Hlavní obsah
Online

Čeká nás nejhorší týden, řekl Trump a poslal do boje s virem vojáky

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

4. 4. 7:52
aktualizováno • 4. 4. 22:50

Americký prezident Donald Trump oznámil, že na boj s koronavirem uvolní tisíce vojáků. Jen do New Yorku jich má dorazit na pomoc tisíc. Spojené státy podle něj čeká nejkrušnější týden, kdy mnoho lidí zemře.

Článek

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) také nově doporučuje všem lidem, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Sám Trump ale zdůraznil, že takovéto zakrývání obličeje není povinné, a upozornil, že on sám to dělat nehodlá. USA má přes 300 000 nakažených a téměř 8300 mrtvých.

V Itálii zemřelo za poslední den 681 nakažených koronavirem, je to nejméně za skoro dva týdny. Počet obětí v zemi tak vzrostl na 15 362 a nakažených na 124 632, informovala dnes italská civilní ochrana. Počet infikovaných se zvýšil za posledních 24 hodin o 4805, uvedl deník Corriere della Sera.

Ve Španělsku se počet nakažených za poslední den zvýšil o 7472, úmrtí přibylo 932. Dohromady je tak v zemi přes 124 700 nakažených a přes 11 000 mrtvých. Co do počtu případů, u kterých se potvrdila nákaza, tak Španělsko předčilo Itálii a je na druhém místě za Spojenými státy.

Vývoj událostí sledujeme online:

 • Pink onemocněla a věnuje milion dolarů nemocnicím

  „Měla jsem pozitivní test na COVID-19,“ oznámila v pátek zpěvačka Pink.

  Čtyřicetiletá Američanka zpozorovala příznaky u sebe a svého tříletého syna před 14 dny, poté se nechala testovat. Držitelka ceny Grammy je nyní v domácí karanténě. Na boj proti koronaviru se rozhodla věnovat milion dolarů, které rozdělí nemocničním nadacím v Philadelphii a Los Angeles.

 • Vlaky v Indii začnou jezdit 15. dubna

  Indie obnoví železniční dopravu 15. dubna. Informoval o tom deník Press Trust of India.

  Indické železnice pozastavily veškerou osobní přepravu 23. března. Než ale opatření vešlo v platnost, nastoupily do vlaků statisíce migračních dělníků a vydaly se z nákazou postižených měst jako Dillí, Bombaj či Ahmadábád do svých obcí ve státech Uttarpradéš a Bihár, čímž se riziko rozšíření nákazy zvýšilo.

  Železniční doprava v Indii je mezitím plně oddaná přepravě nezbytných věcí. Za poslední 3 dny podle webu National Herald India přepravila po celé zemi 7 195 vagonů s potravinami.

 • Pevninská Čína hlásí 19 nových případů nákazy koronavirem

  V pevninské Číně v pátek přibylo 19 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters.

  Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus zatím potvrdil u 81 639 lidí.

 • Veterán druhé světové války překonal koronavirus a oslavil 104. narozeniny

  Rodák z Oregonu Bill Lapschies má co slavit. Veterán druhé světové války se tento týden zotavil z onemocnění COVID-19 a oslavil 104. narozeniny.

  „Na oslavu dorazilo přes 200 lidí. Snažili jsme se udržovat odstup a dodržovat opatření, o která nás guvernérka Kate Brownová požádala,“ řekla Lapschiesova dcera CNN. „Byli jsme nadšeni, že nemoc překonal, prostě jsme museli něco udělat,“ dodala.

  Oregonská guvernérka Brownová Lapschiesovi na Facebooku popřála také.

  Sending happy birthday wishes to Bill on his 104th birthday! He's one of Oregon's honored veterans and has just...

  Zveřejnil(a) Governor Kate Brown dne Středa 1. dubna 2020
 • Námořníci z letadlové lodi Roosevelt tleskají kapitánovi, který přišel o funkci

  Americké námořnictvo již v pátek zbavilo funkce Bretta Croziera, kapitána letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, na jejíž palubě se potvrdilo několik desítek případů nákazy koronavirem. Crozier podle ministra námořnictva vyvolal paniku, když dopis, v němž žádal nadřízené o pomoc, adresoval příliš mnoha lidem.

  Po sociálních sítích se dnes hojně šíří video, na kterém námořníci z letadlové lodi Crozierovi tleskají a skandují jeho jméno, zatímco loď opouští.

 • Italský gondoliér v karanténě vesluje na balkoně a baví internet

  Ve ztichlých Benátkách se kvůli koronavirové karanténě potýkají s nucenou nečinností i stovky tamních gondoliérů, jeden z nich však svými pravidelnými tréninky na podomácku vyrobeném balkonovém trenažéru baví nejen sousedy, ale i lidi na internetu. Dvaaosmdesátiletý Lucio Dolcetta se snaží udržet v kondici a zároveň svým nadhledem a sebeironií dodává odvahu Italům, kteří jeho nahrávky sledují, napsala agentura DPA.

  „Každé ráno trénuji 30 minut a u toho se můžu z balkonu dívat na kanál,“ tvrdí doyen benátského cechu gondoliérů, který stejně jako jeho kolegové musel kvůli březnovému nařízení vlády zůstat „na suchu“. Důchodce se ale snaží na svou situaci dívat optimisticky a ve svých videích zvesela vyzývá své diváky: „Přátelé! Udržujme se ve formě!“

 • Trump na tiskové konferenci doporučil nošení roušek

  Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Zdůraznil ale, že takovéto zakrývání obličeje není povinné, a upozornil, že on sám to dělat nehodlá. Nejnovější údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse podle agentury AFP ukázaly, že počet obětí koronaviru v USA se vyšplhal na 7406, když během 24 hodin od čtvrtečního do pátečního večera přibylo rekordních 1480 úmrtí.

  „Bude to skutečně dobrovolná věc. Můžete to dělat, nemusíte to dělat,“ řekl podle agentury Reuters o zakrývání obličeje americký prezident. „Já volím možnost to nedělat,“ dodal. Svůj postoj následně zdůvodnil tím, že se účastní schůzek na vysoké úrovni. „Přijímám prezidenty, premiéry, diktátory, krále, královny,“ upozornil.

  Trump rovněž podepsal dekret nařizující zastavení vývozu ochranných masek typu N95 a dalších ochranných pomůcek potřebných v boji s koronavirem, píše Reuters.