Hlavní obsah

V Praze 5 začíná poslední zastávka výstavy Nežádoucí okamžiky

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

17. 2. 2021 21:27

V pražských Nových Butovicích dnes začne poslední zastávka putovní výstavy Nežádoucí okamžiky, která se zaměřuje na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice.

Článek

Venkovní expozici připravila Česká tisková kancelář (ČTK) převážně ze svého fotografického archivu. Panely se snímky a doprovodnými informacemi si lidé mohou na korzu u galerie Czech Photo prohlédnout do poloviny března.

Expozice se do Prahy 5 přesunula z ulice Na Příkopě v centru Prahy, premiéru měla loni v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Výstava mapuje české a československé dějiny v letech 1918 až 1990 prostřednictvím fotografií, které byly z ideologických důvodů upraveny nebo po určité období zakázány. Ukazuje například dříve nezveřejněné fotografie československých legionářů nebo záběry ze života lidí před druhou světovou válkou nebo za protektorátu. Zájemci si mohou prohlédnout i neretušované snímky komunistických funkcionářů nebo zakazované obrázky emigrantů či umělců a sportovců nepohodlných komunistickému režimu.

Na snímcích lze vidět třeba cvičení studentek s plynovými maskami z roku 1938, kdy se stupňovaly obavy z války. Komunistický prezident Klement Gottwald byl zase vyfocen u stolu se sklenicemi od alkoholu, ty dobová cenzura vyretušovala. V novinách se v polovině 80. let nemohla objevit ani fotografie režiséra Miloše Formana z přebírání Oscara v USA. Forman se ve Spojených státech rozhodl zůstat.

Výstava o manipulaci ve fotožurnalistice volně navazuje na fotografické expozice, které ČTK připravila v předchozích letech. Ke stému výročí republiky i svého založení ČTK uspořádala v roce 2018 putovní výstavu Okamžiky století a v roce 2019 k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Měla stejně jako současná výstava premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Snímky jsou ke zhlédnutí také online, kde je možné najít i pracovní materiály pro školy.

Reklama

Doporučované