Hlavní obsah
Online

Čeká nás nejhorší týden, řekl Trump a poslal do boje s virem vojáky

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

4. 4. 7:52
aktualizováno • 4. 4. 22:50

Americký prezident Donald Trump oznámil, že na boj s koronavirem uvolní tisíce vojáků. Jen do New Yorku jich má dorazit na pomoc tisíc. Spojené státy podle něj čeká nejkrušnější týden, kdy mnoho lidí zemře.

Článek

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) také nově doporučuje všem lidem, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Sám Trump ale zdůraznil, že takovéto zakrývání obličeje není povinné, a upozornil, že on sám to dělat nehodlá. USA má přes 300 000 nakažených a téměř 8300 mrtvých.

V Itálii zemřelo za poslední den 681 nakažených koronavirem, je to nejméně za skoro dva týdny. Počet obětí v zemi tak vzrostl na 15 362 a nakažených na 124 632, informovala dnes italská civilní ochrana. Počet infikovaných se zvýšil za posledních 24 hodin o 4805, uvedl deník Corriere della Sera.

Ve Španělsku se počet nakažených za poslední den zvýšil o 7472, úmrtí přibylo 932. Dohromady je tak v zemi přes 124 700 nakažených a přes 11 000 mrtvých. Co do počtu případů, u kterých se potvrdila nákaza, tak Španělsko předčilo Itálii a je na druhém místě za Spojenými státy.

Vývoj událostí sledujeme online:

 • USA chtějí urychlit propouštění vězňů kvůli koronaviru

  Americký ministr spravedlnosti William Barr nařídil federálním vězeňským úřadům, aby urychlily propouštění některých „zranitelných“ vězňů z věznic ve třech amerických státech. V tamních zařízeních se totiž v posledních dnech objevuje stále více nakažených koronavirem a obětí nemoci covid-19. Informoval o tom dnes server Politico.

 • Kyjev posílá 20 zdravotníků do Itálie, aby pomohli a učili se

  Ukrajina, která očekává v příštích týdnech strmý nárůst počtu lidí nakažených koronavirem, dnes poslala do Itálie dvacetičlenný lékařský tým. Agentura Reuters píše, že v Itálii, kde si nemoc covid-19 vyžádala nejvíce obětí na světě, mají pomáhat tamním zdravotníkům i získávat zkušenosti v boji s epidemií.

 • V Itálii zemřelo za den opět méně nakažených koronavirem, 681

  V Itálii zemřelo za poslední den 681 nakažených koronavirem, je to nejméně za skoro dva týdny. Počet obětí v zemi tak vzrostl na 15 362 a nakažených na 124 632, informovala dnes italská civilní ochrana. Počet infikovaných se zvýšil za posledních 24 hodin o 4805, uvedl deník Corriere della Sera.

 • New York zaznamenal dosud nejvyšší počet zemřelých a nakažených

  Americký stát New York zaznamenal za poslední den 630 dalších úmrtí na nemoc covid-19 a přes 10 800 nově nakažených koronavirem. U obou údajů se jedná o zatím největší přírůstek za 24 hodin. Ve státě, který je epicentrem pandemie v USA, se virem infikovalo dohromady již 113 704 lidí a 3565 jich nákaze podlehlo. Na tiskovém brífinku to dnes prohlásil guvernér Andrew Cuomo.

 • Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

  V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra termokamery, které mají měřit lidem teplotu. Pokud budou mít cestující vysokou horečku, nebudou vpuštěni do metra a budou převezeni do nemocnice. Informoval o tom server Ahval s odvoláním na starostu Istanbulu Ekrema Imamoglua.

  Imamoglu upřesnil, že termokamery jsou zatím na stanicích Yenikapi, Üsküdar a Kirazli, které jsou přestupními uzly i pro další druhy veřejné dopravy. Starosta největšího tureckého města dodal, že termokamery radnice postupně instaluje i v dalších stanicích metra.

  Istanbul, v němž žije téměř 16 milionů lidí, dosud eviduje asi 60 procent ze všech případů nákazy koronavirem v Turecku. Těch je v celé zemi téměř 21 000, nemoci dosud podlehlo v Turecku podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví 425 lidí, z toho polovina v Istanbulu.

  V pátek přibylo za 24 hodin v Turecku sedm desítek obětí a na 2800 nakažených. Za den udělaly místní úřady na 16 160 testů, od začátku epidemie jich provedly na 140 700. První případ se v této zemi s 83 miliony obyvatel potvrdil 11. března.

  Turecká vláda si v předchozích týdnech vysloužila kritiku od opozice i sdružení místních zdravotníků za nedostatečná opatření proti šíření koronaviru, zejména za to, že nezavedla plošné omezení volného pohybu.

 • Rakousko má už téměř 12 000 případů nákazy koronavirem, 186 obětí

  V Rakousku se potvrdilo už 11 781 případů nákazy koronavirem, 186 infikovaných dosud v této zemi zemřelo a 2507 se jich uzdravilo. Informovala o tom v sobotu agentura APA s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je v Rakousku nyní 1071 nakažených koronavirem, z toho 245 na jednotkách intenzivní péče.

  V pátek evidovalo Rakousko na 11 300 nakažených koronavirem a 168 úmrtí. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober v sobotu ocenil, že denní nárůst nových případů ve srovnání s dobou před třemi týdny výrazně klesl z asi 40 procent na zhruba čtyři až dvě procenta.

 • Benátsko nařídilo roušky a rukavice pro nákup v supermarketech

  Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do supermarketů chodit lidé nakupovat pouze s rouškou či šátkem přes nos a ústa a v rukavicích. Informovala o tom agentura APA. V neděli budou supermarkety v tomto regionu zavřeny.

  Benátsko patří v Itálii k nejhůře postiženým regionům nynější pandemií. Nejvíce případů nákazy koronavirem a obětí eviduje region Lombardie, na kterou připadá 40 procent všech případů nákazy v Itálii.

 • V Británii přibylo 708 mrtvých, to je zatím nejvíce za den

  Počet obětí koronaviru v Británii za poslední den stoupl o 20 procent na 4313. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Oproti předešlému dni přibylo 708 mrtvých, a jde tak o nový smutný rekord.

  Testy nákazu koronavirem prokázaly u 41 903 lidí.

 • Nizozemsko má 164 nových obětí nákazy koronavirem, celkem už 1651

  Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za posledních 24 hodin o 164. Celkově již země zaznamenala 1651 zemřelých a 16 627 nakažených, uvedla dnes s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters.

  Nizozemský národní zdravotnický institut (RIVM) uvedl, že celkový počet infikovaných za poslední den vzrostl o šest procent, přičemž růst zpomalil z pátečních 1026 na dnešních 904 nakažených. Denní počet úmrtí je naopak o něco vyšší než v pátek, kdy bylo hlášeno 148 úmrtí.

  Skutečný počet úmrtí i nakažených je kvůli nemožnosti provést celoplošné testování populace vyšší než oficiální čísla, upozornil RIVM.

  Co do počtu zachycených případů nákazy je sedmnáctimilionové Nizozemsko osmou nejvíce zasaženou zemí v Evropě.

 • Španělská vláda navrhla prodloužit nouzový stav o dva týdny

  Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 809 lidí nakažených koronavirem, oproti pátečním údajům je denní počet obětí o stovku nižší a je nejnižší ze předchozí týden.

  Premiér Sánchez v sobotu oznámil, že po konzultaci s vládním expertním výborem navrhne prodloužení nouzového stavu do 26. dubna. Podle deníku El País by o tom měli poslanci hlasovat zřejmě ve čtvrtek. Místní média uvádí, že hlavní opoziční strana lidovců se prodloužení chystá podpořit.

 • V Maďarsku na covid-19 zemřelo dalších šest osob, celkem 32

  Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678 a dalších šest osob za posledních 24 hodin zemřelo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila maďarská vláda na svých internetových stránkách. V zemi již nemoci podlehlo 32 lidí, 58 se jich uzdravilo. Šéf úřadu vlády Gergely Gulyás pak oznámil, že vláda připravuje balíček opatření, která mají pomoci nastartovat ekonomiku poškozenou koronavirem, za zhruba 30 miliard USD (771,1 miliardy Kč).

 • Jižní Korea odložila znovuotevření škol

  Jihokorejské zdravotnické úřady dnes ohlásily 94 nových případů nákazy koronavirem, čímž se jejich celkový počet vyšplhal na 10 156. Mrtvých přibylo devět na celkových 183. Z nemoci covid-19 se už uzdravilo 6325 lidí.

  Jižní Korea se v posledních dnech potýká s nárůstem případů, kdy se infekce projeví u lidí, již přicestovali ze zahraničí. Objevují se také lokální epicentra nákazy, jako jsou domy s pečovatelskou službou nebo kostely. Vláda se proto rozhodla odložit znovuotevření škol, původně naplánované na příští týden.

 • Celosvětový počet úmrtí přesáhl 60 000

  Podle informací webu The Spectator Index celosvětový počet úmrtí překonal hranici 60 000. Nakazilo se nejméně 1 130 000 lidí.

  Nejhůře zasaženou zemí zůstávají Spojené státy, kde přibylo během 24 hodin rekordních 1480 úmrtí po nákaze koronavirem. V zemi už je přes 275 000 infikovaných.

 • 600 členů francouzské armády se nakazilo koronavirem

  Šest set členů francouzské armády má koronavirus, oznámila v sobotu francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

  Ve Francii podlehlo již 6507 lidí nemoci covid-19. Ve francouzských nemocnicích zemřelo za posledních 24 hodin 588 pacientů s koronavirem, což je dosud největší jednodenní nárůst. Koronavirus se potvrdil již u 64 338 pacientů v nemocnicích, v pečovatelských zařízeních byla nákaza potvrzena či na ni panuje podezření u dalších téměř 18 000 lidí.

 • Rusko má více než 4700 nakažených koronavirem, 43 zemřelo

  Počet nakažených koronavirem v Rusku za posledních 24 hodin stoupl o 582. Celkem tak země eviduje 4731 infikovaných, uvedla agentura Interfax s odvoláním na krizový štáb pro boj s nákazou. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo dalších devět pacientů. Celkový počet mrtvých tak vzrostl na 43. Prvního mrtvého dnes také oznámila Gruzie.

  Z nemoci se naopak v Rusku uzdravilo 333 pacientů. Nákaza se dosud objevila v 78 z 85 ruských regionů. Nejvíce nových případů, 434, přibylo v Moskvě.

 • Na Slovensku v pátek přibylo 21 nově nakažených koronavirem

  Počet nových případů nemoci COVID-19 na Slovensku v pátek stoupl o 21. Celkem tak má Slovensko 471 potvrzených případů nákazy. Oznámil to dnes slovenský premiér Igor Matovič. Otestováno bylo v pátek 1889 lidí.

 • Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na téměř 3500

  Počet obětí koronaviru v Íránu se za posledních 24 hodin zvýšil o 158. Celkem tak v zemi na nemoc zemřelo 3452 lidí. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví.

  Nemoc COVID-19 se v zemi zatím potvrdila u 55 743 osob. Z toho 4103 je ve vážném stavu, uvedla íránská státní televize.

 • Německo hlásí přes 85 500 případů nákazy koronavirem a 1154 obětí

  V Německu bylo k dnešnímu dopoledni zaznamenáno již 85 559 případů nákazy koronavirem, infekci dosud podlehlo 1154 lidí. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA, která zohledňuje údaje z jednotlivých spolkových zemí. Oficiální údaje zatím nejsou k dispozici.

  Za posledních 24 hodin se jedná o nárůst v počtu nakažených o zhruba 5000 nových případů. Celková bilance zemřelých vzrostla o 132, v pátek dopoledne úřady registrovaly 1022 obětí nemoci, kterou koronavirus způsobuje.

Další články