Hlavní obsah

Ve věži Kalich v Litoměřicích se ukrývaly písemnosti z 18. a 19. století

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

7. 5. 22:02

Tým odborníků, který dnes vystoupal na věž Kalich v Litoměřicích, kde z její nejvyšší části odinstaloval tzv. makovici, nalezl písemnosti z 18. a 19. století. V listinách jsou informace například o opravách památky.

Článek

„V makovici bývají zápisy z významných oprav či úprav samotného domu, zejména pokud se to týká střechy. Písemnosti, které jsme nalezli, byly datované k roku 1878, což nám dobře koresponduje s opravou věžičky, respektive jejím podezděním,“ uvedl Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Listina z 22. října 1878 obsahuje ceník s informací, kdo opravu prováděl. Je psaná kurentem, tedy písmem, které se používalo od 16. století. „Velmi často se v 19. století sepisoval seznam řemeslníků, který obsahoval datum narození, jejich působiště a další informace,“ dodal Podroužek.

Další objevená listina z roku 1818 je psaná česky, což historici považují za velmi zajímavé. Obsahuje například citaci: ‚Přijde doba, kdy i ten Kalich budete trpěti.‘

Nejstarší objevený zápis psaný německy je pravděpodobně z 18. století. Kalich odhalil také dobové mince z roku 1878, a to groše a krejcary.

Objevené listiny a mince byly předány Státnímu oblastnímu archivu v Litoměřicích. Prozkoumají je odborníci, kteří je zakonzervují, naskenují a jejich kopie budou následně pravděpodobně vystaveny v chystané expozici na půdě Kalicha.

Oprava Kalicha začala minulý rok. Z vnitřních prostor, kde řemeslníci opravovali krovy, se přesunuli ven k opravě střešní krytiny. Dokončení oprav se plánuje na závěr tohoto roku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované