Hlavní obsah

Ve Francii končí výjimečný stav, nahradil ho nový protiteroristický zákon. Posiluje pravomoci policie

Macron ukončil výjimečný stav, policie má větší pravomoci (Video: AP)

 

Reklama

1. 11. 2017 9:12

Po téměř dvou letech přestane ve Francii o půlnoci z dneška na čtvrtek platit výjimečný stav, který byl zaveden po atentátech z 13. listopadu 2015. Při nich zahynulo 130 lidí. Od úterka ale začal platit nový protiteroristický zákon.

Článek

Nová právní úprava mimo jiné posiluje pravomoci policie. Právě zpřísněním bezpečnostní normy, kterou poslanci schválili v polovině října, podmínil prezident Emmanuel Macron ukončení výjimečného stavu.

Výjimečný stav, který vyhlásil předchozí prezident François Hollande po teroristických útocích v koncertní síni Bataclan, u stadionu Stade de France a v ulicích hlavního města, zákonodárci šestkrát prodloužili. Macron dal najevo, že se mu ho nechce donekonečna prodlužovat a že je zapotřebí přijmout trvalejší opatření.

Pro odpůrce zákona, jenž se ale těší podpoře nadpoloviční většiny Francouzů, vláda v podstatě legalizovala permanentní výjimečný stav. Ministerstvo vnitra totiž nadále může v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel. Ve vymezené oblasti může policie provádět domovní prohlídky.

Úřady mohou také uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud nabudou přesvědčení, že se v nich šíří nenávist nebo se v nich omlouvá terorismus. Policie může také vymáhat od podezřelých z terorismu přístupová hesla k jejich elektronické komunikaci.

Nicméně na rozdíl od výjimečného stavu už ministerstvo vnitra nemůže osobám podezřelým z přípravy teroristického činu nařídit domácí vězení, ale jen je vyzvat k tomu, aby neopouštěly obec, ve které mají trvalé bydliště. Preventivní prohlídky u podezřelých musí opět povolovat soudce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované