Hlavní obsah

Válek: Možná bude potřeba čtvrtá dávka vakcíny

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Reklama

21. 11. 2021 9:19

Podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je možné, že při očkování proti covidu-19 bude pro některé potřeba i čtvrtá dávka vakcíny.

Článek

Válek to řekl v rozhovoru pro Blesk. Zároveň uvedl, že třetí dávkou se asi postupně budou muset naočkovat všichni. Povinné plošné očkování stále odmítá. Je ale podle něj možné nařídit vakcinaci některým profesním organizacím nebo komorám, pokud o to budou samy stát.

Ukončené očkování má v Česku zhruba 6,2 milionu lidí, třetí posilující dávku vakcíny dostalo přibližně 615 000 z nich. „Principiálně tak, jak to teď vypadá, tak bych si netroufl říct, že nebude potřeba čtvrtá dávka. Myslím, že by bylo velmi neseriózní, kdyby někdo říkal, a také to zatím nikdo neříká, že po třetí dávce ta imunita vydrží tak dlouho, že už žádná další dávka nebude potřeba. Je velmi nekorektní říkat, že třetí dávka a jsem za vodou,“ uvedl Válek.

Mezitím přírůstky nově nakažených v Česku dál rostou. V pátek laboratoře odhalily dosud rekordních 22 945 nově nakažených a v sobotu to bylo 14 402, což je nejvíce ve volném dni od počátku pandemie.

V nemocnicích je podle aktuálních údajů s covidem 4818 lidí, z toho 713 se nachází v těžkém stavu. Za poslední týden počet hospitalizovaných vzrostl přibližně o 900.

Podrobnou mapu, jak se šíří nákaza, naleznete ZDE.

Evropská léková agentura (EMA) nyní doporučuje třetí dávku vakcíny lidem starším 65 let. Válek se domnívá, že časem bude podobné doporučení i pro kategorii lidí od 40 let. „Postupně se ale tou třetí dávkou budou muset asi naočkovat všichni. Očkování a třetí dávka v každém případě brutálním způsobem chrání proti závažnému průběhu nemoci, snižuje riziko zhruba o 70 procent, že někoho nakazíte,“ řekl.

Proti povinnému očkování všech

Válek již několikrát zmínil, že povinné plošné očkování nechce. Podle něj to ale vypadá, že některé profesní organizace, nebo Česká lékařská společnost nebo komora, budou chtít povinné očkování pro své členy. „Co bych to byl za ministra, kdybych nevyhověl odborné společnosti,“ podotkl. Domnívá se, že s takovým krokem přijdou na hematoonkologii, kde se bojí nakazit pacienty. „Velmi pravděpodobně s tím přijdou na transplantačních centrech,“ doplnil. Důvodem, proč by členové odborných společností o očkování stáli, může být podle Válka například nárok na rizikový příplatek.

Zmínil se také o některých personálních otázkách, které chce na ministerstvu řešit. Roli hlavní hygieničky, kterou je nyní Pavla Svrčinová, nepovažuje za dobře definovanou. „Mám představu o nějaké reorganizaci, která nesouvisí přímo s paní Svrčinovou. Myslím, že je to dáma, která velmi dobře rozumí výživě,“ řekl a dodal, že by chtěl, aby Svrčinová měla na starosti právě výživu, což považuje za důležité téma. „Chci se s ní samozřejmě ale pobavit, co jsou její představy, její plány, cíle,“ řekl.

Za současné nepříznivé covidové situace podle něj musí být řízení hygienických stanic víc velitelské než odborné. „Otázkou pak také je, jestli by neměly být v určitý moment řízené například Bezpečnostní radou státu. Už určitý model s armádou, budoucí ministryní obrany i premiérem diskutujeme,“ sdělil.

Z politického náměstka Milana Blahy by chtěl Válek udělat řádného náměstka pro digitalizaci. Považuje ho za IT experta, který má jasnou představu o tom, jak by se mělo zdravotnictví v digitalizaci posouvat. „Poprosil jsem ho, ať si vybere lidi, že mu do toho nebudu zasahovat, ale ať je to tým lidí, kde mi budou garantovat, že tu problematiku budou dělat kvalitně,“ dodal.

Zachovejte PCR testy

Vláda od pondělí omezí život neočkovaným, ve službách například přestanou platit testy jako prokázání bezinfekčnosti. Podle Válka, který spolupracuje s expertním AntiCovid týmem, ale navržená opatření beze změn s velkou pravděpodobností adekvátně nezaberou. A horuje mimo jiné pro zachování PCR testů.

Válek ve čtvrtek zopakoval, že negativní PCR do 72 hodin významně eliminuje riziko nákazy okolí. Proto je chce při prokazování „bezinfekčnosti“ zachovat. Naopak uznávat už se nemají antigenní testy a samotesty. „PCR test, pokud ho mám negativní, tak neznamená, že se za dvě hodiny nemůžu nakazit. Nicméně platí, že zhruba 72 hodin riziko, že nakazím okolí – byť bych se sám nakazil – je malé,“ sdělil Válek. Vedení Ministerstva zdravotnictví i hlavní hygienička podle něj ubezpečují, že kapacita PCR testů je dostatečná.

Reklama

Doporučované