!” a „Děkujeme, děkujeme”.

  Proti PiS podle jejího předsedy stála „totální opozice”. Kaczyński, který platí za nejmocnějšího polského politika, upozornil, že „před námi jsou další čtyři roky těžké práce, protože Polsko se musí dále měnit k lepšímu… Musíme být dále důvěryhodní a dodržovat slovo.”

 • Kdo (nejspíš) může slavit

  Pokud se výsledky exit polls alespoň přibližně potvrdí, bude vítězů vlastně hned několik. Kromě Práva a spravedlnosti Jarosława Kaczyńského, které znovu jasně triumfovalo, mohou slavit agrární lidovci.

  Těm se společně s populistickým hnutím Kukiz podařilo získat téměř deset procent. Při tak vysoké volební účasti to znamená, že lidovci už nejsou jen „stranou vesnice“, ale rozšířili svůj záběr.

  Třetím vítězem je spojení třech levicových stran. Levice zřejmě očekávala lepší výsledek, ale slavit přece jen může. V Sejmu totiž poslední čtyři roky zástupce neměla.

  Čtvrtým vítězem možná bude ultrapravice, tedy Konfederace, což je spojení radikálních nacionalistů, fašizujících a proruských politiků i katolických fundamentalistů. Její zástupci se totiž po dřívějších marných snahách nejspíš do Sejmu tentokrát dostanou.

 • Krajní pravice by pomohla?

  Místopředseda Práva a spravedlnosti Adam Lipniński nevyloučil, že pokud si to situace vyžádá, bude jeho strana jednat i s ultrapravicovou Konfederací. Strana je kromě názorů krajní pravice známá i svými proruskými postoji. Podle exit polls to ale na potřebu koaličního partnera nevypadá – pokud se výsledky potvrdí, PiS znovu povládne samostatně

 • Jak číst první odhady?

  Opatrně, reálné výsledky se totiž podle polských zkušeností mohou i výrazněji lišit, s intepretací výsledků se tak vyplatí počkat. Jisté je v tuto chvíli to, že strana PiS s přehledem uhájila volební vítězství a že v Sejmu znovu zasedne po čtyřech letech levice. Nad očekávání nejspíš bude výsledek lidovců. Otazníky pak dál visí nad ultrapravicovou Konfederací. Podle exit polls se ale do parlamentu dostala. Nic se zatím neví o výsledcích paralelní jednokolové většinové volby stovky senátorů.

 • Výsledky se mohou změnit

  Konečné výsledky se mohou lišit od prvních prognóz, sčítání ale bude kvůli vysoké účasti pravděpodobně trvat dlouho.

 • Nejvyšší účast od roku 1989

  Podle prvního exit pollu agentury IPSOS volební účast dosáhla 61,1 procenta, což byla nejvyšší účast od polosvobodných voleb v roce 1989.

 • Rozdělení mandátů podle prvních odhadů

 • Šéf Občanské platformy uznal porážku

 • Jarosław Kaczyński už ohlásil vítězství

 • ODHADY: Volby vyhrál PiS, v Sejmu možná zasedne i ultrapravice

  Exit poll přisuzuje vítězství Právu a spravedlnosti se 43,6 %!

  Opoziční Občanská koalice získala 27,4 %, Levice 11,9, lidovci 9,6 a ultrapravicová Konfederace 6,5 %.

 • U opoziční koalice radost nepanuje

  Nadšení zatím vidět není, hlásí z varšavského volebního štábu opoziční Občanské koalice novináři.

 • Veselo v centrále PiS

  Dobrá nálada pár minut před zavřením volebních místností panuje podle reportéra TVP i ve štábu Práva a spravedlnosti. Žertuje se a konverzuje. Spousta novinářů přitom stojí na chodbě a do štábu nebyla vpouštěna.

 • Dobrá nálada u lidovců

  U Polské lidové strany, která kandidovala dohromady s populistickým hnutím zpěváka Pawła Kukize, panuje podle reportéra polského Deníku Gazeta Prawna dobrá nálada. Strana podle průzkumů balancuje u pětiprocentní hranice nutné pro vstup do parlamentu, teď je přesvědčená o tom, že bude jazýčkem na vahách.

 • Plno ve štábu PiS

  Ve stranickém sídle Práva a spravedlnosti na Nowogrodzské ulici, kde je volební štáb, je plno. Dovnitř se nedostanou ani média, která si zařídila předchozí akreditaci.

 • Vysoká účast ve Varšavě

  Ve volební místnosti ve varšavské čtvrti Mokotów, kterou Seznam v průběhu dne sleduje, byla ve 20 hodin vysoká volební účast 69 procent. Komise odhaduje, že ve 21 hodin, kdy hlasování končí, bude účast 75 procent.

 • Hodina do konce hlasování

  Do uzavření volebních místností zbývá hodina. Poté média zveřejní první exit polly. Veřejnoprávní Polská televize kontrolovaná vládnoucí stranou PiS už odstartovala volební vysílání a představila virtuální studio.

 • Víc voličů než v roce 1989?

  Některé odhady mluví o konečné účasti 60–64 procent, což by znamenalo pro Polsko rekord. Pro porovnání: v roce 1989 přišlo k prvním polosvobodným parlamentním volbám 62,7 procenta lidí.