Hlavní obsah
Online

Amerika hlásí první oběť koronaviru. Itálie jich má už 29

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

29. 2. 7:01
aktualizováno • 29. 2. 22:46

Spolková země Dolní Rakousy oznámila dva případy onemocnění novým koronavirem COVID-19. Jde o manželský pár z města Korneuburg u Vídně, jež leží zhruba 70 kilometrů od hranice s Českem. Onemocnění u nich bylo potvrzeno v noci na sobotu.

Článek

Rakousko dosud eviduje devět případů nemoci – vedle dvou v Dolních Rakousích čtyři ve Vídni, dva v Tyrolsku a jeden ve Štýrsku. Onemocnění má vážný průběh u 72letého muže hospitalizovaného ve Vídni.

V další sousední zemi – v Německu – se koronavirem nakazil zaměstnanec družiny. Všech zhruba 185 dětí základní školy v západoněmeckém Bonnu podstoupí testy a ty, které s vychovatelem přišly do přímého styku, zůstanou v domácí karanténě. Škola zrušila výuku na dva týdny.

V České republice nebyl dosud žádný případ onemocnění potvrzen, karanténa byla doporučena stovkám lidí, kteří se vrátili ze zahraničí z oblastí, kde je nákaza rozšířena.

Novou situaci zažívají Spojené státy, kde se objevilo několik případů nemocných, u nichž není vysvětleno, jak a kde se mohly nakazit. Tamní média píší o tom, že by se USA mohly připojit k zemím jako Čína, Jižní Korea či Itálie, kde se koronavirus šíří takzvanou komunitní nákazou.

Nemoc se nadále rychle šíří zejména na asijském kontinentu.

V pevninské Číně vzrostl v pátek počet případů nákazy novým koronavirem o 427, infikovaných už je 79 251. Dalších 47 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo, celkově má tak v Číně tato choroba už 2835 obětí.

Dalších 594 případů nákazy zaznamenali v Jižní Koreji, jde o nejvyšší mezidenní nárůst. Celkový počet infekcí dosáhl již 2931, z 594 nových případů nákazy je 476 z města Tegu, kde se infekce šíří především mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži. Nemoci v zemi podlehlo 16 lidí, což je o tři více, než bylo hlášeno doposud.

 • Třetí případ nákazy koronavirem hlásí Dánsko s Finskem

  Dánsko s Finskem ohlásily třetí případ nákazy novým typem koronaviru. Dán se zřejmě infikoval v Německu a u Finky úřady nemoc spojují s její cestou do severní Itálie.

  Dánsko zaznamenalo prvního nakaženého ve čtvrtek a v pátek byl v zemi ohlášen druhý případ nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Oba Dánové pobývali na severu Itálie, která se s koronavirem z evropských zemí nejvážněji potýká. Třetí nemocný Dán se pak zúčastnil konference v Mnichově, kde se zřejmě nakazil.

  Finsko ohlásilo první případ na konci ledna, druhý pak ve středu a třetí v pátek pozdě večer. Prvním nemocným ve Finsku byl Číňan cestující z čínského města Wu-chan, které je centrem koronavirové nákazy. Další dva případy připadají na finské občanky, které se infikovaly na severu Itálie.

 • V Německu je kvůli koronaviru uzavřena škola, děti čekají testy

  Základní škola v západoněmeckém Bonnu pro příští dva týdny zrušila výuku, neboť u zaměstnance družiny byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru. Všech zhruba 185 dětí nyní podstoupí testy a ty, které s vychovatelem přišly do přímého styku, zůstanou v domácí karanténě. Německo v pátek večer podle listu Bild evidovalo 68 případů infekce, od té doby země oznámila několik dalších případů. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes vyzval Evropu, aby v tažení proti infekci postupovala společně.

 • Írán oznámil devět úmrtí na koronavirus a 205 nových případů

  Počet obětí nové koronavirové infekce vzrostl v Íránu od pátku o devět na 43. Podle íránských úřadů, které cituje agentura Reuters, bylo od pátku zaznamenáno 205 nových pacientů, celkem tak islámská republika eviduje 593 případů nákazy.

  Třiaosmdesátimilionový Írán je druhou zemí po Číně, kde od prosince zemřelo nejvíc lidí nakažených novým koronavirem. Írán čelí kritice, že nepravdivě informuje o rozsahu nákazy a že skutečný počet obětí je několikanásobně větší. Íránské ministerstvo zdravotnictví takové údaje popřelo.

 • První případ nákazy koronaviru oznámil Katar

 • Dolní Rakousy oznámily první dva případy koronaviru

  Rakousko dnes oznámilo první dva případy nového typu koronaviru ve spolkové zemi Dolní Rakousy, která přímo hraničí s Českem. Informovala o tom televize ORF. Nově nakaženým je manželský pár z dolnorakouského Korneuburgu u Vídně, u něhož byla infekce potvrzena v noci na dnešek. Dvojice podle ORF byla v kontaktu s manželi z Vídně, u nichž bylo onemocnění COVID-19 způsobené koronavirem oznámeno ve čtvrtek.

 • V Praze se kvůli koronaviru sejdou premiéři zemí V4

  Ve středu se v Praze kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru v Evropě uskuteční schůzka Visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Na Twitteru to dnes oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki, který uvedl, že setkání se koná na návrh Varšavy. Český premiér Andrej Babiš ČTK konání schůzky potvrdil a uvedl, že jednání bude na úrovni předsedů vlád.

 • Íránský poslanec zemřel na koronavirus

 • Kjódó: Japonci a Číňané tvořivě řeší nedostatek roušek

  Lidé v Japonsku a Číně, kteří jsou zoufalí, že nemohou sehnat obličejové roušky, aby se mohli chránit před novým koronavirem šířícím se planetou, se uchylují k rozmanitým improvizovaným řešením. Napsala to japonská tisková agentura Kjódó. Zatímco v Číně se lidé v obavách z nákazy uchylují k takovým extrémům, jako je používání ovocných slupek, plastových lahví, vložek a dokonce podprsenek coby improvizované ochranné masky, mnoho Japonců přichází s vlastním vynalézavým řešením – výroba roušek z kapesníků, šátků či kávových filtrů.

 • SZÚ: Není pravděpodobné, že by se koronavirus dostával do vody

  Není pravděpodobné, že by se nový typ koronaviru dostával do pitné vody. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tak nemusí vodárenské společnosti přijímat žádná opatření. Národní referenční centrum pro pitnou vodu to uvedlo na webu. V Česku se dosud nemoc COVID-19 nevyskytla.

 • USA kvůli koronaviru odřekly setkání Trumpa s Kurzem

  Bílý dům kvůli šíření infekce nového typu koronaviru odřekl úterní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Dnes to agentuře APA sdělilo rakouské kancléřství, podle kterého se cesta šéfa vlády do Spojených států odkládá.

 • BBC: V Íránu se kvůli nedůvěře vládě šíří divoké konspirace

  Írán oficiálně přiznal 338 nakažených a 34 mrtvých v důsledku koronaviru COVID-19. BBC včera s odkazem na místní nemocnice informovala, že mrtvých je 210. Dnes britská veřejnoprávní televize na webu informuje o dezinformacích a konspiračních teoriích, které se v Íránu kvůli zatajování vlády šíří. Na internetu se například objevil padělaný dopis ministra zdravotnictví s jeho rezignací nebo upravený audiozáznam, ve kterém hlas zdánlivě patřící náměstkovi ministra zdravotnictví Irajovi Harirchimu říká, že v zemi je 10 000 potvrzených případů a 1400 mrtvých. Podle místní kybernetické policie už bylo za šíření poplašných zpráv zadrženo 24 lidí.