Hlavní obsah
Online

Dvě Češky v Norsku zfalšovaly test na covid-19. Půjdou do vězení

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

2. 3. 6:29
aktualizováno • 2. 3. 23:01

Dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. V Ženevě to dnes oznámil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Do konce března se podle něj bude distribuovat i 1,2 milionu dávek od firem Pfizer/BioNTech. Už minulý týden obdržely zásilky vakcín z programu COVAX první země - Ghana a Pobřeží slonoviny.

- Slovenský ministr zdravotnictví Krajčí povolil využití neregistrované vakcíny Sputnik V. Jak ale píše v dokumentu, odpovědnost za použití neregistrované látky nesou sami lékaři.

- Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily falešný negativní test na koronavirus. Informoval o tom dnes server Norway Today. Do Norska jely za prací a falešný test si objednaly ve Švédsku.

SVĚTOVÉ DĚNÍ JSME SLEDOVALI I VČERA:

 • Vatikán hájí papežovu cestu do Iráku, koná se navzdory pandemii

  Vatikán hájí rozhodnutí papeže Františka nezrušit jeho nadcházející cestu do Iráku, která má začít v pátek navzdory zhoršující se epidemické situaci a ohrožení, jež může účast na mších představovat pro irácké věřící. Mluvčí Matteo Bruni dnes ujistil, že při papežově návštěvě se budou dodržovat přísná hygienická opatření. Podle něj je návštěva hlavy katolické církve v Iráku, vůbec první v této zemi, „aktem lásky vůči tamním křesťanům“.

  Pro papeže je cesta do Iráku první zahraniční cestou od začátku pandemie covidu-19. Její plánování začalo už v roce 2019, loni se však kvůli šíření nákazy v Itálii a dalších zemích světa nemohla uskutečnit.

 • V Iráku začali očkovat lékaře z vakcín darovaných Čínou

  V Iráku dnes začalo očkování lékařů proti covidu-19. Využívá se 50 000 očkovacích látek, které dorazily na bagdádské letiště v noci.

  Agentura AFP napsala, že v bagdádské klinice začalo očkování v přítomnosti novinářů a ministra zdravotnictví Hasana Tamímího. „Začali jsme očkovat hned, jakmile jsme vakcíny obdrželi, zítra (ve středu) se bude očkovat v dalších provinciích a vzdálenějších místech,“ řekl ministr. uvedl také, že Bagdád už objednal v Pekingu další dva miliony dávek. Irák se potýká s novou vlnou epidemie, denně tam ohlašují v průměru 4000 nově nakažených.

 • COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

  Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. V Ženevě to dnes oznámil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Do konce března se podle něj bude distribuovat i 1,2 milionu dávek od firem Pfizer/BioNTech. Už minulý týden obdržely zásilky vakcín z programu COVAX první země - Ghana a Pobřeží slonoviny.

  Celkem chce COVAX letos nakoupit 1,8 miliardy dávek vakcín proti covidu-19, což je o půl miliardy více, než si vedení programu loni stanovilo jako cíl pro rok 2021, uvedl Seth Berkley, šéf světové aliance pro očkování GAVI, která COVAX spolu s WHO spravuje. Podle něj se nyní finalizuje například smlouva o nákupu 1,1 miliardy dávek vakcíny od firmy Novavax.

 • Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

  Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli vyšší nakažlivosti a také kvůli schopnosti nakazit lidi, kteří už covid-19 prodělali. Vyplývá to z nové studie britských a brazilských vědců, která podle médií nabízí první podrobnou analýzu chování tzv. brazilské varianty viru SARS-CoV-2. Autoři odhadují, že mutace označovaná jako P.1 by se mohla šířit až dvakrát rychleji ve srovnání s jinými kmeny.

  Poprvé byla identifikována ve druhé polovině prosince a od té doby se z Manausu rozšířila do dalších částí Brazílie a do více než 20 zemí včetně Británie a Spojených států. Podle deníku The New York Times (NYT) její zkoumání postupovalo pomaleji než v případě „britské“ a „jihoafrické“ mutace a odborná veřejnost tak neměla příliš jasno v tom, jak velké obavy jsou na místě.

 • Sputnik V se stal nástrojem hybridní války,řekl slovenský ministr

  Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce nepožádal o registraci očkovací látky v Evropské unii. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Ministr chce od politických špiček země ujištění, že proevropské a proatlantické směřování země se v souvislosti s nákupem Sputniku V nemění.

  „Je zjevné, že tato vakcína už není jen vakcínou, je to nástroj hybridní války. Tento politický nástroj nás rozděluje doma, rozděluje nás v zahraničí. Prostřednictvím tohoto nástroje se vykresluje EU jako něco, co selhává,“ uvedl Korčok.

 • Prokurátor kritizuje Netanjahuovo rozdávání vakcín proti covidu

  Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit varoval premiéra Benjamina Netanjahua, že nemůže sám rozhodovat o darování přebytečných vakcín proti covidu-19 spojencům v Africe, Evropě a Latinské Americe. Zdůraznil přitom, že takto významné rozhodnutí měla projednat vláda. Napsala o tom dnes agentura AP. Mezi státy, jimž Izrael poslal vakcíny, je i Česko. Jde o 5000 dávek očkovací látky Moderna, které byly zaslány před týdnem na žádost premiéra Andreje Babiše. Program darování vakcín Netanjahuova kancelář koncem minulého týdne pod tlakem kritiky v Izraeli pozastavila.

  Mandelblit v oficiálním dopisu, který byl adresován poradci pro národní bezpečnost Meiru ben Šabbatovi, uvedl, že Netanjahu měl plán darovat část izraelských vakcín projednat s kabinetem. Dopis v pondělí zveřejnilo izraelské ministerstvo spravedlnosti.

 • Srbský prezident při návštěvě Sarajeva daroval Bosně vakcíny

  Srbsko darovalo Bosně 10 000 dávek vakcíny AstraZeneca proti nemoci covid-19. Zásilku bosenským představitelům předal osobně srbský prezident Aleksandar Vučić při své dnešní návštěvě Sarajeva. V Bosně očkování dosud v masovém měřítku nezačalo, Srbsko naopak podle pozorovatelů platí za očkovacího přeborníka. V uplynulých týdnech obdarovalo i další země regionu.

  „Jsem šťasten, pokud zachráníme životy,“ citovala bosenská média Vučiče po příletu na sarajevské letiště. Srbsko mělo podle něj štěstí, že si dokázalo zajistit dostatek vakcín, a chce se proto nyní podělit se svými v tomto ohledu méně šťastnými sousedy.

 • Slovenské úřady zatím neoznámily detaily o kontrole Sputniku V

  Slovenské úřady zatím neoznámily podrobnosti o chystané kontrole ruské vakcíny Sputnik V, kterou budou moci lékaři používat při očkování proti covidu-19 a která nebyla dosud registrována unijní lékovou agenturou EMA. Vyplývá to z odpovědi tamního ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na dotaz ČTK. Ministerstvo pouze ohlásilo kontrolu šarže. První zásilku Sputniku V Slovensko dostalo v pondělí.

  „Ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv se prověří šarže a následně se oznámí, kdy očkování oficiálně začne. Zájemci o očkování vakcínou budou potvrzovat, že vědí, že jde o vakcínu bez schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky,“ uvedla mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová.

 • Francie schválila očkování AstraZenekou pro seniory nad 65 let

  Vakcínou z laboratoří britsko-švédské firmy AstraZeneca očkovali Francouzi až dosud jen lidi mladší 65 let. Nyní ale francouzská vláda mění taktiku. Vakcínu dostanou i lidé do 75 let věku s komorbiditami.

 • Izrael bude nově očkovat proti nemoci covid-19 také vyléčené

  Izraelské ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že na očkování proti covidu-19 budou mít nově nárok také občané starší 16 let, kteří se z nákazy zotavili. Obdržet by podle doporučení resortu měli jednu dávku vakcíny 90 dní po vyléčení. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

 • Zásilka 15 000 vakcín z Německa pro Česko je dar

  Na 15 000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, které nejpostiženějším českým okresům poskytly německé spolkové země Bavorsko, Sasko a Durynsko, je dar. Česko tedy nemusí dávky spolkovým zemím vracet, až jich bude mít dostatek. ČTK to v úterý sdělilo saské ministerstvo zdravotnictví.

  Německé dávky vakcíny AstraZeneca, ke kterým česká vláda přidala 1800 dávek z vlastních zdrojů, jsou již v Karlovarském kraji. Ten je koronavirem extrémně postižen.

 • Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

  Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března, zároveň ale navrhuje pozvolné uvolňování pravidel například pro domácí sešlosti. Podle informací magazínu Focus předložila Merkelová tento návrh premiérům spolkových zemí, se kterými bude ve středu jednat o další podobě epidemických pravidel. Německo se kvůli pandemii nemoci covid-19 uchýlilo do karantény loni v listopadu, od té doby byla omezení opakovaně prodloužena a zpřísněna.

 • Slovensko má rekordní počet hospitalizovaných kvůli covidu-19

  Slovensko před zpřísněním zákazu vycházení, který s několika výjimkami začne kvůli šíření koronavirové infekce platit ve středu, zaznamenalo nový rekord v počtu hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 4042 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění, informovalo dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví. Země zaznamenala dalších 118 úmrtí, což je nejvyšší denní přírůstek od první poloviny února.

 • Rakousko se nechce při výrobě vakcín spoléhat na EU, oznámil Kurz

  Rakousko, Dánsko a další země ze skupiny „rychle jednajících států“, které si v boji s koronavirem opakovaně vyměňují zkušenosti, se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou společně s Izraelem vyrábět vakcíny proti covidu-19. Oznámil to v úterý podle agentury APA rakouský kancléř Sebastian Kurz. K virtuálním jednáním skupiny států, které zpočátku úspěšně zvládaly covidovou pandemii, Kurz v minulosti zval i českého premiéra Andreje Babiše.

 • Děti během epidemie zmeškaly 112 miliard dní vyučování

  Děti na celém světě během jednoho roku epidemie covidu-19 zmeškaly přibližně 112 miliard dní vyučování. Výpočet v úterý zveřejnila nevládní organizace Save the Children. Nejvíce dní žáci a studenti zameškali v Latinské Americe, Karibiku a jižní Asii, uvedla agentura EFE. Nejnižší údaj vykazuje západní Evropa.

 • Srb dostal druhou vakcínu od jiného výrobce, dobře se necítí

  Srdjan Antić dostal první dávku vakcíny Pfizer/BioNTech 28. ledna, pro druhou si zašel 18. února. „Když jsem čekal na vakcínu, mluvil jsem s lékařem. Pak přišla sestra a dala mi vakcínu,“ vylíčil Antić stanici N1 svou druhou návštěvu očkovacího centra ve Vranje. „Lékař řekl, že je dobré, že jsem ji dostal, protože jsem koronu prodělal v červenci. ‚Tahle čínská je skvělá,‘ říká. Byl jsem překvapen. ‚Jaká čínská?‘ První jsem dostal od Pfizera. A pak nastal zmatek,“ dodal hudebník.

  Antić uvedl, že od obdržení druhé dávky často upadá do mdlob a že dva dny od revakcinace strávil čtyři hodiny na JIP, kde dostal infuzi a odkud ho poslali na neurologii. Tam podle svých slov dostal „nějaké léky“. „Cítím se divně, dobře mi není, bolelo mě na prsou, omdléval jsem, cukr mi vyskočil na 23 až 25, necítím se jako dřív,“ popsal svůj zdravotní stav Antić, jehož případ se v Srbsku stal sledovanou mediální událostí.

  Obrátil se proto na všemožné úřady, nikde ale zatím nedostal odpověď. S jeho zdravotním stavem si podle něj příliš nevědí rady ani lékaři, kteří mu nebyli schopní nic konkrétního sdělit.

 • Pandemie letos neskončí, varuje WHO

  Po sedmi týdnech opět vzrostl počet potvrzených případů po celém světě. Virus je stále ve vedení a bylo by nereálné očekávat, že pandemie skončí ještě letos, uvedla Světová zdravotnická organizace.

 • Rusko hlásí nejméně nových případů za den od začátku října

  V Rusku se za uplynulých 24 hodin prokázalo 10 565 nových případů koronaviru, nejméně od 4. října. Dnes to s odvoláním na operativní štáb uvedla agentura TASS. Dalších 441 lidí po nákaze koronavirem v Rusku zemřelo. Předchozí den štáb informoval o 333 nových úmrtích, což byl nejnižší údaj od 16. listopadu.

Sdílejte článek