Hlavní obsah

Vánoční strom vyjel do Brna. Jedle je zdravá a dobře zajištěná proti poškození

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

20. 11. 2021 13:30

Téměř pět hodin trvá cesta Vánočního stromu pro Brno z Bílovic nad Svitavou na Brněnsku na brněnské náměstí Svobody. Třináctimetrovou jedli bělokorou dnes převáží koňské spřežení přes městské části Líšeň a Židenice.

Článek

Povoz tažený dvěma koňmi vyrazil z Bílovic před polednem poté, co strom slavnostně převzala brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Zdraví stromu prověřili ještě před pokácením experti, na povozu je zajištěný proti poškození, řekl ČTK kočí povozu Tomáš Šutera. Dodal, že trasa převozu je letos o něco zjednodušená.

„Samotné naložení stromu je bez podvázání větví do hodiny hotové, pak je potřeba zajistit, abychom strom nedovezli odřený a poničený. Po zkušenostech z minula jsme například Líšni trasu poněkud zkrátili, abychom předešli případným problémům,“ dodal Šutera s odkazem na to, jak při zatáčení k Zámečku Belcredi v Líšni před dvěma lety vozu zlomily oje kvůli parkujícím autům. Ty představují problém ve všech užších ulicích, kterými povoz projíždí.

Patnáct kilometrů dlouhá trasa vede městskými částmi Líšeň a Židenice a nakonec projede povoz Masarykovou ulicí na náměstí Svobody, kam dorazí okolo 16:45.

Strom určený pro náměstí Svobody pochází každoročně z lesů Školního lesního podniku Křtiny v bílovickém polesí. „Jedle je vizuálně ve skvělé kondici, je rovná a plně ovětvená. Její výběr byl ovlivněný, kromě estetického pohledu, též parametry pro převoz koňským povozem, kdy limitující je výška stromu i šířka koruny. Hlavním parametrem je ovšem zdraví stromu, na což se dělají odborné posudky s ohledem na bezpečnost,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze ŠLP Křtiny.

Na náměstí Svobody uvítají příjezd stromu trubači a cimbálová muzika. Na rozdíl od minulých let ale letos jeho rozsvícení nebude provázet akce pro veřejnost, na kterou pravidelně přicházely tisíce lidí. Aby zamezilo většímu shromažďování lidí, rozhodlo pořádající Turistické a informační centrum Brno, že strom se rozsvítí v pátek dopoledne, aby si jej lidé mohli přicházet prohlédnout po celé odpoledne a večer.

V bílovickém polesí tradice Vánočního stromu republiky začala. Založil ji brněnský novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Po nálezu opuštěné holčičky v lesích u Bílovic nad Svitavou přemýšlel, jak pomoci dětem v podobné situaci. Inspiraci našel v Kodani, kde pořádali pod ozdobeným stromem sbírku pro chudé děti. Strom republiky se v Brně poprvé rozsvítil v roce 1924 a výtěžek sbírky umožnil vybudovat dětský domov Dagmar. Už tehdy strom pocházel z bílovického polesí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované